Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR Juniorů - komentář trenéra

Jak jsme již informovali dříve, Marek Miča a Adam Frank posbírali medaile na MČR juniorů 2022, které se uskutečnilo ve dnech 10. - 19. března ve Špindlerově Mlýně.

Postřehy z předvedené hry Vám ve svém komentáři přináší trenér Stanislav Jasný.

 

Komentáře

Finále juniorů a juniorek 2022

Letošní finále mistrovství České Republiky v těchto kategoriích proběhlo v příjemném prostředí hotelu Esprit ve Špindlerově Mlýně. Akce byla výborně připravena týmem Romana Burdy a tak se mohli účastníci nerušeně věnovat královské hře. Naše výprava byla čtyřčlenná a zanechala v turnajích nesmazatelnou pozitivní stopu.

V kategorii juniorek nás reprezentovala Pavlína Dudová. Pavla sice podle papírových předpokladů nepatřila k největším favoritkám, ale její vítězné tažení v kvalifikaci v kombinaci s celkově pěknými výkony, dávalo tušit, že promluví do pořadí na čelních místech. Tak tomu i bylo. Přes nepovedený start to naše hráčka nevzdala a lepšila se každou partií. Postupně přecházela herní iniciativa na její stranu a závěr už byl ve velkém stylu, když zvítězila nad celkově třetí hráčkou a v posledním kole porazila vítězku turnaje. K medaili chybělo trochu štěstí, ale myslím, že čtvrté místo je taky pěkné.

V juniorské kategorii jsme měli hned tři zástupce.

Náš nejmladší hráč, Richard Stalmach, klidně mohl hrát ještě mládežnickou kategorii do šestnácti let. Ríša však již loni obsadil mezi výrazně staršími medailové pozice a tak bylo jasné, že se ani tentokrát těchto soupeřů nezalekne. Jeho obecná vysoká úroveň hry, tyto ambice potvrzovala. Rovněž to potvrdil i úvod turnaje, kdy startoval dva ze dvou. Nešťastná ztráta vyhrané pozice následně vnesla do výkonu určitou nestabilitu. Partie byly stále velmi kvalitní, ale občas se do nich vkrádalo nevynucené násilné rozhodnutí, což v konečném důsledku zapříčinilo zbytečné ztráty. S celkovým čtvrtým místem do 18 let a šestým do 20 let je tedy vzhledem k jeho kvalitám spíše mírná nespokojenost. Ale ví, co zlepšovat a to je velmi důležité.

Dalším zástupcem byl Adam Frank. Z Adama, který je již držitelem normy IM, měli soupeři samozřejmě přirozený respekt, který výsledkově potvrzuje jako i další naši talenti nejen v nejvyšší soutěži dospělých, ale především kvůli aktivnímu styly hry. Protivník si nikdy nemůže být jistý před útokem. Této své přednosti plně využíval i na tomto turnaji, kdy mu to úspěšně přinášelo body. Bohužel to v jedné partii malinko přehnal obětí dvou figur a zrovna s jedním z hlavních konkurentů. To z jeho pohledu možná rozhodlo o možnosti boje o celkové prvenství. Nicméně stříbrná medaile do 18 let a bronzová medaile do 20 let je velmi dobrý výkon. Nesmíme zapomenout na odstraňování slabin, ale v tuto chvíli je čas na gratulaci.

Třetího našeho mužského zástupce jsem logicky nechal na závěr. Marek Miča. Dá se říct, že Marek za poslední tři ročníky nazná v těchto kategoriích neúspěch. Slovy jednoho slavného sběratele slavíků, to tentokrát „opravdu nečekal“? Teď už bez legrace. Marek podal spolehlivý, vyrovnaný výkon, který se opíral o kvalitní znalosti zahájení a skvělou techniku hry podpořenou téměř bezchybným propočtem. Nyní už jen zbývá uplatnit tyto schopnosti vždy. Dvě zlaté medaile v obou kategoriích, celkové vítězství, je vynikající práce. Obrovská gratulace a dál není, co dodat.

Celkově je tedy možné hodnotit naši výpravu jako velmi úspěšnou. Sehráli jsme spoustu kvalitních a i divácky atraktivních napínavých partií. Máme spoustu materiálu, ze kterého je patrné, kde je prostor k dalšímu zlepšování a posouvání našich výkonů. Zisk dvou zlatých, jedné stříbrné a jedné bronzové medaile s vědomím, že další umístění byla těsně za těmito metami, je odrazem činnosti mladých šachistů a vynikající reprezentací Beskydské šachové školy. Děkuji.

 

Stanislav Jasný