Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev mladších žáků - hodnocení trenéra

Z MČR družstev mladších žáků, které se konalo ve dnech 11. - 13. 6. v Praze, si hráči naší šachové školy přivezli šesté místo.

 

Předvedené výkony našich hráčů komentuje trenér Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Vrátili jsme se z první velké akce po dlouhé pauze. V Praze se hrálo Mistrovství České republiky družstev mladších žáků. K tomuto klání vyrazilo šest členů našeho týmu. Viktorie Buchtová, Hynek Létal, Tereza Horková, Valérie Bartečková, Veronika Vančáková a Filip Lumbert. V šestičlenných týmech jsme náhradníka nepotřebovali. I tak s námi jely Nikola Bartečková, která hostovala v týmu Region Panda Rychnov a Klárka Václavková, která už v Krajském přeboru pomáhala týmu Opavy.

Jak už z podstaty dlouhé pauzy, kdy se děti celý rok nemohly porovnávat, tak papírové předpoklady nehrály moc velkou roli. V celém turnaji bylo mnoho překvapivých výkonů různých jednotlivců, a tak jsem neměl úplně jasno o našich ambicích. Přece jenom náš dívčí tým je relativní raritou a rozpoznat, jaký mohly děti udělat pokrok během online přípravy bez výraznější herní praxe se nedalo odhadnout. Už jenom poskládat náš tým správně tak, aby tým fungoval byl pro trenéry velký oříšek a myslím si teď po bitvě, že o moc lépe jsme to vymyslet nemohli.

Po vcelku příjemné cestě, kdy děti plně využili doplňkových služeb přepravce jsme měli i dostatek času na odpočinek před úvodními dvěma koly. V prvním kole nás čekal Třinec a po třech vítězstvích vzadu rozdílový bod přidala Viki v rychlé miniaturce. Naplnila se naše taktika vzadu získat, co nejdřív a vepředu získat dost pro vítězství. V druhém kole už se nám to tolik nevyvedlo. Po 3 prohrách ve předu, kde Viki sahala po remíze nám tři vítězství vzadu zajistily zápasovou remízu.  V pátek jsme tedy získali 4 body a zahájili slušně.

Po večerním se protáhnutí na hřišti jsem doufal, že se zatím nebodující Hynek s Terkou druhý den chytí a bude to veselejší.

První sobotní kolo nás čekalo družstvo Bohemians, které nakonec odehrálo výborný turnaj. Podle pocitu jsem si myslel, že bychom měli vyhrát. Bohužel hned na začátku se Verunka dostala do pasti v zahájení a prohrála. Tým dál bojoval, ale nakonec i se šťastnou remízou Hynka to stačilo jen na 2,5 bodu a naší první prohru. Ze zápasu jsem měl, ale hlavně nedobrý pocit, že každý hrál za sebe a úplně nám nefungoval tým. Dali jsme si trochu bouřlivější meeting před čtvrtým kolem a musím říct, že pak to byla jízda.

Kuřim jsme sfoukli 5,5 kdy Verča bez dvou pěšců se rvala až do krve za remízu.

V pátém kole zazmatkoval Filip a Kobylisy měly velkou šanci zvítězit, ale štěstí se musí jít naproti a po fantastické Hynkově záchraně jsem doufal ve vítězství. Zápas se několikrát otočil a nakonec fatální chyba soupeře umožnila Viki remizovat zápas.

Šesté a sedmé kole to bylo sice na nervy náročné, ale nakonec přesvědčivé výhry s ŠK Lípa a Lysou nad Labem. Sobota za námi a poslední dvě kola před námi. Pozice nebyla snadná. Jen dvě vítězství znamenala medaili. Zase jsme se šli protáhnout na hřiště a měli jsme to i s kondičním během na tramvaj po vypuknutí větší přeháňky.

V neděli jsme nastoupili proti Polabinám, které měly být asi favoritem. Bohužel se mi nepovedlo celý tým dobře připravit a zbrklost připravila Filipa o půl bodu a Viki o šanci se o bod porvat. Přes velkou snahu ostatních jsme prohráli 1,5:4,5 a přišli možnost získat medaili. V posledním kole jsme tak hráli bez nervů a musím ocenit přístup dětí, protože (nebo možná právě proto) v krajském derby smetli tým Krnova 6:0.

Konečné 6. místo odpovídá asi našim výkonům. K medaili nám asi chyběl jeden nadstandartní výkon. Vepředu Viki uhrála 4,5 bodu, což je na to, že hrála proti nejlepším chlapcům slušné. Byť o maličko lépe to taky šlo. Hynek než chytil tempo, tak se v tom plácal, ale potom vyválčil pěkné 4 body. Terka měla nejméně příjemnou pozici, kdy měla ještě silné soupeře, ale už se od ní čekaly body. 4 body jsou asi méně, než jsem čekal, ale Terka nechala na šachovnici mnoho sil a prostě i přes maximální snahu se nepovedlo urvat víc. Valča získala 7 bodů. Bohužel dvě prohry byly v zápasech, které jsme prohráli. Hezký výkon. Verča nakonec uhrála 7,5 bodu. Ztratila jen s hráči, kteří uhráli ještě více bodů. Na první týmovou akci, kterou odehrála je to dobrý výkon. Verunka ve svém věku hraje velmi kvalitně. Postupně v průběhu turnaje přijala svou roli v týmu a nebýt nešťastné prohry z překvapení v zahájení byl by výkon výborný. Filip uhrál 7,5 bodu, což mu stačilo na nejlepší výkon na 6. šachovnici na Mistrovství. Potvrdil svou kvalitu, ale stejně jako u Vali jeho ztráty přišly v zápasech, kde jsme přišli o body.

Děti získaly spoustu zkušeností. Velký příslib pro příští rok, kdy se všichni budou moci, pokud postoupíme z kraje, zúčastnit.

Je třeba ještě zhodnotit výkon Nikolky a Klárky. Niky stejně jako Filip uhrála 7,5 bodu. Její ztráty dokázali její spoluhráči v týmu napravit a i proto je na jejím krku stříbrná medaile. Její klidná a bezpečná hra byla uklidňující pro tým a ten dokráčel na druhé místo.

Klárka nakonec získala 4, 5 bodu. Celý její tým hrál perfektně jak v pátek, tak i v sobotu. V neděli všem došly síly a dvě prohry, trochu zkazily dobrý dojem z předvedené hry. Klárka dělá každým rokem hezký pokrok a její hra už má slušné parametry a práce na odstranění jednoduchých chyb jí může přinést další velký výkonnostní posun.   

Na dalších akcích se na děti těším. Tento týden můžeme sledovat Matyho Paseku, který nás v Praze vystřídal na akci FUTURES. Příští týden nás čeká Mistrovství ČR mládeže, kde bude mnoho našich svěřenců. Tak dětem fanděte!

Zdeněk Holeksa