Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Finále tht Extraligy komentují Martin Surma a Jakub Szotkowski

Ve dnech 6 - 8. dubna vyvrcholila v Brně závěrečným trojkolem Extraliga družstev 2017/2018. Hráči BŠŠ uhráli v zápasech proti celkům Tatran Litovel, Labortech Ostrava a SK Slavoj Poruba celkem 2 výhry a zajistilii tak pro Frýdek-Místek konečné 7. místo.

 

Závěrečnou fázi Extraligy v komentáři hodnotí Martin Surma a Jakub Szotkowski.

Komentáře

Dobrý den,

sotva jsme zakončili Turnaje šachových nadějí a ihned následuje finále extraligy v Brně. Opět se hraje v prostorách technické univerzity. Šachoví příznivci mají v dubnu o zábavu postaráno. Takže všechny zdravím a přeji pěkné čtení.

Poslední utkání nám hrubě nevyšlo a sami se dostáváme pod tlak s hrozbou sestupu. Všichni si jsou toho vědomi a jsou ochotni udělat vše, aby odvrátili tuto hrozbu. Páteční sestava proti již jistému sestupujícímu týmu je silná – Anton Korobov, Alexej Fedorov, Igor Rausis, Jakub Szotkowski, Vojta Zwardoň, Jarda Bureš, Standa Jasný a Jakub Rabatin.

Nastupujeme s jasným úkolem vyhrát a je celkem jedno, kdo nastoupí za soupeře. Hra se od prvních tahů vyvíjí velice příznivě – máme lepší pozice i lepší čas. Výkonnostní rozdíl v náš prospěch je velký takřka všude. Snad jen tam, kde je rozdíl nejmenší, přicházejí bohužel komplikace. Po dvou hodinách hry mohu být spokojen. Vojta Zwardoň má pika a hraje aktivně, soupeř je v časové tísni. Igor Rausis obětuje figuru a taktéž činí Jarda Bureš. Oba mají velice aktivní figury a mnohem lepší čas. Alexej dělá komplikované zápletky, kterým se přiznávám nerozumím. Standa a Jakub Rabatin hrají v aktivní pozici, snad jen ten Kuba se nemůže dostat do hry. Jako první dohrává dnes Vojta. Soupeře rychle utahal a připsal si první letošní vítězství za náš tým, které je velice důležité pro zvýšení jeho sebevědomí i pro nás. Igor postupně zvyšuje svůj tlak na soupeřovy figury, přechází do vyhrané koncovky a soupeř kapituluje. Igor opět vítězí v Brně a pokud si vzpomínám, tak u totožného stolu jako na podzim. Jako třetí vítězí Alexej, který lépe vyhodnocuje situaci na šachovnici a vítězí. Vedeme 3:0, takže bychom měli zvítězit a je jen otázka, jak vysoko a jak dlouho to bude trvat. Naši soupeři totiž nechtějí prohrát bez boje a i přesto, že je rozdíl obrovský, makají. Odměnou je jim první letošní vítězství na šachovnici. Partii není schopen udržet Jakub Szotkowski, letošní sezona mu hodně nevychází. Jeho partie vypadaly vždy dobře, ale během střední hry a v časovkách se zlomily a následovaly porážky. Vzápětí konečně vyhrává Jarda, který si moc ulevil, tak hrubý odpor nečekal. S přibývajícím časem Standův soupeř zkouší poslední šanci a obětuje figuru. S tím si náš hráč však lehce poradí a vítězí. Skóre 5:1, jsem spokojen. Anton hraje sebevědomě, dle mého názoru však partie míří k remíze. Jakubovi hrají všechny figury a soupeři skoro žádná, což se ukazuje jako rozhodující. Stav je 6:1. Ještě hraje Anton, velký hráč nejen svými znalostmi ale i tělem. Ovšem stále na sobě pracuje, každý den hraje 1-2 hodiny badmintonu. Nyní má dobré výsledky: 7. místo na Mistrovství Evropy, postup na Světový pohár; poté v Německu 2. místo, čímž dělal reklamu také BŠŠ a Frýdku-Místku (viz foto z vyhlášení). Doufám, že nějaké síly mu zbyly i na tento víkend. Dnes však čelí tuhé obraně a v závěru přehlíží vyhrávající motiv, takže partie končí remízou. Anton je zdravě naštvaný a nechtěl bych proti němu hrát v sobotu. Na toto utkání chystáme změnu a věříme, že zaskočíme soupeře z Labortechu Ostrava. Nám přijíždí z rakouské ligy jako posila Rafal Antoniewski, střídat bude Jakub Szotkowski. Je třeba se připravit a držet palce. Stále je o co hrát – je možný postup tabulkou výš a Standa usiluje o velmistrovskou normu.

Sobota je zde, vítá nás opět slunečný den a můžeme jít na to. Hned na úvod jsou tu překvapení a změny v sestavách. Nejen my, ale také náš soupeř točí sestavou, což hlavně Igora vyvádí z rovnováhy a já mám zlé tušení. Víc napoví komentář Jakuba Szotkowského, kterému jsem dnes tento úkol svěřil.

 

Brno, 7.4.2018  

Komentář z extraligového utkání

Beskydská šachová škola – Labortech Ostrava

 

Dobré odpoledne.

Za malou chvilku se začne 10. kolo české šachové extraligy, ve kterém se mimo jiné utkají týmy Beskydské šachové školy (BŠŠ) a Labortech Ostrava. Tým BŠŠ se ve srovnání s včerejším kolem malinko změnil. Do Brna totiž dorazil Rafał Antoniewski, což je pro celý tým rozhodně dobrá zpráva. Vzhledem k tomu, že Kubovi Szotkowskému tato sezóna vůbec nevyšla a navíc včera opět prohrál, je dnešní střídání zcela logickým tahem. Pojďme si tedy přiblížit, na jaké dvojice se dneska můžeme těšit. První šachovnice jsou oběma týmy obsazeny výhradně cizinci. Na první desce se proti sobě postaví Korobov Anton (BŠŠ) a Mitoň Kamil (Lab.). Druhá deska je obsazena Dziubou Marcinem (Lab.) a Fedorovem Alexeiem (BŠŠ) a na poslední „cizinecké šachovnici“ se utkají Antoniewski Rafał (BŠŠ)Jakubcem Arturem (Lab.) Další šachovnice jsou už ryze českého charakteru. Na čtvrté šachovnici změří síly Velička Petr (Lab.), proti kterému se postaví Rausis Igors (BŠŠ). Na páté desce se utkají Zwardoň Vojtěch (BŠŠ) proti Kočiščákovi Jiřímu (Lab). Na šesté desce změří síly Biolek Richard jr. (Lab.)Burešem Jaroslavem (BŠŠ) a na posledních dvou šachovnicích uvidíme Jasného Stanislava (BŠŠ) proti Rašíkovi Vitězslavovi (Lab.) a Tallu Vladimíra (Lab.) proti Rabatinovi Jakubovi (BŠŠ).

Tak a odstartováno. Ze zahájení vypadá všech osm pozicí vyrovnaně, bez náznaku větších dobrodružných výprav na lup do soupeřových řad. Není se co divit. Konec konců utkávají se dva tradiční extraligoví konkurenti, a tak se i dneska da očekávat krutý a nelítostný boj, kde budou rozhodovat maličkosti, neboť oba týmy jsou velmi kvalitní a i pro dnešní zápas postavili to nejlepší, co mají. Vrátíme-li se zpátky k hodnocení, je třeba zmínit pozici Standy, která vypadá velice nevšedně s pozitivními vyhlídkami pro našeho hráče. Díky sérií nápaditých tahů se totiž Standovi povedlo malinko oslabit královské křídlo soupeře, a třebaže se u toho vyměnily nějaké figury a otevřelo centrum, bude zajímavé sledovat, jakým směrem se bude partií ubírat, neboť faktor oslabeného krále může v pozdější fázi hry být citelný. Mezitím však končí partie jednoho z našich nejzkušenějším hráčů Igorse, který udělal remízů s Peťou Veličkou okamžitě po zahájení. K této partii v podstatě není co říct, neboť byla ukončena hned v osmém tahu. Dále však pokračují všechny zbývající partie. Anton stojí jenom nepatrně lépe, jeho výhoda se však jeví vcelku trvalá. Alexei hraje ještě stále teoretickou pozici Královské indické obrany. Rafał stojí naprosto vyrovnaně v Dámském gambitu. Pozice Vojty se jeví býti v rovnováze, přičemž náš šachista bude bojovat proti soupeřově izolovanému pěšci, a tak se určitě bude snažit o výměnu figur a přechod do výhodné koncovky. I tato partie bude z hlediska strategie jistě velice zajímavá. Na šesté desce dostal Jarda černými caro-can, ve kterém dle mého soudu bez sebemenších náznaků problému vyrovnal, a o výsledek v této partii se prozatím rozhodně nemusíme strachovat, jelikož v této chvíli černý v žádném případě nestojí hůře! Pozice Standy se mezitím zase o něco více vyjasnila. Na šachovnici ubylo několik figur a v této chvíli to vypadá, že se partie neúprosně chýlí do koncovky, ve které by náš hráč mohl stát vzhledem k mírně aktivnějším figurám o něco málo lépe. Pozice je však po výměně dám blízka rovnováze a to zejména z toho důvodů, že oslabené královské křídlo již není tolik citelné. Na poslední šachovnici, vypadá Kuba spokojeně, třebaže pozice, již hraje, je proti mému osobnímu přesvědčení, a to zejména z důvodů silného bílého centra. Na druhou stranu je třeba říci, že v podobných pozicích může být toto centrum pod útokem, což by si byl býval Kuba určitě přál, a tak nezbývá než doufat, že se v příštích fázích hry povede nějaký pěkný útok ne jenom Kubovi na poslední šachovnici, ale klidně všem hráčům Beskydské šachové školy.

Po několika úvodních slovech, vesměs o zahájení jednotlivých partií, se zhruba po dvou hodinách hry vracím zpět ke psaní krátkých postřehů. Mezitím však je třeba uvést, že se nám skončily další dvě partie, u kterých jsem již v úvodních komentářích psal, že se jedná o vyrovnané partie, kde se dá očekávat remízové rozuzlení. Remízou tedy končí partie Antona a také partie Rafała, oba hráči odvedli dobrý výkon, ale bohužel k tomu, aby dneska mohli slavit plný bodový zisk, potřebovali by přeci jenom větší spolupráci svých soupeřů, kteří se ovšem dneska přesvědčit nedali. Obě partie tedy končí smírně a na ukazateli skóre po dvou hodinách svítí stav 1,5-1,5. Dalších pět partií je ovšem v plném proudu a napínavé poziční bitvy svádějí zejména Alexei, Vojta a taky Kuba. Partie Jardy a Standy nejsou zajímavé o nic méně, ovšem jejich práce má v tuto chvíli malinko jiný charakter než u výše zmíněné trojice, neboť tito hráči se pokoušejí uplatnit své šachové znalosti v koncovkách. Zatímco Jardova partie spěje k neodvratné remíze, u Standy je situace pořád velmi otevřena. Oba soupeři mají stejný materiál, pozice je v rovnováze, ovšem tak řečeno tohle se může hrát ještě dlouho. Zbývající tři partie, o kterých jsem se zatím zmínil pouze okrajově, jako o velkolepých strategických bitvách, jsou na ohodnocení mnohem náročnější! U Alexeie má partie nádech skutečně nemilosrdného boje, kdy oba soupeři se starají více o to, aby soupeřovy figury stály špatně, než aby svoje vlastní figury stály dobře. Z toho potom pramení těžká úloha pro komentátora, neboť je velmi nelehké určit, koho figury vlastně stojí hůře. Uzavírajíc komentář této partie, jsem toho názoru, že partie i díky nedobrým postavením jednotlivých figur na obou stranách, je nejspíše v rovnováze a rozhodovat bude, komu se povede navázat lepší spolupráci na 64 polích. Další poziční bitvou je partie Vojty, kde ze znepokojením zjišťuji, že ani po více než hodině se Vojtovi nepodařilo vyměnit žádnou lehkou figuru, což bylo mé přání při posledním komentáři k této partii. Pořád ovšem je partie velmi otevřená a mám za to, že Vojta nestojí nijak hůře. Pozice je však nebývalé jedovatá, o čemž napovídá i samotný charakter pozic s izolovanými pěšci. Autorem poslední z trojice strategických partií je Kuba. Jeho dosavadní snažení vypadá velice slibně. Jeho soupeř je papírově silnější hráč, ovšem z vývoje, jaký můžeme prozatím sledovat, se tato skutečnost vypozorovat nedá! Partie je v rovnováze a vůbec bych se nedivil, kdyby těžkou pozici bílý nezvládnul ukočírovat a po ztrátě pěšce se dostal do nelehké koncovky. Pro tuto chvíli ovšem uzavírám s tím, že zápas je podle očekávání nesmírně vyrovnaný a je zřejmé, že rozhodovat budou maličkosti.

Od doby, co jsem dopsal poslední slova předcházejícího odstavce komentáře, se událo mnoho zajímavého! V prvé řadě je třeba říci, že ze zmíněných 5 partií, kdy o třech jsem hovořil jako o zajímavých strategických bitvách a o dalších dvou jako o koncovkách, jenž pomalu spějí k remízovému rozuzlení, se hraje už jenom jedna jediná, poslední, která nakonec rozhodne o konečném rozdělení bodu. Pro nás je ovšem podstatné, že se nerozhoduje, jestli získáme nějaké body, ale rozhoduje se o konečném rozdělení bodu, což je perfektní! V tuto chvíli totiž vedeme 4:3 a jsme blízko blizoučko plnému zisku bodu! Ze všeho nejdříve je třeba zdůraznit, že v době lámání chleba byla atmosféra naprosto vynikající, což mi bránilo v psaní komentáře v aktuálním čase, neboť o závěrečné tahy našich borců jsem se nemohl nechat ochudit. Ve zkratce se tedy pokusím vysvětlit, jak se všechno odehrálo. Nejprve se urodily dvě remízy na šachovnicích číslo 7. a 8. Naši hráči na dvou posledních deskách, tedy Standa a Kuba, nepřipustili žádné komplikace, a když už oba vyměnili většinu figur a neviděli žádné zesílení pozice, rozhodli se začít vyjednávat o případném smíru, z čímž oba soupeři našich hráčů bez zbytečného protahování souhlasili. Přibližně v tomto čase se ovšem pozice Vojty začala zamotávat, a jelikož všichni známe genialitu našeho hráče v pozicích, ve kterých se nedokáže nikdo zorientovat, bylo jasné, že to dopadne dobře! Nedlouho poté svoji pozici dovedl do remízy i Alexei, který svému soupeři, jenž se snažil s výsledkem zápasu ještě něco udělat, nedal žádnou šanci. Poslední partie se pak dohrála doslova před 1 minutou. Jejím aktérem byl v barvách BŠŠ Jaroslav Bureš, který už jenom kontroloval závěrečný průběh své partie z Ríšou Biolkem a bez problému partii remízoval.

Dneska jsme měli dobrý den! Střídání evidentně pomohlo a my tak slavíme sladké vítězství nad velkým rivalem. Tímto se s Vámi pro dnešek loučím a už se těším na zítřejší zápas, pro který se opět ujmu komentátorské činnosti.

 

Jakub Szotkowski

 

Plní sil a dobré nálady po vydařeném utkání odcházíme na večeři, která je současně oslavou zakončení sezóny. K tomu se ale vrátíme na konci. Neděle slibuje vyrovnaný duel se Slavojem Poruba. Dle hesla vítězná sestava se nemění dnes opět nehraje Jakub, který se také dnes ujme komentáře.

 

Brno, 8.4.2018  

Ostrava Poruba – Beskydská šachová škola

 

Krásné dobré ráno.

I dneska se můžeme těšit na nevšední šachové klání, ve kterém se stejně jako v pátek a v sobotu představí extraligové družstvo Beskydské šachové školy. Nutno dodat, že oba dřívější dny dopadly pro náš tým skvěle, a tak se dá i dneska očekávat dobrý výkon, neboť naši kluci jsou přeci jenom v dobé náladě a není tedy důvod pro ustrašenost. Na druhou stranu je třeba říci, že i dneska, stejně jako včera, proti nám stojí velice kvalitní soupeř, který je sice malinko oslabený tím, že nemůže hrát v nejsilnější možné sestavě, pořád však představuje sílu, se kterou je třeba počítat. Pojďme si tedy v rychlosti představit sestavy.

Miśta Aleksander (Ost.) – Korobov Anton (BŠŠ)

Fedorov Alexei (BŠŠ) – Bobras Piotr (Ost.)

Jakubowski Krzysztof (Ost.) – Antoniewski Rafał (BŠŠ)

Rausis Igors (BŠŠ) – Cvek Robert (Ost.)

Kaňovský David (Ost.) – Zwardoň Vojtěch (BŠŠ)

Bureš Jaroslav (BŠŠ) – Caletka Radomír (Ost.)

Klíma Lukáš (Ost.) – Jasný Stanislav (BŠŠ)

Rabatin Jakub (BŠŠ) – Sosna Jan (Ost.)

Již při pohledu na dnešní sestavu je patrné, že nás čeká další těžká a velice vyrovnaná bitva. Tým BŠŠ dneska zůstal stejný jako při včerejší výhře s Labortechem, a tak nezbývá než se pohodlně usadit, protože doslova za pár minut zápas začne.

Tak a je zahájeno. Nezdržujme tedy a vrhněme se na hodnocení úvodních tahů pěkně se shora. Anton zahájil svoji partii Sicilskou obranou a nutno dodat, že žádnou poklidnou variantou, konec konců Sicilská obrana je jedno z nejagresivnějších zahájení vůbec. Není nijak nezvyklé, že soupeři schovávají krále na opačných stranách šachovnice, což můžeme sledovat i v partii Antona. Tato úvodní slova bohatě postačují k tomu, abychom mohli hádat, že další pokračování této partie rozhodně nebude nudné! To na druhé desce se hned od samotného začátku zdálo, že se bude jednat spíše o klidnou partii, kde budou rozhodovat maličkosti, ovšem nyní se oba hráči osmělili mnohem více a zablokovanou pozici v centu otevřeli, a navíc oba udělali velkou rošádu, což věstí spíše otevřený boj než zákopové vyčkávání. Mezitím se rozehrála i partie Rafała. Nevím, do jaké míry kdo, koho překvapil, ovšem co vím je, že si Rafał den předem stěžoval, že téměř každý zápas v české extralize hraje proti nějakému svému kamarádovi z Polska. Nicméně podívejme se, co se děje na šachovnici. Dle mého mínění se Rafałowi povedlo odehrát úvodní tahy docela rychle a pozice nevypadá vůbec špatně. Je otázkou, jestli se už dá hovořit o rovině nebo ne, nicméně nemyslím si, že by aktuální situace neměla být předzvěstí nějakých nepříjemností. I na čtvrté šachovnici je již zahájeno. Igors se rozhodl pro pevné zahájení 1. c4 a po několika tazích následovalo d4, což je asi správná volba. Přeci jenom jeho soupeř není žádné ořezávátko. Zde jsem přesvědčen, že je pozice možná malinko lepší pro našeho hráče a čeká nás ještě dlouhá hra. Vojta právě v tuto chvíli hraje černými figurami a ze zahájení se nezdá, že by měl mít nějaké problémy, proto si podrobnější komentář k této i jiným partiím prozatím ponechám, neboť je předčasné se zde vyjadřovat nějak konkrétněji. Jarda rozehrál variantu dámského gambitu známou též jako – karlovarská struktura. Pozice je taktéž teprve v zárodcích, a i zde budou plány oba soupeři teprve tvořit, respektive realizovat. Dovolím si však jenom nastínit, že jsou zde dva základní plány hry, mezi kterými může Jarda vybírat. Buďto se pokusí, pomoci své pěšcové převahy na královském křídle, a zejména pomoci aktivních figur, pomaličku zatlačovat černé figury na královském křídle, tak dlouho, dokud už nebudou mít kam ustupovat, anebo se pokusí nastoupit na dámském křídle a pokusit se o, šachistům velmi dobře známý, minoritní útok. Rozhodně se tedy těším na to, pro jakou možnost se náš hráč rozhodne. Ani během prvního komentátorského vstupu nemůžu říct, jaké jsou vyhlídky Standy, a to zejména z toho důvodů, že Standa dneska dohrál dříve, než jsem se k jeho pozici stačil dostat. Po krásně odehrané celé sezóně, se totiž nejlepší hráč BŠŠ rozhodl v poslední partii vzít volno a společně se soupeřem složili zbraně hned po devíti tazích. Na poslední šachovnici se nám mezitím rozehrála jedna z ostřejších variant dámského gambitu, kdy černý vzal na c4. Kuba je však určitě velmi dobře připravený a, třebaže jsme zatím pouze několik tahů po zahájení, věřím, že si s nastalou pozicí bez problému poradí. Prozatím se však i v tomto případě zdržím bližšího komentáře. Stav zápasu je tedy po nějakých 45 minutách od úvodních tahů 0,5:0,5 a můžeme se těšit na celou řadu zajímavých partií. V tuto chvíli se ještě nedá říci nic konkrétnějšího, neboť partie jsou zatím ve své rané fázi a všechny v přibližné rovnováze. 

Přibližně po dvou hodinách hry se nám již pozice krystalizují malinko více a je tedy čas znova poreferovat o tom, co se aktuálně na šachovnicích během nějakých 60 minut událo. Ať to máme pěkně po řadě, začneme první šachovnicí. Antonova pozice se už nějakou minutku začíná pěkně komplikovat a není vůbec snadné se ve vzniklé pozici vyznat. Podle výrazu tváře se řídit příliš nedá, protože Anton se jako vždy tváři velmi suverénně, ovšem nejsem si úplně jistý, že jeho vzezření objektivně odpovídá postavení na šachovnici. A to zejména z toho důvodů, že Anton právě ztratil pěšce a adekvátní kompenzace není vidět. Na první šachovnici se nám tedy partie od prvního komentáře příliš nevylepšila. To Alexei si vede o něco lépe. Nedá se sice říci, že by soupeře naprosto přehrával, ale co upřít rozhodně nemůžeme, je iniciativa, která je zcela bezpečně v rukách našeho hráče. Jeho pozici bych i po dvou hodinách hry hodnotil jako malinko lepší s nadějí, že pokud by třeba soupeř udělal ještě nějakou nepřesnost, mohl by Alex skórovat. Bohužel černé figury nám kromě rychlé remízy Standy, o niž již byla řeč, dneska příliš velkou radost nedělají. Do velmi podezřelé pozice se totiž začíná dostávat Rafał, který z nevinně vypadajícího zahájení přešel do krajně nepříjemné situace, ze které bude hledat cestu jen velmi ztěžka. Obávám se, že jeho další počínání se obrátí v boj o holý život. Když už jsem u hodnocení černých figur, tak si dovolím přeskočit na 5. šachovnici, kde bojuje Vojta Zwardoň, který se nechal slyšet, že by rád po dvou vítězstvích přidal i třetí a dovršil tak hattrick. Vojta v tuto chvíli vypadá sice aktivně, ale soupeřovy figury stojí v dobře opevněných zákopech, ze kterých můžou efektivně napadat ofenzívu černých figur, jejichž postavení se stává vrtkavé. Uvidíme, co z toho vzejde, zatím bych uzavřel jako nejasné. Na druhé straně Igorsova pozice nevypadá vůbec špatně. Je aktivní a zatím je to on, kdo udává tempo hry, faktem ovšem zůstává, že je zde spousta možností, jak přejít do teoreticky remízových pozic, tak uvidíme. Další šachovnicí pod drobnohledem je šachovnice Jardy, který si vede velmi dobře. Před malinkou chviličkou obětoval figuru a jeho kompenzace vypadá přesvědčivě, teď už to jen dotáhnout to zdárného konce! Stejně jako Jardova pozice vypadá velmi nadějně i postavení Kuby, který se po několika tazích od zahájení dostal do slibného útoku, kde možná není zcela jednoduché spočítat úplně konkrétně vítězné pokračování, ale rozhodně s vývojem na poslední desce můžeme být spokojení. V tuto chvíli jsem optimista, na prvních šachovnicích to sice není žádná sláva, ale minimálně ty zadní vypadají velmi nadějně.

Po pauze je čas se znova vrátit k tužce a papíru, neboť se nám čas již nachýlil a pozice začínají křičet, že by rády slyšely, co se na nich odehrává, a to i z toho důvodu, že máme po časové kontrole, což je situace, kdy bychom mohli být moudřejší. Během kratičké odmlky nám skončily hned 4. partie v rychlém časovém sledu, a proto se dovolím říci nejprve několik slov o těchto partiích a teprve potom se vrátím, k tomu, co ještě pořád můžeme sledovat na šachovnicích. Jako druhý z našich hráčů ukončil svoji partii Igors, který se nevyhnul hromadným výměnám figur a přechodem do nestejnobarevných střelců partii ukončil remízou. Vzápětí ovšem neudržel podezřelou pozici Rafał, který svůj boj o přežití na šachovnici po urputném boji prohrál. Jeho pozice však nevypadala příliš slibně už nějaký čas, a tak se v tomto případě nedá hovořit o blesku z čistého nebo nýbrž spíše o pomalém zesilování pozice z hlediska bílého až do momentu, kdy se situace stala dále nehratelnou. Vyrovnat na 2:2 se však nedlouho poté podařilo jinému zástupci BŠŠ. Do vítězného konce dovedl svoji partii Alexei, který dominoval od začátku do konce a třebaže nikdy nestál jasně na výhru, za celým bodem si kráčel svědomitě a hlavně vytrvale. Jako na houpačce se ocitl ukazatel skóre, když bohužel prohrál Vojta, blíže vítězství se zase octl tým Ostravy Poruby, který tak v tuto chvíli vedl 3:2. Vojtovi se aktivní fáze příliš nevyvedla a jako by mu došel dech, najednou se dostal do pozice s čistým pěšcem méně a pozici již nedokázal držet. Nutno dodat, že soupeř prováděl realizaci pečlivě a nedal Vojtovi příliš veliké šance na udržení remízy. Nyní se však dostáváme k posledním třem pozicím, které se ještě hrají. Na první šachovnici se již začínají stahovat mračna. Měl-li bych hádat, vyhlídky v této partii nejsou zrovna příznivé. Navíc oba hráči již překročili časovou kontrolu, a tak ani časový faktor nemůže našemu zástupci pomoci. Anton však i přes nepříliš lichotivou situaci dále urputně bojuje, neboť si je vědom, že utkání ještě není prohrané, ovšem zdá se, že právě jeho partie bude rozhodovat. Na hojný příliv bodu se totiž nedá spoléhat ani vzhledem k oběma zbývajícím partiím. Jarda nedokázal vytěžit z přivyhrané pozice nic než přechod do remízové koncovky a v podstatě již není co řešit. Hraje se koncovka, které s největší pravděpodobností skončí remízou. Mezitím se na poslední šachovnici děly divy. Partie se točila jako na kolotoči. Kuba nejspíše neviděl určité zrady v konkrétních variantách a jeho propočet ho bohužel v klíčové pozici nepodržel. V tuto chvíli hraje horší koncovku a o výhře zde nemůže být řeč. Obávám se, že i samotné udržení remízy může být velmi nelehkou záležitostí. Převedeme-li výše uvedené do reálných čísel, naděje na zisk bodů z tohoto zápasu jsou velmi vzdálené.

Bohužel partii prohrává Anton, a tak je v tuto chvíli zápas již téměř rozhodnut. Jarda se snažil dlouho, ale soupeř se nenechal přesvědčit, že pozice s jedním králem proti králi a pěšci je prohraná a opozici zvládnul i přes záludné Jardovy triky. Zbývalo dohrát poslední partii, která se neuvěřitelným způsobem opět otočila, tentokrát však ve prospěch našeho hráče, což vyústilo v remízu. Závěrem je třeba říci, že se celý zápas, přibližně od poloviny hracího času, začal překlánět na stranu soupeře, třebaže se některé partie točily. Bohužel tentokrát to nevyšlo a náš tým končí na sedmém místě, což by se však nezměnilo, ani kdybychom tento zápas vyhráli.

Komentoval

Jakub Szotkowski  

 

Na závěr se ujímám slova opět já Martin Surma. Především bych chtěl všem hráčům poděkovat za odvedené výkony. Uznání zaslouží skutečně všichni. Vždy se daří někomu a naneštěstí někomu to nevychází. Konečné 7. místo je vzhledem k průběhu této sezóny odpovídající. Na příští sezónu je třeba potrénovat, kapitán musí popřemýšlet nad složením družstva a příznivci se mohou těšit opět na tuhé boje. Nyní nás čeká Ostravský koník a poté soutěže družstev mládeže.

Děkuji všem za přízeň

Martin