Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev starších žáků - hodnocení trenérů

Jak jsme vás již informovali, na Mistrovství ČR družstev starších žáků 2019, které se konalo ve dnech 1. - 2. 6. v Chrudimi, obhájil celek Beskydské šachové školy loňské první místo, když svým soupeřům nepustil ani bod. O úspěch se letos zasloužili Petr Gnojek, Richard Stalmach, Marek Miča, Adam Frank, Matyáš Paseka a Pavlína Dudová

Jak hodnotí výkon nejen vítězné sestavy, ale také dalších frýdecko-místeckých týmů trenéři si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

M-ČR družstev starších žáků.

O uplynulém víkendu vyrazila naše tři družstva na tradiční „Zaječice“ již po třetí hrané v Chrudimi. Organizátoři připravili turnaj velmi pěkně a hráči měli možnost si krásně zahrát. Vzhledem k tomu, že se zde opět konal i turnaj nejmladších dvojic, byla naše výprava poměrně početná. Proto je třeba poděkovat všem rodičům, kteří nám pomohli s dopravou. Našim cílem bylo samozřejmě co nejlepší umístění a prodloužit tak vítěznou šňůru účastí hráčů BŠŠ. Už od prvního kola, se to všude vyvíjelo poměrně slibně.

Družstvo „A“ nastupovalo v sestavě, Petr Gnojek, Marek Miča, Richard Stalmach, Adam Frank, Matyáš Paseka, Pavlína Dudová. Tým jako celek, hrál velmi spolehlivě. Potvrdil roli favorita, i když nebyl první nasazen. V podstatě nebyl v žádném zápase výrazně ohrožen a systémem start, cíl, si zaslouženě dokráčel pro zlaté medaile. Petr turnaj výborně rozehrál, zdálo se, že si postupně poradí se všemi soupeři. V pátém a šestém kole lehce zaváhal, ale v závěru byl opět velmi spolehlivý.  Měl těžkou roli, čelit nejsilnějším hráčům soupeře. Marek na druhé šachovnici své soupeře zpravidla přehrával. Předvedl opravdu velmi silné herní pojetí jen s drobnými mouchami. Nebýt ruční chyby v poslední partii, je tam ještě o bod více. Ríša také nad svými soupeři dominoval, malé ztráty bych přičetl nedostatku času. Řekl bych, že tam byla rezerva, kterou si nechal na příště. Adam hrál tradičně velmi nekompromisně, stoprocentní bodový zisk asi nevyžaduje dalšího komentáře.  Matyáš byl doslova úderná síla, bylo vidět, že na něj soupeři nestačí. Utekla mu jen jedna partie, kterou mohl ale taky vyhrát, hezký výsledek. Na Pavlínce bylo vidět, že chce zvítězit a hrála dost zodpovědně, možná až zbytečně. Z toho důvodu zaznamenala také svou jedinou ztrátu, zapříčiněnou nedostatkem času. Ale i tak nahrála moc bodů. Celému týmu tedy patří velká gratulace k mistrovskému titulu.

Družstvo „B“ nastupovalo v sestavě, Ondřej Nytra, Lucian Vantuch, Jan Bjolek, Martin Vašínek, Adam Gebauer, Kateřina Fárková. Tento tým měl určitě svou kvalitu, kterou začal potvrzovat již od prvních kol. Odehrál zajímavý turnaj a v podstatě obhájil své nasazení. K zisku medaile chybělo velmi málo, na šachovnicích to tam bylo. Ondra, který hájil první šachovnici, byl samozřejmě jedním z kandidátů do „áčka“, on už tuto soutěž vyhrál. I nyní hrál dobře a nebýt drobných chybek, mohl být jeho bodový zisk vyšší. Lucian, rovněž již držitel zlaté medaile, byl také alternativou pro první družstvo. Zde taky podal na „dvojce“ hezký výkon, možná by se tam dal nějaký ten bodík ještě najít. Honza hrál, jak jsme u něj v poslední době zvyklí, moc hezky a měl v první polovině i dost bodů. Druhou půlku bohužel ovlivnily zdravotní potíže. Mladší žák, Martin, hrál spolehlivě a skutečně turnaj poctivě odpracoval. Jeho výsledek je velmi pěkný, patřil k tahounům. Na další šachovnici hrál Adam. Bylo vidět, že opravdu „dře“. Podal přitom velmi stabilní výkon a přidal i nejvíc bodů. Pěkné šachy předváděla i Katka. Vždycky dvakrát vyhrála, a když už sahala po dalším bodu, přišlé nečekané klopýtnutí. To je ale jen o zkušenostech. K medaili tentokráte chyběl kousek štěstí.

Nezbývá tedy než všem našim hráčům poděkovat za skvělou reprezentaci a věřím, že příští rok se můžeme těšit na obhajobu.

Stanislav Jasný

 


Pro družstvo C sloužil turnaj jako příprava na MČR ml. žáků v Třešti, které se koná za 14 dní. Tým složený ze samých mladších žáků skončil na výborném 19. místě, což je velké zlepšení proti předchozím letům. 1. Bertík Buchta 5/9 čelil na první šachovnici silným soupeřům skutečně srdnatě, až na jeden mat, který přehlédl. Jinak nechyboval a dosáhl výborného výsledku. 2. Ondra Matušík 3,5/9 bojoval hlavně sám se sebou a s vlastní nervozitou. To se projevilo na jeho hře zvláště v rozhodujících chvílích. 3. Denis Lička 7/9 pro mě opora týmu. Hrál výborně a bez chyb. Akorát v jedné časovce "usnul" v lepší pozici. 4. Ondra Šigut 5,5/9 dokázal, že nominaci si zasloužil právem. Jediná kaňka byla, když nabídl ve vyhrané pozici remízu bez zeptání. Potom už příkladně bojoval. 5. Denisa Bartečková 4/9 - tady se čekalo více, protože v rapidech dosáhla spoustu vítězství. Hrála rychle a dělala spoustu chyb. 6. Sofie Tichá 6/9 moc chtěla. I když tam byly nějaké chybičky, splnila, co se od ní očekávalo. Velmi dobrý výkon.

Lukáš Weissmann