Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev starších žáků - hodnocení trenérů

Již jsme vás informovali, že na Mistrovství ČR družstev starších žáků 2022, které se konalo ve dnech 28. - 29. 5. v Chrudimi, obsadil náš tým "A" ve složení M. Paseka, M. Vašínek, B. Buchta, O. Šigut, D. Bartečková a T. Horková skvělé 1. místo a získal tak v historii soutěže již 17. titul mistra ČR.  

 

Nyní si můžeme  přečíst v komentáři, jak hodnotí naše týmy trenéři Jakub Rabatin a Stanislav Jasný.

Komentáře

Ve dnech 27. - 29. května se v Chrudimi po delší přestávce způsobené pandemií konal 58. ročník šachových Zaječic, které jsou taky známé také jako otevřené Mistrovství republiky družstev starších žáků. Hrálo se ve velmi prostorném sálu regionálního muzea. Děkujeme pořadatelům v čele s Martinou Koutnou za skvělou organizaci a příjemné hrací prostředí. Využili jsme toho, že každý klub může do mistrovství přihlásit libovolný týmů a sestavili jsme tři družstva. První družstvo se skládalo především ze starších hráčů a stejně jako každý rok, i letos mělo medailové ambice. Další dvě družstva byla složena zejména z mladších hráčů, kteří bojovat o co nejlepší umístění s cílem získat další cenné zkušenosti. Vůbec poprvé jsem byl v roli kapitána „A“ družstva, proto se svým hodnocením soustředím pouze na toto družstvo. Výkony družstva „B“ a „C“ shrnuje můj kolega Standa Jasný o odstavec níže.

Za družstvo „A“ hráli Matyáš Paseka, Martin Vašínek, Bartoloměj Buchta, Ondřej Šigut, Denisa Bartečková a Tereza Horková. Kdybych měl v pár slovech popsat výkon celého družstva, tak bych to nazval jako perfektní týmovou práci. Pokud si jeden z hráčů vybral v zápase slabší chvilku, dokázal ho v pravý čas zastoupit někdo jiný. Každý z hráčů tak svými body přispěl k důležitým a často těsným výhrám. K vidění bylo taktéž spoustu zajímavých, napínavých a nervy drásajících partií, které pochopitelně lákaly okolní publikum. Kromě jediné zápasové remízy se nám podařilo všechna zbývající utkání vyhrát a zaslouženě jsme tak získali titul MISTRŮ ČESKÉ REPUBLIKY!!! Všem vítězům tak patří obrovská gratulace a poděkování.

Jakub Rabatin

 


Družstva „B“ a „C“.

Z pohledu těchto našich týmů, jsme měli naplánovanou určitou strategii, kterou a to musíme v hodnocení vzhledem k výsledkové listině uvést, narušila nepříjemná skutečnost. Krátce před zahájením samotného turnaje, a to jsme soupisky podle propozic odevzdali předchozí podvečer, nám rozhodčí oznámil, že jeden z našich hráčů je veden jako neaktivní. Prakticky to znamená to, že buď nebude hrát, nebo že družstvo bude hodnoceno mimo celkové pořadí. Naše naléhání, že musí jít a v konečném důsledku i šlo o pouhé administrativní nedopatření bohužel, nebylo vyslyšeno. Rozhodčí jednal přesně v souladu s předpisy. Museli jsme tedy během několika minut volit mezi variantami, které nebyly podle našich představ. Družstvo „B“ nastoupilo v této sestavě. Viktorie Buchtová, Jaromír Osina, Hynek Létal, Valerie Bartečková, Veronika Vančáková, Tobias Milek. „C“ tým potom v následujícím složení.  Denis Lička, Alexandr Kupka, Nikol Bartečková, Lucie Lacková, Filip Lumbert, Ludmila Lacková, Jan Kožušník. Zde se hráči střídali. Myslím, že hráči obou družstev se vyrovnali s náhlou změnou a zvládli dobře praktickou situaci, před kterou byli postaveni. Individuální výsledky jednotlivců jsou ke spatření v listinách a je vidět, že některé vypadají hodně nadějně. Někteří hráči to také měli jako přípravu na M-ČR mladších žáků s možností střetnutí se staršími a zkušenějšími soupeři. Z toho pohledu byl účel rovněž naplněn. Z hlediska konkrétního umístění obsadil „C“ tým 25. místo, což vzhledem k věkové struktuře není vůbec špatné, nehledě na spoustu poučných okamžiků. Jako plus, můžeme rovněž započítat životní zkušenost s byrokratickým šimlem. Hráči „B“ týmu rovněž podávali pěkné výkony a i přes „vynucené“ oslabení bojovali až do posledního kola o umístění v první desítce. Viděl jsem tam několik skvělých okamžiků a řadu kvalitních partií. Všichni si tak zaslouží pochvalu a poděkování za dobrou reprezentaci. Je patrné, že nám roste další generace, která by mohla v budoucnu pokračovat a navázat na skvělé výsledky svých předchůdců.

Na závěr bych chtěl ještě jednou všem našim hráčům poděkovat za předvedené výkony, snahu a vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy a Frýdku-Místku. Našim mládežníkům bych chtěl rovněž popřát hodně štěstí na MČR mladších žáků, které se bude konat za dva týdny v Jihlavě.

Stanislav Jasný