Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Hodnocení 1. ligy mládeže

Během posledního víkendu byla odehrána tři úvodní kola 1. ligy mládeže. Beskydskou šachovou školu reprezentovala tři družstva, na které dohlíželi trenéři Jakub Rabatin a Zdeněk Holeksa

 

Hodnocení výkonů našich hráčů si můžete přečíst v komentáři.

 

Komentáře

O víkendu 24.-25. září začala nová sezóna 1. ligy mládeže. Letos máme opět v soutěží tři družstva, a to znamená více příležitostí pro naše hráče získat cenné zkušenosti z klasických partií.

Za béčko byli nominováni Martin Vašínek, Matyáš Trojan, Ondra Šigut, Denis Lička, Veronika Vančáková a Danek Bělocký, v neděli nemocného Martina vystřídal Honza Bjolek. Za céčko hráli Jarda Osina, Vladimír Blahut, Hugo Walder, Klára Václavková, Tobias Milek a Martin Hanzel. V neděli Tobiase vystřídal Vít Buček.

V prvních dvou zápasech našimi soupeři byli týmy A64 Grygov a ŠK Vinary. V neděli dopoledne bylo na programu klubové derby mezi týmem B a C. Béčko zahájilo sezónu proti Vinarům. Tento tým je zajímavý tím, že má na soupisce hned několik hráčů z Ukrajiny. Čekal jsem těžký souboj, obzvlášť na prvních dvou šachovnicích. Našim hráči zahráli skvěle a zvítězili vysoko 5,5:0,5. Martinovi vyšla skvěle příprava, bohužel v lepší pozici nevěděl, jak dále pokračovat, remíza se silnějším soupeřem je ale pořád dobrý výsledek. Matyáš otočil horší pozici a zvítězil. Ostatní hráči vyhráli překvapivě hladce. Céčko se utkalo se zkušenějšími hráči z Grygova a byly to právě zkušenosti, které rozhodly v náš neprospěch. Soupeři byli zkrátka lepší, ale jsou to právě tyto zápasy, které naši mládežníci musí hrát, aby se zlepšovali.

Odpoledne jsme si vyměnili soupeře. Velmi napínavý souboj sehrálo naše béčko s Grygovem. Pěkně vyhráli Matyáš s Ondrou. Martin, Denis a ani Danek na své soupeře nestačili. Chvíli to dokonce vypadalo, že prohrajeme, ale Verča ukázala skvělou techniku v koncovce a zajistila týmu důležitou výhru. S remízou 3:3 jsem byl vzhledem k vývoji zápasu spokojený. Céčko zahrálo tentokrát mnohem lépe, ale bohužel na soupeře nestačili. Jediný celý bod za víkend zajistil Tobias Milek, cennou remízu vybojoval Jarda se silnějším soupeřem. S individuálním výsledkem byl určitě spokojený i Vláďa.

V nedělním derby se z výhry 5:1 radovalo družstvo B. Družstvo C sbíralo během víkendu především zkušenosti, které určitě zúročí v dalších zápasech. Všem hráčům bych chtěl poděkovat za snaživé výkony a reprezentaci Beskydské šachové školy.

Jakub Rabatin

 


S družstvem D jsme na první víkend ligy mládeže D vyrazili nejdříve do Prostějova a potom do Ústí u Vsetína. Na úvodní kola vyrazila základní sestava ve složení Jan Gnojek, Viktorie Buchtová, Tereza Horková, Hynek Létal, Ludmila Lacková a Lucie Lacková.

V sobotu jsme se v Prostějově utkali s domácími a s týmem Vyškova. 1. kolo jsme hráli s papírově slabším Vyškovem. Výborně svou partii sehrál Honza Gnojek. Trochu s nádechem dramatu vyhrála Lucka a 3. výhru přidala Terka, která po přechodu do koncovky zaváhala, ale nakonec v tupé remíze vyhrála na čas. Viki remizovala po vyrovnaném průběhu, Hynek utekl hrobníkovi z lopaty a Lída zkazila vyhranou partii, ale dokázala ji zachránit. 4,5 bez prohry byl dobrý začátek.

Druhé kolo byl favoritem náš soupeř a bohužel toto spolehlivě naplnil. Terka pěkně přehrála trpělivou hrou svého soupeře a Lída černými hledala výhodu po celou partii, ale nikde ji najít nemohla. Zbylé partie jsme prohráli. Hynek a Viki po hrubkách již na počátku partií. Lucka díky malé odvaze a neznalosti zahájení a Honza po těžkém boji až v koncovce, kde se asi mohl zachránit.1,5 bodu znamenalo prohru.

V neděli největší komplikací bylo dojet na místo určení skrze mou laxnost při práci s navigací. V celku rychle a s tahem na krále vyhráli Hynek, Lída a Lucka. Vzápětí Viki dotáhla technickou partii. Dohrávali Honza s Terkou. Honza tahal za kratší konec a Terka zase za ten delší. Terka to dotáhla a Honza naopak neudržel. 5:1. 

První víkend jsme zakončili se šesti body a tak můžeme vstup do soutěže považovat za povedený. Individuální výkony byly dobrým příslibem do dalších kol. Partu utužila kočka Karla, takže už se těším na další skvělé momenty v sezóně.

Zdeněk Holeksa