Nejúspěšnější šachová škola v ČR

KP družstev mladších žáků komentuje Zdeněk Holeksa

V sobotu 18. února se v prostorách SVČ Klíč konal Krajský přebor družstev mladších žáků. Turnaje se zúčastnilo 16 šestičlenných týmů, mezi kterými nechybělo ani 6 celků BŠŠ, přičemž jedno z družstev BŠŠ skončilo na postupové 3. příčce a jedno družstvo skončilo těsně před branou postupu, tedy čtvrté.

 

Předvedené výkony našich hráčů komentuje trenér Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V sobotu jsme v SVČ Klíč uspořádali Krajský přebor družstev mladších žáků. Tento turnaj byl určen pro hráče 2005 a mladší. Po loňském úspěšném Mistrovství ČR jsme již měli zajištěn postup pro dvě družstva a tak jsme chtěli zabojovat o dvě ze tří postupových pozic. Jak už bývá zvykem, naši hráči se přihlásí a před turnajem z nich složíme, co největší počet družstev. Oproti přihlášeným dětem jsme nakonec museli v sobotu udělat tři změny a i proto jsme nebyli schopni půjčit na hostování žádnou z dívek Ostravským šachistům, za což je třeba se omluvit.

Na začátek turnaje nastoupilo stejně jako loni 6 družstev Beskydské šachové školy. Z toho družstvo 1 a 2 měly bojovat o postup a zbytek družstev bojovat o co nejlepší výsledek. Turnaj hned v prvních kolech ukázal, že družstva jsou velmi vyrovnaná a žádný zápas není úplně jasný. Hned se o tom přesvědčila jednička, která remizovala s trojkou a i jiná silná družstva měla problémy. Turnaj byl po celou dobu vyrovnaný a o postup bojovalo do posledního kola mnoho týmů. Jediná Orlová dokázala vyhrávat těžké zápasy, ale v posledním kole se hned pět týmů utkalo o zbývající dvě místa. Z toho hned dvě byla naše. Jednička potřebovala pomoci od Orlové, aby porazila Havířov a sama musela vyhrát s Interchessem a pro dvojku ještě přibyla podmínka, aby Ostrava neprohrála s Krnovem. Jak jste si mohli všimnout v konečné tabulce, podmínka výhry Orlové se konala, kdežto neprohra Ostravy už ne. Celkově jednička byla třetí a dvojka čtvrtá což je jen jeden postup. Škoda, že se nehrálo olympijským způsobem, protože dvojka měla nejvyšší skóre a jedničku by předstihla už jenom Orlová.

K individuálním výkonům se většinou na takových to akcích nevyjadřujeme, ale je třeba tady pár jmen zmínit. Vyloženě ostudně nikdo nezahrál. Mrzí mě trošku jeden bodík Martina Odstrčila, ale na první desce měl pět silnějších soupeřů ani Vojta Fárek neoslnil padesáti procenty na třetí desce. Velice bych ocenil hlavně statečný výkon Marka Babince, který dostal nevděčnou roli na první desce v týmu číslo šest. Jeho soupeři byli těmi nejlepšími z cizích týmů a Marek ani jednou nefňuknul, že nechce hrát dál. Skvěle zahráli Jarda Osina a Hynek Létal, kteří porazili své soupeře ve všech případech. Výborně zahrál i Denis Lička se šesti body. Dalšími šestibodovými byli Ondra Šigut, Natálka Szusciková, Vladimír Kuča, Sofie Tichá a Klárka Kotásková.

Můj cíl tedy nebyl úplně splněn, ale norma tří družstev na MČR zůstala zachována, tak to ani nebyl propadák.

Zvláštní poděkování ještě patří paní Friedlové, která dostala na starost družstvo číslo šest, při jehož sestavením jsem si neuvědomil, že Štěpán a Marek si příliš nepadli do oka a tím to neměla vůbec lehké.

Za kolektiv kapitánů Zdeněk Holeksa