Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Finále Extraligy komentuje Pavel Benčo

Ve dnech 19. - 21. dubna vyvrcholila ve Frýdku-Místku závěrečným trojkolem Extraliga družstev 2018/2019. Hráči BŠŠ uhráli v zápasech proti celkům Slavoj Český Těšín, ŠK Duras BVK Královo Pole a Moravská Slavia Brno celkem 3 výhry a zajistili tak pro Frýdek-Místek konečné 5. místo.

 

Závěrečnou fázi Extraligy v komentáři hodnotí nehrající kapitán Pavel Benčo.

 

Komentáře

Ve dnech 19.-21. 4. proběhlo finále Extraligy družstev. Tentokráte bylo vskutku výjimečné a to tím, že se všechny týmy potkaly ve Frýdku-Místku, protože se Beskydská šachová škola ujala pořadatelství této významné akce. Během tří dnů šachového svátku zavítalo do auly Střední průmyslové školy spousty diváků, kteří mohli obdivovat šachové dovednosti těch nejlepších hráčů z celého světa. O překvapení nebyla v mnoha partiích nouze a i hlavní favorit celé soutěže – Nový Bor zaznamenal již druhou porážku a v posledním kole přidal remízu, ukázalo se tak v této sezóně, že hrát se dá s každým.

Celkem bylo nominováno do zápasů 11 hráčů a mám radost, že si zahrála dvě partie také Kristýna Novosadová. Tentokráte nebudu popisovat každý zápas po jednotlivých šachovnicích, ale pokusím se shrnout každý zápas, v čem byl pro mě zajímavý. V pátek jsme nastoupili proti týmu z naší dvojice – Český Těšín. Papírově jsme byli jistě favorité a vítězství by nám zaručovalo boj o 5.-6.místo, což byl náš cíl v sezóně. Po úvodních třech remízách přidal vítězství Sergei Azarov, který krásně „zmasakroval“ svého soupeře – partie stojí za přehrání. No a když přidal svou první výhru v celé sezóně Standa Jasný, tak už jsem nepochyboval, že to zvládneme. Ještě pomyslnou třešničku přidal v závěrečné partii Aleksei, který doslova svého soupeře utahal. Výsledek 5,5:2,5 je skvělý a těšíme se na sobotní zápas proti Brnu-Duras.

Obměňujeme sestavu na několika šachovnicích a je zřejmé, že to bude velmi vyrovnané utkání. Opět začínáme remízou, tentokráte u Alekseie, poté se však poměrně brzy ujímáme vedení 2,5:0,5, protože vítězí přesvědčivě opět Sergei Azarov a přidal se také Igor Rausis. Zápas je však jako na houpačce, své krále musí sklonit Vojta Rojíček a Kristýna a je to 2,5:2,5. Remízu přidává Rafal, který nevyužil vyhranou pozici a vítězí Andrey Zhigalko, vedeme 4:3 a věříme, že Vojta Zwardoň to udrží. Jeho šachy jsou pro mnohé včetně mé osoby nepochopitelné, ale má mou důvěru. Po boji končí partie zaslouženě smírem a my tak vítězíme nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5. Tímto si po zaváhání soupeřů zajišťujeme finální 5.místo, přesto máme ambice i v posledním zápase vyhrát!

V neděli proti Brnu – Moravská Slavia nastupujeme plní optimismu a každý z hráčů má chuť bojovat, což se také ukazuje v partiích, kde vznikají ostré pozice. Tentokráte remizuje Sergei a Rafal, poměrně rychle vítězí skvěle hrající Igor, zanedlouho přidává další remízu Kristýna a Aleksei a vedeme 3:2. Rozhodující partii vybojoval krásně Kuba Rabatin, který po taktické přestřelce svého soupeře umatoval. No a když se v poslední dvou partiích kouzlí, tak se prostě musí vyhrát J. Kuba Szotkowski s pěšcem více zahrál prohrávající tah a nabídnul remízu a soupeř ji přijal. A Vojta Zwardoň ze svého hodně podezřelého postavení vykouzlil lepší koncovku, kterou soupeř udržel a partie končí remízou. Obě partie stojí opravdu za přehrání… Vítězíme tedy 5:3 a zakončujeme tento finálový víkend vítězným hattrickem.

Nezbývá, než všem hráčům poděkovat za celou sezónu, také všem divákům a příznivcům za podporu a velké poděkování a uznání si zaslouží celý realizační tým, bez kterého bychom neměli tak dobré podmínky na hru.

Dovolím si ještě vyzdvihnout největší tahouny našeho týmu, Igora Rausise, který výkonem 8,5 bodu z 11 ukázal svou sílu a také to, že je jeho rating zasloužený. A jsem rád, že se pěkně rozehrál Sergei Azarov, který výkonem 5,5 bodu ze 7 partií ukázal na přední šachovnici svůj nekompromisní agresivní šach.

Na příští sezónu se těší Pavel Benčo