Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Finále tht Extraligy komentuje kapitán Martin Surma

Ve dnech 31. března - 2. dubna vyvrcholila v Brně závěrečným trojkolem tht Extraliga družstev 2016/2017. Hráči BŠŠ uhráli v zápasech proti celkům Tatran Litovel, ŠK Duras BVK Královo Pole a Lokomotiva Brno celkem 3 výhry, což náš tým po nepovedeném začátku katapultovalo na celkové páté místo v soutěži.

 

Zástupce kapitána Martin Surma tak mohl ve svém komentáři vyjádřit spokojenost.

Komentáře

Opět vás mohu všechny přivítat nad mými řádky s komentářem z finálového trojkola Extraligy, které se tentokrát koná v Brně. Hrát se bude v prostorách stavební fakulty. A hraje se o hodně. Předně v sobotu proběhne utkání o 1. místo a vítězství v celé extralize a současně se bude konat velice zajímavý souboj o udržení, kdy celkem 6 družstev nemá zatím jistou záchranu a setrvání v soutěži.

V pátek nás čeká velice nevyzpytatelný soupeř, kterým je Tatran Litovel. Je velice těžké odhadnout jeho sestavu. Má na soupisce mnoho Poláků a není jasné, kdo na utkání přijede. Proto se naši borci soustředí při přípravě hlavně na sebe a svou pohodu, kterou se snažím zajistit. My nastupujeme v sestavě Sergej Azarov, Alexej Fedorov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, Petr Pisk, Stanislav Jasný a Sergej Vesselovsky.

V utkání jsme mírnými favority, ale jak známo, jsou to jen šachy. Začátek vypadá velice nadějně. Oba Sergejové staví figury zajímavě, Vojta jako vždy aktivně z obou stran a ostatní stojí vyrovnaně s lepším časem. Necelé 3 odehrané hodiny přináší tyto pozice – Sergej Azarov hraje velice aktivně a má lepší čas, což nebývá jeho zvykem, totéž se dá říci o Alexejovi. Rafal proti polskému kolegovi stojí prostorově snad lépe. Vojta ohodnotil svou pozici takto „buď dám mat já nebo soupeř“ a k tomu není co dodat. Jakubovi se v poslední době moc nedaří, ale dnes bojuje a zatím vypadá jeho pozice rovnovážně. Petr se dostává do defenzívy. Standa stojí vyrovnaně ale sebejistě a Sergej pozičně velice dobře. Celkem nadějné vyhlídky, počkejme, co s nimi udělají časovky, které často rozhodují. Sotva dopisuji tyto řádky a už vyhrává Vojta, jenž odrazil útok a sám udeřil. Vzápětí boduje Alexej, který postupně pozičně vylepšoval, až soupeř položil krále. Dalším na řadě je Rafal, jehož soupeř obětoval figuru za 3 pěšce, a ve velice nejasné pozici se domluvil na remíze. Vypadá to, jako by se všichni domluvili. Končí Sergej Azarov, který přetlačil soupeře a vítězí. Dnes již určitě vyhrajeme, poněvadž ani ostatní nestojí špatně a jistě budou bodovat. Po pěti hodinách hry vítězí Sergej Vesselovsky, který zúročil velký výkonnostní rozdíl. Vedeme 4,5 : 0,5 a teď hrajeme jen pro radost a psychickou podporu. Mě však přibyly starosti s tím, koho zítra vystřídám. Očekávám příjezd zítřejšího žolíka Igora Rausise a 9 hráčů hrát nemůže. Standa zjišťuje, že jsme již vyhráli a dovoluje si hrát aktivně, za což je odměněn celým bodem. Ve 21 hodin končí partie Jakuba spravedlivou remízou. Oba soupeři se přetahovali, až se nakonec domluvili. Začátek Kubovi moc nevyšel, poté stál lépe a následně se mu soupeř vysmekl. Poslední hraje Petr a my všichni čekáme, jak jeho partie dopadne. Asi se ani nemusím zmiňovat o tom, že v pátek končíme poslední. Loni hrál Sergej Azarov 8 hodin, tak snad Petr tento výkon nezopakuje. Partie měla několik fází. Nejdříve rovnováha, poté však Petr padl do defenzívy a musel dát věž za figuru, ale soupeř nepokračoval zcela přesně, a nakonec hra vrcholila koncovkou s dvojpěšcem a věží proti věži. Chvíli to náš hráč zkouší, nicméně soupeř zná obranu a partie končí remízou. Celkem tedy vyhráváme 6,5 : 1,5. Připisujeme důležité 3 body do tabulky, čímž jsme získali jistotu setrvání v soutěži i pro příští rok a zbytek víkendu budeme hrát pro radost a s velkou bojovností. Ve 22 hodin se již nacházíme v restauraci, kde nám vaří večeři, a tak máme čas rozebrat dnešek a diskutovat nad aktuální situací víkendových soupeřů.

Sobotní ráno je krásně prosluněné, my se věnujeme odpočinku a přípravě na soupeře, kterým bude domácí celek Duras Brno. Ten na rozdíl od nás musí bodovat, pokud chce setrvat v extralize. Dnes bude hrát na páté šachovnici Igor Rausis, odpočívat bude Sergej Vesselovsky. Pevně věřím, že soupeře hodně zaskočíme. Jejich sestava zůstává neměnná, takže se můžeme pustit do lítého boje. Všech 16 hráčů nečeká nic jednoduchého. Po hodině hry se do defenzívy dostává Vojta a Kuba. Na ostatních šachovnicích má hra vyrovnaný průběh. Po dvou hodinách hry je situace neměnná. Ve třetí hodině se však Kubovy špatné figury proměnily a hra se vyrovnává. Igor získává figury. Vojta tahá s pěšcem míň a Alexej začíná tlačit. Po čtyřech hodinách hry se blíží časovky, před kterými ještě stihne remizovat Sergej po korektní hře z obou stran. Vojtova pozice se bortí čím dál víc a soupeřův pěšec navíc je vítězný. Prohráváme a musíme doufat ve zbývající hráče. Po časovkách Alexej vyměňuje figuru za 4 pěšce, Rafal stojí na výhru, jen najít tu správnou cestu. Igorovi zůstává stále figura za pěšce, Petr má vyrovnanou pozici po ne zcela přesvědčivém úvodu a Standa chce vyhrát s pěšcem navíc. Rafal vítězí krásným závěrem a jeho partie jistě stojí za přehrání. Vytříbenou techniku v závěru partie předvádí i Alexej, přičemž opět doporučuji partii k přehrání. I taková pozice jde ještě vyhrát. Zápas tímto otáčíme. Petr se rozhodl po konzultaci neriskovat a remizuje. Dle mého názoru podivně partii zahájil a spotřeboval hodně času, ale časovku zvládl. Vedeme 3,5 : 2,5 a začíná dlouhý boj. Igor stále hraje s figurou za pěšce a Standa má pěšce navíc. Oba hrají na výhru, ovšem jejich soupeři jsou velice odolní a vynalézaví. Standa po 6 hodinách končí hru remízovou koncovkou. Až večer u počítače zjišťuje, jak v partii mohl zvítězit a chytá se za hlavu. Ještě hraje Igor, který ač se snaží, co mu síly stačí, vyhrát nedokáže. Následné analýzy při večeři také nenašly vítězné pokračování. Soupeř hrál opravdu dobře a za úpornou obranu si půl bodu zasloužil. Nic to však nemění na našem vítězství v poměru 4,5 : 3,5 a následném postupu v tabulce. V tomto 10. kole se také rozhodlo o extraligovém titulu. Vítězí opět Nový Bor, který porazil těsně Lysou nad Labem.

V neděli chceme potvrdit, že patříme do horních pater tabulky. Náš soupeř Lokomotiva Brno hraje již jen o prestiž, sestupu už zabránit nelze. Opět střídáme. Standu nahrazuje Sergej Vesselovsky. Od úvodních tahů se naši hráči snaží zatlačit soupeře. Většina stojí v aktivní pozici. Jako první dnes končí Petr, když opět remizuje. V této chvíli se však zápas začíná vyvíjet ne zcela podle našich představ. Výkonnostní rozdíl v náš prospěch se začíná projevovat po třech hodinách hry. Konečně vítězí naše letní posila Jakub Szotkowski. Hned nato vyhrává během tohoto víkendu již potřetí Alexej. Opět získává pěšce a postupně se prosazuje. Je radost pro šachistu takovou partii sledovat. Remízu dnes musí přijmout Igor, ač je velmi nespokojený. Opět však neopomene pochválit soupeře za velmi přesnou a takticky vyzrálou hru. Odcházím se s Igorem rozloučit, protože odjíždí opět trénovat a během této chvíle všichni ostatní zakončují dnešní utkání a vlastně také své letošní účinkování v extralize družstev. Jelikož nevím, v jakém pořadí ukončili své partie, budu hodnotit od první šachovnice. Sergej znovu postavil figury tak, že tomu rozumí jen on sám. Připisuje celý bod a zápas se mu opět povedl. Zisk 2,5 bodu za víkend je i pro něj skvělá vizitka. Další cizinec na naší soupisce je Rafal, který bydlí 50 km od hranic, a dnes během partie odmítl remízu. Jeho soupeř šel ale tvrdě za svým cílem, a nakonec podepsali smír. Letošní, pro něj nevydařenou, sezonu zakončuje Vojta vítězstvím. Po pěkném průběhu hry odmítá remízu a připisuje si bod. Dnešním smolařem je Sergej Vesselovsky, který v remízovém postavení špatně mačká hodiny a prohrává na čas. I to se občas stává. Vítězíme 5,5 : 2,5 a posouváme se na pěkné celkové 5. místo v tabulce. Vzhledem k nepovedenému začátku soutěže, panuje v družstvu spokojenost. Nutno říci, že první dvě družstva, tj. Nový Bor a Lysá nad Labem, ční šachově a výsledkově nad zbytkem soutěže. Ostatní družstva jsou tak vyrovnaná, že každý je schopen porazit každého a prohrát s každým. Nebudu se pouštět do hodnocení jednotlivých hráčů. Každý z nich ví, co šachům dává a co může očekávat. My se můžeme těšit na příští sezonu a skvělé partie, které by nám měli hráči předvádět.

Za sebe mohu napsat, že je pro mne čest trávit s hráči víkendy a být součástí družstva. Hráči si skvěle rozumí, nejsou žádné problémy, a tak pokud budu opět osloven, rád se ujmu vedení. 

Martin Surma