Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Finále tht Extraligy komentuje Martin Surma

Ve dnech 15. - 17. dubna vyvrcholila v Turnově závěrečným trojkolem tht Extraliga družstev 2015/2016. Hráči BŠŠ uhráli v zápasech proti celkům TŽ Třinec, ŠK Slavoj Poruba a Labortech Ostrava celkem 2 výhry a 1 remízu, což jim stačilo na celkové třetí místo v soutěži.

 

Zástupce kapitána Martin Surma tak mohl ve svém komentáři vyjádřit spokojenost.

Komentáře

Závěrečné trojkolo extraligy družstev v Turnově

Začínáme nezvykle brzy, již ve středu, a to soustředěním hráčů extraligového družstva a několika talentů. Jako lektoři se představují Sergei Azarov a Alexei Fedorov. Na programu je něco z propočtu, trochu taktiky atd.

Všichni se tváří spokojeně a stejný program máme ve čtvrtek dopoledne, ovšem bez talentů, kteří mají školní povinnosti. Po obědě vyrážíme na dalekou skoro pětihodinovou cestu do Turnova. Ubytování v osvědčeném a příjemném penzionu Na Výšince je vzdáleno jen 5 minut od hrací místnosti. V pátek dopoledne probíhají přípravy a až odpoledne ukáže, jak se povedly. My proti Třinci stavíme osvědčenou sestavu Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Rafael Antoniewski, Vojtěch Rojíček, Vojtěch Zwardoň, Petr Pisk, Serguei Vesselovsky, Stanislav Jasný. Zcela jistě nás nečeká jednoduché utkání. O tom, že celá soutěž je vyrovnaná, jsme se již přesvědčili sami. My hrajeme o medaile a soupeř o záchranu v soutěži.

Po slavnostním zahájení se začíná. Mimochodem, hraje se v pěkném, prostorném kulturním středisku. Podle předpokladů velice brzy remizují oba Vojtové. Rojíček se necítí a Zwardoň remízou potvrzuje splnění velmistrovské normy. Z té máme samozřejmě radost a doufáme, že naplno ukáže své kvality v dalších partiích víkendu. Asi po 3 hodinách hry přibývají další remízy od Sergueie, který ne zrovna dobře zahrál zahájení a poté od Petra, který prolomil špatnou statistiku, a až další den ukáže, jak cenná remíza to byla.

Poté vyhrává pěknou kombinací Alexei a hned vzápětí také zúročí tlak Standa a vyhrává. Vedeme 4:2, ale Sergei ani Rafael nestojí dobře. Tajně doufám, že aspoň jeden z nich půlbod udělá. Po asi 4 hodinách, kdy snad byl z nejhoršího venku, dělá Rafael hrubku, prohrává a nastává maraton, který nikdo v sále neočekává. Sergei se skvěle brání a soupeř možná nezná vyhrávající pokračování, je viditelně unaven, takže se partie natahuje a natahuje. Neskutečný zážitek pro všechny a ukázka toho, jak se bojuje. Partie končí po 8 hodinách a 5 minutách. Zápas začal v pátek v 16 hodin a končí v sobotu v 0 hodin 5 minut. Sergei v průběhu partie stál na prohru, v závěru už to vypadalo na remízu, ale zřejmě i na něj dolehla únava a chybuje. Celkový výsledek 4:4 je pro nás ovšem ztrátou, pokud chceme medaili. Je třeba se dobře vyspat a připravit se na odpolední kolo.

Sobotní dopolední čas využil každý po svém. Někdo procházkou po městě, jiní relaxem u kávy a zbytek šel na vycházku na nedaleký hrad Valdštějn. Všichni se zodpovědně připravovali na družstvo Slavoj Poruba, kde jen vítězství by nám zaručovalo případný boj o medaile.

Hned na začátku remizuje Vojta Rojíček a odjíždí domů plnit své studijní povinnosti. Poté následují remízy Petra a Sergueie, obě asi korektní. Ostatní tvrdě pracují a vytvářejí zajímavé pozice, z kterých mám radost. Vcelku rychle vyhrává Standa, který má formu. Moc pěkná partie. Velice dobře stojí Alexei, ale v časovce nevidí vyhrávající tah a remizuje. Také Sergei soupeře k ničemu nepouští a oba podepisují remízu. V tu chvíli už ale Rafael  stojí na výhru, kterou po chvíli soupeř potvrzuje a vzdává se. Tentokrát poslední končí Vojta, který po splnění normy opět začíná hrát, bohužel to však stačí jen na remízu. Celkem vyhráváme 5:3 a výsledky ostatních družstev nás dostávají na průběžné 3. místo.

O našem konečném pořadí rozhodne neděle. Nám postačí zápasová remíza, zatímco soupeř musí vyhrát. Času na přípravu není tolik, ale snad přímý souboj o bronz s  týmem Labortech Ostrava zvládneme.

Za normálních okolností by tým Ostravy byl favoritem, avšak po ohlášení sestavy soupeřova družstva se nám jeví šance jako vyrovnané. My také děláme v sestavě změnu, Vojtu Rojíčka nahrazuje Igors Rausis, který přijíždí z Francie. A právě on je nakonec tím trumfem v zápasu, ale to předbíhám.

Hned po úvodních tazích je jasné, že boj bude nelehký. Serguei V. rychle remizuje a následuje Standa, kterého rozhodilo netradiční zahájení protihráče. Ostatní pozice jsou otevřené. Postupně si převahu vytvářejí Alexei a Rafael, remízové postavení má Igor a Petr a dle mého názoru nejhůře stojí Sergei a Vojta. Po 2 a půl hodinách hry remizuje Petr. Igor na mé doporučení odmítá remízu, poněvadž v tu chvíli celková situace vůbec nevypadá dobře. První časovky mi dávají za pravdu. Alexei remizuje a Vojta se dostává do velkých problémů. Naštěstí Rafaela zastihl víkend v dobré formě a s přehledem vyhrává. Stále více se však zdá, že to bude málo, protože Sergei je pod velkým tlakem. Následuje prohra Vojty a průběžný stav zápasu 3:3. Členové týmu se však projevují jako praví bojovníci. Igorův soupeř se přepočítal a vzdává se. V tu chvíli máme bronz, ale Sergei je to asi málo a dělá zázraky. Svou partii nakonec remizuje a my vyhráváme v poměru 4,5:3,5.

Máme bronz z extraligy družstev. Je to pro nás obrovský úspěch, když si vezmeme, že od začátku této soutěže se v podstatě hraje o 2. místo a níž, protože představa, že by někdo porazil mistra z Nového Boru je málo reálná. Závěrečné předávání medailí je třešničkou na dortu. Všichni hráči mají obrovskou radost z úspěchu. Opět to podtrhuje dobrou práci a správnou cestu BŠŠ.

Veliký dík patří všem hráčům, realizačnímu týmu, našim fandům a v neposlední řadě všem partnerům BŠŠ včele s městem Frýdek-Místek – DĚKUJEME!

Martin Surma