Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR dětí do 8 let - komentář

Na "Mistrovství ČR dětí do 8 let", které se konalo ve dnech 28. - 29. dubna ve Vyškově získali naši nejmladší jednu zlatou a jednu stříbrnou medaili. 

 

Na místě vše sledoval trenér Zdeněk Holeksa, který ve svém komentáři přináší hodnocení jednotlivých hráčů.

Komentáře

O uplynulém víkendu bylo odehráno Mistrovství České republiky dětí do 8 let. Na toto mistrovství jsme vyslali hned 17 zástupců Beskydské šachové školy. Mistrovství se mohly účastnit děti narozené roku 2010 a mladší. Já jsem měl na starosti turnaj dívek, kde jsme měli hned několik šancí na medaile a Karel se staral o chlapeckou část turnaje. Turnaj byl dobře zorganizován. Během soboty měly děti zajištěno široké vyžití mezi koly a pro přímý boj za šachovnicí byly podmínky zvlášť u dívek ideální. Problém byl jen se službami hotelu. K samotnému průběhu turnajů napíšu pár slov a pak se pokusím zhodnotit jednotlivé výkony. U děvčat to byla krasojízda zvlášť čtveřice, která vesměs bojovala o tři medaile. Ani zbytek děvčat nebyl v turnaji do počtu a sehrála mnohé pěkné partie. Chlapci sehráli svůj turnaj v mezích očekávání a nás můžou těšit solidní výsledky hned čtveřice z nich.

D8

Viktorie Buchtová, 1. místo, 8 bodů
Viki sehrála v turnaji špatně jen jednu, ale za to tu nejdůležitější partii s Terezkou. Jinak své soupeřky přehrávala. Proto se musela spoléhat na pomoc soupeřek a té se jí dostala a získala vytoužené zlato.

Tereza Horková, 2. místo, 7,5 bodů
Na Terce bylo vidět, že chce zlato urvat pro sebe. Přesvědčivě vyhrála s Viki, ale v sobotu i v neděli přišla jedna nepříliš povedená partie. S Bárou ještě udržela remízu, ale Valerkou Bartečkovou přišla prohra a vytoužené zlato proklouzlo Terce mezi prsty. Přihlížející mezinárodní mistr hodnotil její hru nejvýše ze zúčastněných děvčat.

Barbora Mičová, 4. místo, 6,5 bodů
Dle mého nejlepší dívka soboty. Jedna remíza v téměř vyhrané pozici ji může teď mrzet. V neděli přišla prohra s Viki a potom hlavně prohra v posledním kole ji doslova okradla o medaili. Přičítal bych to nejmenším zkušenostem z těžkých bojů.

Valérie Bartečková, 5. Místo, 6 bodů
Valerku přesvědčit o tom, že může bojovat o medaili, dala hodně práce, ale téměř bezchybné technické výkony v koncovkách ji držely ve hře až do posledního kola. Bohužel pro ni vyhrála jen jednu partii v boji s kamarádkami a měla v minitabulce nejhorší bilanci. Výkon však ukazuje velkou perspektivu do budoucna.

Valérie Tichá, 11. místo, 5,5 bodů.
Valča chtěla bojovat o medaile, ale v sobotu se jí nedařilo zatlačit soupeřky do defenzívy a ztratila šance bojovat vepředu. V neděli ukázala své kvality dobrým finišem.

Klára Václavková, 19.místo, 5 bodů.
Klárka pro mě byla obrovským překvapením už tím, že se přihlásila do turnaje. Očekával jsem, že Klárka bude bojovat na chvostu startovního pole a zpočátku tomu tak i bylo, ale potom co se rozkoukala, začala bojovat jako lvice a odměnou ji bylo pro mě neuvěřitelných a krásných 5 bodů.

Nikol Bartečková, 24. Místo, 4 body.
Niky bude hrát toto mistrovství ještě příští rok. Byla zde už, ale s ambicemi mířícími výš než jen do druhé poloviny tabulky. Sobotní odpoledne bylo slabší a měl jsem pocit, že v neděli už ta hra byla malinko nesoustředěná a tak se výsledek nepodařilo vylepšit

Justýna Prusková, 29. Místo, 4 body.
Justýnka sehrála sobotní kola ve špatné formě a čest zachraňovala v neděli. Taktéž je ještě mladší a tak posbírali jistě cenné zkušenosti.

H8

Hynek Létal, 7. místo. 6,5 bodů.
Hynek byl černým koněm turnaje. Jeho silnou stránkou byla vynikající technika a slabou bylo hospodaření s časem. Dokázal z tohoto mixu vytřískat umístění v první desítce a to je super.

Petr Matusík, 13.místo, 6 bodů.
Peťa nenápadně proklouznul turnajem až na báječné 13 místo. Trochu klidu, kdyby bylo, tak možná mohlo být ještě veseleji.

Štěpán Zahumenský, 21. místo, 6 bodů
Štěpán si jel turnaj vyzkoušet na příští rok a pomalý start nevěstil nic dobrého, ale bojovnost a snaha nic nevzdat byly oceněny spanilou jízdou výsledky vzhůru.

Michael Vojkovský, 26. Místo, 5,5 bodů
Míša podobně jako Štěpán poznával obtížnost turnaje na začátku turnaje a potom se dotoho zakousla a skvělým finišem si polepšil.

Tobias Milek, 56. Místo, 4 body
Dobrý začátek byl degradován prohrami ve středu turnaje. Tobík nerad prohrává a nedařilo se mu dílčí neúspěchy hodit za hlavu a makat dál.

Tadeáš Grešl, 63. místo, 4 body
Pro Tadeáše i pro mě zklamání. Tadeáš dal do přípravy přes nepříjemné komplikace mnoho úsilí, ale trénink se mu nepodařilo přenést na šachovnici.

Legerský Ondřej, 72. místo, 3,5 bodu
Ondra je klidný a rozvážný kluk. Nedařilo se mu na soupeře tlačit a navíc 3 partie s našima a všechny prohrál. To na lepší výsledek nestačilo.

Kujevský František, 74. místo, 3,5 bodu
Franta celou dobu bojoval s nervozitou a nerozehraností. Stydět se nemusí. No větší herní praxe by nebyla na škodu.

Matouš Mrázek, 86. místo, 3 body
Matouš umí hrát a potrápit silné soupeře, ale taky hrát špatně se slabšími soupeři. Tentokráte to bohužel byla ta druhá varianta.

O třetí medaili u holek nás okradlo pomocné hodnocení a tím je v mistrovských soutěžích od začátku sezóny vzájemný zápas. S mistrovstvím můžeme být spokojeni a taky jsme.

Zdeněk Holeksa