Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR čtyřčlenných družstev - komentář trenérů

Na Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev vyslala Beskydská šachová škola dva týmy - jedno vedené hrajícím trenérem Stanislavem Jasným skončilo šesté (čtvrté mezi českými družstvy), druhé pod vedením hrajicího trenéra Jakuba Rabatina čtrnácté.

 

A právě zmínění trenéři se s v přiloženém komentáři s vámi podělí o dojmy z předvedeného výkonu obou celků.

Komentáře

Otevřené M-ČR družstev 2021

Součástí velkého šachového festivalu v Pardubicích bylo letos i otevřené mistrovství České Republiky čtyřčlenných družstev dospělých. Beskydská šachová škola postavila do této soutěže dva vyrovnané týmy, složené samozřejmě z mládežníků, v doprovodu trenéra. S kolegou Jakubem zhodnotíme naše vystoupení. Obě naše družstva zanechala velmi pěkný dojem a je radost vidět, jak se naši velmi mladí šachisté popasovali v konkurenci ostřílených extraligových borců. Konkrétní výsledky jednotlivců jsou lehce viditelné z výsledkové listiny a je možné je celkově hodnotit optimisticky. Pokud bych měl shrnout projev týmu, ve kterém jsem byl kapitánem, tak jsem na vystoupení hráčů právem hrdý. Nastoupili jsme ve složení 1. Richard Stalmach, 2. Adam Frank, 3. Petr Gnojek, 4. Stanislav Jasný. Každý z hráčů hrál na své šachovnici, měli jsme různé soupeře a myslím, že každý odvedl velký kus poctivé práce. Samozřejmě najdeme i slabá místa a tak víme, co dál zlepšovat, ale celkově to byl velmi dobrý výkon. Skutečně musíme brát v úvahu, jaká byla konkurence. Celkové šesté místo v mezinárodní konkurenci a bramborová medaile mezi českými týmy je skvělou vizitkou výkonnosti naší mládeže. Jen malinko, pomocné hodnocení či jiný výsledek zápasů posledního kola nás dělil od stupňů vítězů, což je skvělá vizitka, obzvláště při vědomí věku našich reprezentantů. V jakém jiném sportu dokáží dorostenci porážet muže v mistrovství republiky?  Přesně to nevím, ale šachisté z Beskydské šachové školy to dokážou. Proto si všichni naši hráči zaslouží poděkování za skvělou reprezentaci města Frýdku-Místku.

Stanislav Jasný

 


Letos jsme měli rovnou dvojité zastoupení na MČR družstev v Pardubicích, kde se hrálo na 7 kol a v termínu 15. - 18. 7.  Festival začínal hned další den po skončení reprezentačního soustředění ve Zruči, kterého jsem se společně s našimi talenty účastnil. Ze Zruče jsme se ve středu přesunuli do Pardubic a mohli si tak alespoň trochu odpočinout před náročným turnajem, kde nás každý den čekalo dvojkolo.

Společně s dalšími mládežníky jsme reprezentovali Beskydskou šachovou školu ve dvou zhruba vyrovnaných družstvech.

 

Na první šachovnici hrál Marek. Úlohu měl nejtěžší ze všech. První polovina se mu herně moc nepovedla, bojoval zejména sám se sebou, ale nakonec se mu to podařilo přesně v polovině turnaje zlomit a závěr turnaje už byla hitparáda.

Na dvojce jsem hrál já. Cítil jsem, že bych měl být oporou pro kluky a snažit se co nejvíce bodovat a pomoci našemu týmu dostat se dopředu. Můj výkon v prvních pěti kolech byl velmi dobrý. Podařilo se mi držet mimo časové tísně a partie jsem měl pod kontrolou. Poslední den mě ale potkala smůla a ze dvou dobře rozehraných partií, kde jsem měl ať už materiální nebo poziční převahu se mi podařilo získat jen půl bodu, což je velmi slabé. S odstupem času svůj výkon ale hodnotím kladně.

Asi nejlepší výkon ze všech podal Ondra. Na třetí šachovnici byl velkou oporou družstva a dělal body v partiích, kde se to od něho nečekalo. Hrál s velkou lehkostí a sebevědomím. Jde vidět, že je zpátky ve formě.

Na čtyřce hrál Matyáš. I on se se ve většině případech střetnul se silnějšími a staršími soupeři, ale po zahájení se mu často nepodařilo získat pohodlnou pozici a šachově na své soupeře ještě nestačil.

Našim cílem bylo zahrát si partie s co nejsilnějšími soupeři, což se nám ve výsledku povedlo. Celý turnaj jsme se drželi vepředu a až do poslední chvíle jsme bojovali o pěkné umístění v první sedmičce, které nám bohužel kvůli prohře v posledním kole uteklo. V pátek se vracíme do Pardubic na hlavní open A, držte nám palce!

Jakub Rabatin