Nejúspěšnější šachová škola v ČR

KP družstev starších žáků komentuje Zdeněk Holeksa

V Krajském přeboru družstev starších žáků, které bylo sehráno v sobotu 11. února v Krnově, obsadilo naše družstvo "BŠŠ E" ve složení Tobiáš Krejčok, Filip Walek, Oldřich Janotka, René Bosák, Matyáš Trojan a Bartoloměj Buchta třetí místo.


Výkon jednotlivých hráčů hodnotí v přiloženém komentáři trenér Zdeněk Holeksa.

Komentáře

Uplynulou sobotu se odehrál Krajský přebor družstev starších žáků v Krnově. Soutěž je to postupová. Hraje se o postup do 1. Ligy mládeže, kde sice nyní máme už tři družstva, ale pro příští ročník se může stát, že tam nebudeme mít ani jedno. Béčko je na postup a Céčko a Déčko bojují o záchranu. Z toho důvodu jsme se snažili vyslat na tento turnaj, co nejsilnější tým, aby případným prvním místem zajistil náhradu v případě sestupu. Bohužel i díky nesmyslným pravidlům vzešlým z republikové komise mládeže jsme nemohli využít náhradníky, kteří jsou na soupiskách extraligy a zároveň první ligy dorostu. Pravidly a neochotou jiných reprezentovat BŠŠ jsme byli nuceni poslat bojovat o postup družstvo v tomto složení: Tobiáš Krejčok, Filip Walek, Oldřich Janotka, René Bosák, Matyáš Trojan a Bartoloměj Buchta. Papírově nebylo nejsilnějším v soutěži, ale já jsem v postup při dobré hře věřil. Kluci v tréninku dosahují slušné úrovně, a byť v BŠŠ kryjí záda jiným, tak v kraji jsou jedněmi z lepších. V samotném turnaji si myslím, že rozhodl los. Turnaj se hrál každý s každým a my pro první kolo dostali volno. Soupeři se v prvním kole rozehráli a naši kluci se do turnaje uvedli hned ostrým mačem s pozdějšími vítězi. Nejvíce to bylo poznat na Matyášovi, který dostal v 6. Tahu úplně vyhranou pozici a v třináctém nevzal volně stojícího střelce a do dvou tahů ztratil dámu a tím se otočil celý zápas. Navíc ani Tobík ještě nebyl v provozní teplotě a i přes materiální výhodu svou partii prohrál na čas. V dalším průběhu už to bylo lepší. Nakonec se ještě přihodila prohra s Havířovem, kdy již jasně vyhraný zápas svými chybami otočili Bertík s Oldou a skončili jsme na pěkném, ale nepostupovém třetím místě.

Tobík sehrál průměrný turnaj. V hlavě je touha všechny zlomit, ale na šachovnici mu to už tolik nejde.

Filip byl pro mě velkým překvapením. Čekal jsem maximálně padesát procent vzhledem k síle jeho soupeřů, ale Filip hrál fantasticky a pět bodů z šesti táhlo náš tým vpřed.

Olda je velký stresman a za družstva mu to moc nejde. Bodově to bylo slabší, ale myslím si, že předvedl velmi dobrý týmový výkon. Chybí mu více sebevědomí, aby byl tahounem týmu, ale třeba to ještě přijde.

René se šachy už jen baví, a proto taky hrál až na čtvrté desce. U něj jsem doufal v zodpovědný výkon. Nepovedly se mu dvě partie při prohraných zápasech, ale jinak to byly první výhry v zápasech, což bylo důležité pro klid ostatních.

Matyáš nejvíce doplatil na nerozehranost při druhém kole, kdy to byl horor. Dost ho to ovlivnilo i do dalšího průběhu turnaje, kdy si až tolik nevěřil a nevyhýbaly se mu hrubé chyby.

Bertík byl spolehlivý čistič, jen škoda, že s Havířovem nezachoval klidnou hlavu a nenatahal si více času, aby prolomil prokletí šílené věže.

Kluci statečně bojovali, ale výsledek byl možná ovlivněn i nepříznivým losem.

Zdeněk Holeksa