Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR juniorek a dorostenek 2015 - komentář trenéra

Ve dnech 14. - 20. listopadu se v Doksech konalo "MČR juniorek a dorostenek 2015", na kterém nastoupily v barvách Beskydské šachové školy Natálie Kaňáková, Martina Fusková a Tereza Beluská a nutno říci, že náš oddíl reprezentovaly skvěle. Natálie Kaňáková během celého turnaje ani jednou neprohrála a zajistila si tak ziskem 6,5 bodů titul Mistryně ČR. Martina Fusková skončila na 2. místě, Tereza Beluská pátá.

Postřehy trenéra výpravy Standy Jasného si můžete přečíst v přiloženém komentáři.
 
 

Komentáře

Doksy 2015

Letošní finále juniorek a dorostenek a polofinále chlapců ve stejných kategoriích proběhlo v této zajímavé lokalitě poblíž Máchova jezera. Turnaj probíhal v jakémsi kempu, kdy právě nejbližší civilizací bylo městečko Doksy, vzdálené asi čtyři kilometry. Pro některé mladé lidi, kteří sjezdili skrze šachy kus světa, to byla určitě změna. Jistě není na škodu si občas zahrát šachy v přírodě a z toho důvodu ani není nutné vypichovat rozdíly oproti jiným mistrovstvím, ale aspoň strava pro hráče, od kterých se čeká nějaký výkon, mohla být zajištěna v potřebném množství a kvalitě.

My jsme se tentokráte rozhodli soustředit na dívčí finále a tak nás v hracím poli zastupovaly tři slečny. Holky se statečně porvaly se všemi úskalími, která tato akce nabízela, a předvedly velmi slušné výkony.

Tereza Beluská - odehrála velmi dobrý turnaj. Od začátku se držela v popředí a hrála pěkné partie. Možná v některých nevyužila všech šancí, které pozice nabízely, ale i tak měla našlápnuto na medaili. Kritickou se pro ni stalo předposlední kolo, kdy bohužel zaznamenala jedinou prohru v turnaji. Svým výkonem dokázala, že nasazení není všechno a že určitě patří mezi špičku.

Martina Fusková - měla velmi těžkou pozici. Přestože patřila (ostatně jako všechny naše účastnice) do mladší kategorie, obhajovala loňské tituly do osmnácti i dvaceti let. Navíc týden před akcí se vrátila z těžkého mistrovství světa. Hrála dost nekompromisně, místy bylo vidět známky únavy, které zapříčinily určité ztráty. Přesto dokázala vybojovat stříbro.

Natálie Kaňáková - hrála nejvyrovnaněji ze všech hráček. Jako jediná neokusila hořkost porážky, při tom hrála všechny partie aktivně, nezávisle na barvě figur. V turnaji zvítězila zcela zaslouženě a navázala tak na své předchozí úspěchy z reprezentačních akcí nejrůznějších úrovní.

Pokud hodnotíme výše uvedené výkony a výsledky, nesmíme opomenout, že zde mluvíme o celkovém pořadí, to znamená o medailích v kategoriích do osmnácti i do dvaceti let. Všechny tři naše hráčky startovaly jako mladší. Jsou tedy stále příslibem do budoucna. Je třeba holkám poděkovat a pogratulovat k předvedeným výkonům a vzorné reprezentaci BŠŠ.  

 

Stanislav Jasný