Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Hodnocení MČR mládeže

Z mistrovství České republiky mládeže do 16 let si letos naši hráči přivezli dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, což je v kontextu minulých let výsledek mírně za očekáváním. Proto budou mít jejich trenéři jistě co komentovat.

Hodnocení předvedených výkonů z pera Lukáše Weissmanna, Jakuba Rabatina a Zdeňka Holeksy si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Hodnocení MČR 2022

V sobotu 14.3.jsme vyrazili do Luhačovic, kde se uskutečnilo MČR mládeže. Naší výpravu tvořilo 7 chlapců a 12 děvčat. Hrálo se v Městském kulturním centru Elektra, kde jsme měli zajištěno i stravování. Přihlížející diváci mohli sledovat celé dění z balkónu, nebo mohli využít online přenosy, které pořadatelé zajišťovali ze 110 šachovnic. Součástí turnaje bylo i MČR amatérů, kterého se zúčastnili Martin Tauš, Jirka Martikán a Vašek Vyvial. Ubytování jsme byli v Penzionu Stella, kde jsme nalezli perfektní zázemí. Cítili jsme se tam, jako doma, což přispělo k dobré atmosféře v naší výpravě. Ve volném čase děti například navštívily ZOO Lešná, místní přehradu, nebo ochutnávaly léčivou vodu z místních pramenů. A jak to dopadlo? Lucka Lacková a Viktorka Buchtová si odvezly stříbro a Denisa Bartečková bronz.     Děkuji Zdeňkovi s Kubou, kteří mi hodně pomohli vyrovnat se s funkcí garanta.

 

A nyní k hodnocení mých svěřenců. Staral jsem se o šestici hráčů, které individuálně trénuju. Musím uznat, že všichni příkladně bojovali a nikdo vyloženě nezklamal. Jenom bych dodal, že tentokrát chybělo štěstí, které by někoho posunulo ještě výše. Většina dětí zůstává i příští rok ve stejné kategorii, takže můžu hledět do budoucna s optimizmem.

 

D10 - Amálka Martikánová 4 body

Amálka měla v poslední době velmi dobré výsledky, ale tentokrát ji srážely hrubé chyby, a to i v jednoduchých pozicích. Nějak se nemohla dostat do svého tempa. Ke konci turnaje už to bylo lepší, když odehrála ucelené partie. Nějak se ji nedařilo dostat ke své útočné hře. Amálka je pracovitá a touží po úspěchu. Jejím nejbližším cílem je porazit Vojtu Pláta :-)

 

D12 - Nikol Bartečková 6 bodů, 7. místo

Nikolka hrála s obrovskou chutí a dá se říct, že všechny své soupeřky přehrála. Problémy měla s realizací výhody, což ji stálo lepší umístění. V poslední době udělala významný pokrok zejména v koncovkách, které kdysi kazila. Velká škoda byla partie, ve které snědla otrávenou věž ve vyhrané pozici. Byla to její jediná prohra v turnaji. Nikolka bude hrát i příští rok ve stejné kategorii, a proto si budeme klást ty nejvyšší cíle.

 

D12 - Valérie Bartečková  5,5 bodu, 12. místo

Otevřeně musím napsat, že mi Valča přijde v poslední době líná a první dvě kola hrála, jako by byla ještě ve vířivce. Začít s dvěma knedlíky turnaj je velký problém. Potom se rozehrála a předváděla svou precizní techniku. Bohužel, v předposlední partii, když nám krásně vyšla příprava, zbytečně zjednodušila pozici a dovedla partii do těžké pěšcovky, kterou nezvládla. Čekal jsem více, ale když se zaspí na startu….

 

D12 - Justýna Prusková 4 body

První partie Justýnky by mohla být inspirací pro Alfréda Hitchcocka. Kdyby pan spisovatel ještě žil a přijel do Luhačovic, určitě by napsal povídku Tepová frekvence trenéra, se spoustou dějových zvratů :-) Nicméně Justýnka předváděla atraktivní hru. V jejích partiích se pořád něco dělo, ale nedařilo se zvládat klíčové okamžiky partie. Bohužel se ji dařilo v takové situaci spáchat fatální chybu. Jinak jsem viděl pokrok ve hře i v přístupu, čehož si cením.

 

D14 - Ludmila Lacková 4 body

Když jsem tady minule psal, že by Lída měla změnit svůj přístup, tak to už neplatí. Lída pracuje, chce a dostavují se i úspěchy, kterých jindy nedosahovala. Lídě nemám co vytknout. V prvním kole porazila velkou favoritku turnaje a každá její partie měla rezultativní výsledek. Výsledek mohl být i lepší, kdyby něco nepokazila v časových tísních. Lída kráčí správným směrem a já doufám, že příště to bude ještě lepší.

 

H14 - Ondřej Šigut 4 body

Pro Ondru už byl postup na MČR obrovským úspěchem a v Luhačovicích hrál svůj nejtěžší turnaj v životě. Los se s ním nemazlil a přisuzoval mu ty nejtěžší soupeře. Ondra bojoval, a obohatil si knihovnu cenou za nejdelší partii dne. Snad bych vytknul, že někdy hledal jednoduché řešení, a tím nechal soupeře nadechnout. S výsledkem může být spokojen i vzhledem k vysokému příspěvku ELO bodů, které si nahrál.

Lukáš Weissmann

 


Martin Hanzel, H10, 24. místo

Marťa byl jedním z benjamínků naší výpravy. Konečné umístění nebylo podle představ, ale už jen to, že se na MČR probojoval, považuji za úspěch. V turnaji začal dobře, moc pěkně vyhrál druhou partii, po zbytek turnaje se mu ale vůbec nedařilo. Projevily se mezery, na kterých budeme muset pracovat. Věřím, že i tato zkušenost ho posílí, z prohraných partií si totiž odneseme nejvíce.

 

Tereza Horková, D12, 5. místo

Terezka má za sebou už spoustu úspěšných vystoupení na MČR a čekal jsem, že byl další mohlo přijít právě letos. Odehrála pěkný turnaj, jde vidět, že šachové hře lépe rozumí než většina účastnic. Škoda jen zbytečných chybek a prohry v šestém kole. Velmi nás však potěšila skvělým finišem, bohužel ani to nestačilo na zisk medaile. O tu ji připravilo jen pomocné hodnocení.

 

Hynek Létal, H12, 10. místo

U Hynka hodně záleží na tom, v jaké je zrovna náladě a jak s velkou motivací k partii usedne. V minulosti jsme se přesvědčili, že pokud se mu opravdu chce, dokáže porazit i výrazně silnější hráče. První polovina turnaje se mu moc nepovedla, měl spoustu šancí, které promarnil. Vítězství v šestém kole ho nakoplo a turnaj zakončil fantastickým finišem 4/4 a uzavřel tak elitní desítku.

 

Bartoloměj Buchta, H14, 6. místo

Bertík se prezentoval obrovskou bojovností a konsistentním výkonem. Celý turnaj se pohyboval blízko medailových příček a šanci na bednu měl i v posledním kole, to ale musel vyhrát. Skvělým zážitkem byl skalp prvního nasazeného Karla Brožky. V posledním roce udělal obrovský výkonností skok a právem tak patří mezi elitní hráče této kategorie.  

 

Matyáš Paseka, H16, 11. místo

Matyáš byl vzhledem ke svému ratingu jedním z favoritů na zisk medaile. V turnaji začal skvěle, vyhrál první dvě partie a chvilku se ohřál na výsluní. Po zbytek turnaje se mu ale nepodařilo plně prodat své šachové kvality a využít šancí, které mu soupeři nabídli. Co zlepšovat a na čem pracovat víme, to je velmi důležité.

 

Martin Vašínek, H16, 15. místo

Martin se na MČR probojoval jako čerstvý vítěz podzimního MMaS. V posledních měsících dostal velkou chuť do šachu a ta šla vidět i v partiích. Jeho výkon limitoval pouze fakt, že mu chybí větší přehled v zahájení. Pokud na tom zapracuje, stane se z něho mnohem silnější hráč. S celkovým výsledkem jsem ale spokojený a těším se co nám předvede zase příště.

 

Matyáš Trojan, H16, 21. místo

Pro Matyáše to byla první účast na MČR a zasloužená odměna za skvělý výkon na Mistrovství Moravy.

Matyáš je pravidelným účastníkem šachových tréninků i akcí, a svoji pracovitost přenesl i do tohoto turnaje. Bojovnost mu rozhodně nechyběla, ale podobně jako u Martina, i Matyáš má jisté nedostatky v repertoáru zahájení, které jeho výkon lehce limitovaly.

Jakub Rabatin

 


V Luhačovicích jsem se věnoval 6 děvčatům. V kategorii do 10 let hrály Kira Tarielašvili, Lucie Lacková a Veronika Vančáková. V D12 jsem připravoval Kláru Václavkovou a Viktorii Buchtová a poslední z mých svěřenkyní byla v kategorii 14letých Denisa Bartečková.

Děvčata hrála odvážně a přes některé nepovedené partie se nemají za co stydět. Hrály vždy s chutí a s velkým srdcem. Ke každé z děvčat napíšu pár vět.

 

Kira Tarielašvili, D10, 15. místo, 4 body

Kira se ještě chystá na MČR dětí do 8 let a bude za tři týdny bojovat ve své kategorii. Mezi staršími dívkami rozhodně nepropadla. Některé partie, ale nebyly úplně povedené. Chybičky jsme odhalili a teď budeme muset pracovat na jejich odstranění.

 

Lucie Lacková, D10, 2. místo, 8 bodů

Když uděláte 8 bodů, tak většinou máte zlato, ale tady to neplatilo. Jediná prohra znamenala horší pomocné hodnocení a druhé místo. Lucka sehrála zkušeně většinu partií. V horších pozicích nepanikařila a kladla úspěšně odpor až většinu svých soupeřek zlomila.

 

Veronika Vančáková, D10, 4. místo, 6 bodů

Verunka předváděla vyspělé šachy. Její hra nese velkou kvalitu, ale v pátém kole narazila na soupeřku, která ji dokázala vzdorovat. Během snahy zvítězit přepnula strunu a prohrála. Tato prohra a dlouhé partie v dalších kolech ji sebraly dost sil a prohrála i další dvě partie. Což ji stálo o jediný bod pomocného hodnocení bronzovou medaili.

 

Klára Václavková, D12, 19. místo, 4,5 bodu

Klárka na Mistrovství ČR v klasickém šachu byla poprvé. Pro mě to je největší hrdinka celého mistrovství. Její nebojácná útočná hra si zaslouží hodně fanoušků. Pokud si Klárka udrží lásku k šachu, tak se určitě dočkáme raketového růstu kvality její hry.

 

Viktorie Buchtová, D12, 2. místo, 6,5 bodu

Viki se o šanci na zlato připravila v předposlední partii. Její hra do té doby byla na velmi dobré úrovni. V ani jednom derby jí to, ale nesedlo a půl bodu ze dvou posledních kol je málo. Podle pomocného hodnocení sehrála bezkonkurenčně nejtěžší turnaj, a tak by měla převládat spokojenost.

 

Denisa Bartečková, D14, 3. místo, 6,5 bodů

Pro mě nejnáročněji odcoachovaná medaile. Deny na medaili měla už třetí mistrovství po sobě, ale letos bylo vidět, že tomu postupem turnaje začíná věřit víc a víc. Síla její hry byla pro mě docela očekávána a odpovídala mým medailovým ambicím. Bohužel Deny si nevěřila na dvě své soupeřky, a tak z toho zbyl „jen“ bronz. Do příštího roku nám nezbývá nic jiného než přesvědčit hlavu, že zlato je v jejích silách.

6 děvčat z toho 3 medaile, jedno 4. místo a dvakrát neustále smějící se bojovnice. Co víc si přát? Mrzí mě, že jsem nepomohl zastavit sérii proher Verči dřív. Byla by to jistá medaile. Chybami se člověk učí a všichni se těšíme až sedneme k tréninku, aby to za rok bylo ještě lepší. 
 

Zdeněk Holeksa