Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR družstev mladších žáků - hodnocení trenérů

Z MČR družstev mladších žáků, které se konalo ve dnech 14. - 16. 6. v Třešti, si hráči naší šachové školy přivezli stříbrné medaile.

 

Jak hodnotí vystoupení našich týmů trenéři Lukáš Weissmann a Stanislav Jasný? Dočtete se v komentáři pod příspěvkem.

 

Komentáře

MČR družstev v Třešti

Ve dnech 14.-16.6 se v Třešti konalo MČR mladších žáků v rapid šachu. Na startu jsme měli dvě šestičlenné družstva. Áčko mělo přímý postup a béčko si postup vybojovalo v krajském přeboru. První den nezačal vůbec šťastně, když nás na D1 postihla v koloně dopravní nehoda. Autem již nešlo pokračovat dále. Pan Vašínek se pro nás ochotně vrátil, a tak jsme se zpožděním stihli nastoupit na první kolo. Celé mistrovství se hrálo v devítipatrové budově Středního odborného učiliště, kde se nacházelo i ubytování a jídelna. Všechno bylo pěkně na jednom místě a v okolí bylo i spoustu hřišť. Volný čas trávily děti především fotbalem a koupáním. Tady bych chtěl poděkovat maminkám, které nám pomáhaly při mimošachových aktivitách. Po sportovní stránce dopadl turnaj výborně. Áčko skončilo na výborném druhém místě a béčko vybojovalo umístění v první desítce. Turnaj byl velmi dobře zorganizován a dětem se velice líbil.

 

Družstvo A - tady musím všechny pochválit, protože hráli výborně a vybojovali skvělé 2. místo. V prvním kole jsme nastoupili proti Lokomotivě Brno. Chtěl bych soupeřům poděkovat za korektní jednání, když počkali na Denisu, která nestihla začátek kvůli dopravní nehodě. Zápas jsme s přehledem vyhráli stejně, jako zápas s naším béčkem v kole druhém. Ve třetím kole jsme hráli s největším favoritem turnaje družstvem Říčan. Tady jsme utrpěli jedinou porážku. Je nutno dodat, že naše týmy nastupovaly na rozdíl od soupeřů jen s vlastními odchovanci. Po sérii přesvědčivých výher, a to také s favorizovanými Polabinami, přišel infarktový zápas v předposledním kole s Unichessem.  Bertík prohrál smolně na čas a Martin kvůli prstové chybě, když měl celou partii ve své režii. O těsné výhře nakonec rozhodl skvělý Matyáš Paseka. Povedený turnaj jsme zakončili "kanárem" , kterého jsme uštědřili Interchessu.

1. Matyáš Paseka 9/9 Tady není co dodat, Maty hrál prostě skvěle. Získal i cenu pro nejlepšího hráče na první šachovnici. Kdyby si soupeři dovezli mladšího žáka z Marsu, stejně by jim to nepomohlo.

2. Martin Vašínek 5/9 Odehrál velmi dobrý turnaj. Ve většině partií se dostal do těžkých koncovek, ve kterých se dobře orientoval. Chybělo snad trochu více odvahy.

3. Bertík Buchta 6,5/9 Hrál agresivně a dostával soupeře do problémů.Snad někdy realizoval převahu příliš komplikovaně. Partie v posledním kole se mu ovšem povedla náramně.

4. Denis Lička 8/9 Už v Chrudimi prokázal, že hraje ve vynikající formě. Ve všech partiích tahal za delší konec. Jedinou prohru zaznamenal tradičně na čas.

5. Denisa Bartečková 6,5/9 Začátek turnaje ji nevyšel nejspíše kvůli prodělané autonehodě. Herní nedostatky nahrazovala obrovskou bojovností a zarputilostí. Posledních 6 partií vyhrála a nakonec z toho byl skvělý výsledek.

6. Hynek Létal 7/9 Hrál rychle a dobře. Většinou vyhrával jako první. Někdy měl i trochu štěstíčka. Příště můžeme zkusit přilepit Hynečka na židli :-)

Lukáš Weissmann

 


Naše druhé družstvo nastoupilo v této sestavě. Ondřej Matusík, Ondřej Šigut, Jaromír Osina, Sofie Tichá, Tereza Horková, Viktorie Buchtová. Myslím, že tento tým byl unikátní, nezaregistroval jsem, že by v jiných sestavách nastoupily tři dívky. Nebylo to samozřejmě jen o nich, všichni členové příkladně bojovali a zanechali hezký dojem. Někteří soupeři sice byli nad naše síly, jiné jsme naopak porazili. Celkové umístění v první desítce je velmi pěkné. Musíme vzít v úvahu i to, že tým byl velmi mladý a hráči budou moci startovat i příští rok. Zde je vidět velká perspektiva.

K hodnocení jednotlivců:

Na první šachovnici nastupoval Ondra Matusík. Hrál proti nejsilnějším hráčům soupeře a určitě nezklamal. Předvedl skutečně kvalitní výkon a pouze síla soupeřů mu zabránila v ještě větším bodovém zisku. Předpokládám, že v příštím roce bude jednou z opor A družstva.

Na druhé šachovnici hrál Ondra Šigut. Ondrovi to malinko nešlo. Nicméně jsme přesvědčeni o jeho kvalitách. V některých partiích přišel o body, protože v zájmu družstva lámal výsledek. To se pak samozřejmě projeví v dalším průběhu. Každopádně je velký bojovník.

Jarda Osina na třetí desce odehrál velmi pěkný turnaj. Své soupeře zpravidla přehrával a uhrál pro svůj tým spoustu cenných bodů. Myslím, že jich na šachovnicích mohlo být i více, v některých pozicích, kdy už sahal po vítězství, malinko ztratil koncentraci a ten bodík nakonec uletěl. Má velký potenciál.

Sofinka Tichá na čtverce, byla vlastně naší první dívkou v tomto výběru. Hrála velmi koncentrovaně a zodpovědně. Je skutečně radost mít takovou hráčku v týmu. Její výkon byl velmi stabilní a myslím, že by mohl být i příslibem do budoucna.

Na páté šachovnici bojovala Terka Horková. Na její hře bylo nádherné pozorovat ten klid. Nedala ani na okamžik soupeřům poznat, co si myslí. Všechny pozice hrála stejnou silou, což naopak zneklidnilo její protivníky. Ona ví, co už dokázala a byla schopna to i předvést. Čekáme na hvězdu.

Viktorka Buchtová na šesté desce byla v podstatě našim utajeným trumfem. Její soupeři si nemohli být nikdy jistí, co jim na šachovnici provede. Mnohým dala zavzpomínat, jak ještě nedávno zametala se stejně starými kluky. Pěkný výsledek, ale možná tam mohlo být i více.

Myslím, že všichni naši hráči si zaslouží velkou pochvalu za své výkony a vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy a že nám je mohou jiné oddíly samozřejmě v dobrém slova smyslu závidět.   

Stanislav Jasný