Nejúspěšnější šachová škola v ČR

International youth chess team tournament - hodnocení

Ve dnech 3. - 5. 6. v německém Ströbecku hrála čtveřice našich mládežníků David Šigut, Natálie Kaňáková, Zuzana Gřesová a Kristýna Laurincová na mezinárodním turnaji šestičlenných družstev "International youth chess team tournament 2013". Nyní se vracíme k turnaji hodnocením Pavla Benča.

 

Jak hodnotí vystoupení našich mládežníků v Německu vedoucí výpravy a trenér v jedné osobě Pavel Benčo? Přečtěte si komentář.

Komentáře

Ve dnech 2. - 6. 7. se konalo v německém Ströbecku mezinárodní utkání 3 států – Něměcko – ČR – Polsko a jako čtvrtý byl domácí tým Sachsen Anhalt. Do českého týmu byli nominovaní 4 členové Beskydské šachové školy – Natálie Kaňáková, Zuzana Gřesová, Kristýna Larincová a na poslední chvíli David Šigut, který nahradil jednoho hráče, který na poslední chvíli odřekl účast. Dále poté doplnili tým ještě Matěj Pulpán a Tomáš Kocí a jako doprovod tatínek od Tomáše. Schachdorf (šachová vesnice) Ströbeck je skutečně místo zaslíbené šachu, kde je snad hraje úplně každičký obyvatel. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že šachy zde mají již 1000 letou tradici, ano je tomu skutečně tak, od roku 1823 jsou zde šachy povinně ve škole! Mají zde šachové muzeum, a když procházíte vesnicí, narazíte na spoustu domů, kteří mají ve své fasádě vklíněnou šachovnici.

Po našem příjezdu jsme se ubytovali v kapli, což bylo sice nestandartní, ale na druhou stranu jsme měli celý dům jen pro sebe a brzy jsme si zvykli. Veškeré stravování probíhalo ve škole, ve které se také odehrávala všechna utkání. Němečtí hostitelé dostáli své přesnosti a přichystali pro účastníky vyčerpávající program, kde se hledalo jen málo volného času.

Druhý den jsme byli mile překvapeni pestrou snídaní, na které jsme si pořádně pochutnali. Všichni se již naučili pěkně zdravit Hallo a Morgen, což bylo pro všechny velmi milé. Po snídani byla na programu prohlídka šachového muzea. Byl jsem již v mnoha muzeích, ale že je i muzeum šachu, to jsem opravdu nevěděl. Zde jsme se dozvěděli mnoho z historie Ströbecku, od r. 1823 se učí šachy v místní škole ve všech třídách jako povinný předmět a také se od tohoto roku koná místní turnaj, kde získává vítěz památní dřevěnou šachovnici. V samotném muzeu je mnoho netradičních šachových souprav, děti se dozvěděly také zajímavosti z historie šachu, že se hrálo v minulosti jinými pravidly, byly zde šachy, kde bylo o 4 figury více (2 šašky a 2 kurýry), zahráli si šachy pro 4 osoby a další zajímavosti, opravdu moc pěkné muzeu, které by měl vidět každý šachista. Po návštěvě muzea byl na programu sportík ve formě fotbalu, kde jsme se utkali s Německým výběrem. Nutno dodat, byli jsme aktivní, ale na vítězství to nestačilo. Po fotbale oběd a už první příprava na zápas proti Polsku. Jak Polsko, tak i Německo se postavilo k tomuto utkání vskutku čelem a vybralo v podstatě nejlepší hráče, kterými disponují. Po rozehrání partií šlo postupem času vidět, kdo bude lepší, na šachovnicích od Naty a Zuzky jsme měli velmi dobré vyhlídky na celý bod, ale nakonec se nám ani zde nezadařilo a byl z toho pověstný kanár 6:0, je to škoda, mohlo to být i jinak, ale nutno dodat, polský tým byl lepší. Zašli jsme si na večeři a řekli si, že to hned zítra musíme proti domácímu týmu Sachsen Anhalt zlepšit.

Třetí den byl výletní, kde jsme byli autobusem přepraveni na vlakové nádraží, odkud jsme cestovali parní lokomotivou na horu Brocken (1142m), bylo překvapení, že vlak vyjel až přímo na vrchol hory. Byl to pro všechny účastníky netradiční zážitek, dali jsme si na vrcholu společný oběd a pak nás čekala téměř dvouhodinová vyjížďka nazpátek. Jelikož jel vláček pěkně pomalu, bylo možné si užívat jízdu také venku mezi vagóny, kde byl prostor ohraničen vyhlídkovým zábradlím. Po návratu jsme se ihned odebrali na partie, kde jsme chtěli napravit náš nepodařený vstup do turnaje. Toto utkání bylo plné zvratů a poměrně hrubých chyb. Na únavu se nemůžeme vymlouvat, celého programu se účastnili všichni, možná jen nejsme zvyklí blush. Po boji nakonec remizujeme 3:3, své partie vyhrávají Naty, Matěj a Kristýna, stejně dopadá také utkání Německo – Polsko. Jsme tedy stále ještě v boji o 3.-4.místo, bude záležet na každém bodu.

Čtvrtý den je ihned po snídani západ proti výběru Německa. I toto bude skutečně těžký oříšek, bojujeme, seč nám síly stačí, opět u Zuzky a Naty jsou zajímavé pozice, ale bohužel nám zde není přáno a obě naše hráčky postupně prohrávají. Čestný bod dává opět Kristýna, která se tímto stává nejlepší českou hráčkou, 2b./3. Po zápase následuje oběd a nutno dodat, z porážky jsme se rychle oklepali a vyzvali německý výběr na odvetu ve fotbale. Za poslední 3 dny navázali naše děti přátelství s některými dětmi, což bylo velmi mile, že i přes jazykovou bariéru se v klidu domluvili na fotbálek. Tentokráte jsme udělali smíšené týmy, a proto vlastně vyhráli jak češi, tak i němci wink. Odpoledne byla ještě párty – 190 let šachu ve škole, kde jsme viděli vystoupení živých šachů, šachového tance, poté byly další atrakce jako skákací hrad a vyjížďky na speciálních vozítkách, kde si hlavně užívali Kristýna, Tomáš a Matěj.

Pak už jsme šli spát a druhý den po snídani jsme se rozloučili a vyrazili opět domů.

Bylo to krásných 5 dnů s mnoha zážitky, utkali jsme se opravdu se špičkovými hráči a věřím, že to pro nás byly cenné zkušenosti, které proměníme na dalších turnajích v body. Bylo krásné sledovat, jak zde vznikají nová přátelství, děti se naučily pár slov německy a také se snažily mluvit anglicky, což je jistě mnohem příjemnější, než ve škole smiley.

Děkuji všem účastníkům za bojovnost a také za krásných 5 dnů, na které budeme jistě všichni ještě dlouho vzpomínat.

Pavel Benčo