Nejúspěšnější šachová škola v ČR

KP družstev mladších žáků hodnotí Zdeněk Holeksa

V sobotu 19. března se v prostorách SVČ Klíč konal Krajský přebor družstev mladších žáků, do kterého nasadila BŠŠ hned 6 celků. Zisk prvního a  druhého místa pro naše družstva znamená, že na Mistrovství České republiky budeme mít hned trojnásobné zastoupení! 

 

V komentáři hodnotí výkon jednotlivých družstev Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

V sobotu jsme uspořádali Krajský přebor družstev mladších žáků. Poslední roky jsme měli vždy na Mistrovství republiky (MČR) tři týmy a zopakování tohoto počtu znamenalo získat dvě ze tří možných postupových míst. Do soutěže jsme nasadili hned šest šestičlenných týmů. Protože první družstvo má zajištěn přímý postup, tak do turnaje zasáhla družstva 2 až 7. Bohužel díky nenadálemu onemocnění dvou hráčů nominovaných do družstva čísla 4 se stalo to, že kromě oslabení tohoto družstva, družstvo číslo 7 hrálo jen v pěti dětech. Celkově se o postup na MČR sjelo do Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku patnáct družstev.

Turnaj probíhal v poklidu a boje za šachovnici byly bojovné a v rámci fair play. Hlavní rozhodčí mohl v klidu losovat jednotlivá kola a nemusel řešit jediný problém, za což je potřeba poděkovat vedoucím a kapitánům jednotlivých týmů. V probíhajícím turnaji přišlo několik překvapivých výsledků. Zároveň jsme mohli vidět různě kvalitní výkony a my trenéři pro nominaci na MČR jistě máme nad čím přemýšlet. Konečné výsledky si můžete prohlédnout v přiloženém odkazu u článku, ale zrekapitulovat můžeme postupové místa. Družstvo 2 vše vyhrálo, Družstvo 3 získalo druhé místo po stejném výsledku jako třetí Sk Slavia Orlová A.

K jednotlivým družstvům jen pár slov kapitánů.

Družstvo 2

mělo jasnou převahu a vyhrávali skoro všichni všechno. Jediný bezchybný výkon však předvedl jen Lukáš Odstrčil. Natálka se potýkala s bolestí břicha a malinko si spletla tento rapid s uplynulým Mistrovstvím ČR mládeže jednotlivců a potýkala se s tísnivým nedostatkem času.

Družstvo 3

Od některých jsem čekal víc, ale spolehlivě si dokráčeli k postupu. Zde není koho vyzdvihnout. Týmový výkon, jak se patří. Malinko mě mrzelo hospodaření s časem u některých.

Družstvo 4

Tým byl před turnajem poskládán trošičku jinak. Dvě nucené změny nic nezměnily na odhodlání hráčů bojovat o postup. Předvedli dobrý výkon. Někteří sem tam něco nechali na šachovnici a někteří z ní zas vydolovali víc, než na ní bylo. Nakonec z toho byla bramborová a první nepostupová pozice.

Zde se dostáváme už k družstvům, která si přišla zahrát a sbírat zkušenosti. Často na vysokých šachovnicích hráli naši benjamínci a bojovali s mnohem staršími soupeři. Každý vybojovaný bodík se tedy počítá.

Družstvo 5

Velice pěkný výsledek uhráli tito malí bojovníci. První dvě kola předvedli skvělý výkon a obě vyhráli s papírově silnějšími soupeři a nakonec to dotáhli až na výborné páté místo. Zvlášť se dařilo Honzovi Ptáčníkovi, který uhrál nejvíce bodíku z celého družstva.

Družstvo 6

Tady se už zkušenosti sbíraly podstatně krušněji. Kluci minimálně o 3 roky mladší než nejstarší soupeři museli bojovat o každý bodík a každý bodík byl velkým úspěchem. Nejúspěšnějším sběračem jedniček byl Ondra Matusík. Michal Filip Lanča malinko rozrušoval koncentraci ostatních.

Družstvo 7

Hráli celý turnaj v pěti a tady obzvlášť platí, že každý půl bod stál mnoho úsilí. Po celý turnaj bojovali jako lvi a odměnou jim byla zápasová remíza v posledním kole.  Zasloužili se oni naši benjamínci Filip Birčák, Viktorka Buchtová a Michal Ručka. Pro ně určitě velká odměna, že se museli celý turnaj trápit. U Filípka jsem viděl na konci slzičky, že nebyl odměněn. Neboj Filípku, odměna přijde určitě brzy.

Poděkování patří i všem kapitánům družstev. Martinu Surmovi, Patriku Štěpánovi, Petru Štěpánovi a panu Birčákovi.

Zdeněk Holeksa