Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga - komentář kapitána po 8. kole

Sedmé a osmé kolo Extraligy družstev 2017/2018 bylo odehráno o víkendu 10. a 11. února. Naše družstvo nastoupilo v Lysé nad Labem proti místním celkům Výstaviště Lysá nad Labem a ŠK města Lysá nad Labem, přičemž oba zápasy skončily pro nás nepříznivým výsledkem 3,5:4,5.

 

Hodnocení celého víkendu z pohledu kapitána družstva Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Dobrý den.

Tento komentář je sice s odstupem několika dní, ale je psán průběžně a nechal jsem ho v původní podobě. Dnes bych volil jiná slova, protože znám výsledky.

Čas vážení přátelé běží jak divý a my tu máme opět extraligový víkend. Los nás posílá do Lysé nad Labem, kde odehrajeme dvě utkání. V sobotu silnější, o medaile bojující družstvo „A“ a v neděli asi již sestupující družstvo „B“. Proto také naše cíle jsou snad reálné a to 3 body nutnost – bez nich se snad ani nesmíme vrátit domů- 4 body pěkné a 6 bodů hrajeme o medaile MY. Naše sestava Alexej Fedorov, Andrey Zhigalko, Rafal Antoniewski, Igor Rauzis, Vojta Zwardoň, Jarda Bureš, Standa Jasný a Jakub Rabatin se snad o tyto cíle popere srdnatě. Do Lysé se sjíždíme postupně; hlavní skupina po mých špatných zkušenostech z let minulých jede vlakem. V restauraci se diskutuje, kdo s kým asi bude hrát a jak asi dopadneme.

Je zde sobota a soupeř vynechává některé hráče, tím posunuje sestavu a trochu nás zaskočil. Favorit utkání je jasný, protože krom Igora mají soupeři výrazně lepší ELO. Hra začíná a velice rychle přichází Jakub s nabídkou remízy opakováním tahů, ale věren svých zásad ho odkazuji hrát. Jen doufám, že mne to nebude mrzet. Po hodině hry se postavení na šachovnicích vyvíjí velice vyrovnaně, žádné překvapení. Další hodina však již přináší první výsledkové remízy. Rafal a Igor nevidí s čím překvapit soupeře a remizují. Alexej v tu dobu stojí trochu hůř, ovšem hráči to tak nevidí a dohodnou se na remíze. Hodnocení ostatních Andrey – horší čas a nejasno, Vojta tentokrát žádné divočiny, Jarda poziční přetlačovaná s lepším časem, Standa podobné s pěšcem víc. Zatím tedy 1,5-1,5 a když píši tyto řádky, partie Kuby končí spravedlivou remízou. Andrey přechází do věžovky a opět remíza. Začínám mít zlé tušení, že dnes rozhodne jedna partie. Jardova přetlačovaná končí v okamžiku, kdy soupeř reklamuje 3x opakovanou pozici. Jarda přiznává, že si to neuvědomil možná měl o trochu lepší hru. Bohužel Vojta nedopočítal tlak soupeřových figur a kapituluje. Tím se dostává pod tlak Standa, který musí vyhrát a ke vší smůle v časovce nadějnou pozici kazí a bude bojovat již jen o remízu. Po šesti hodinách remizuje a my dnes těsně prohráváme 3,5-4,5 což v součtu s ostatními výsledky znamená průběžné 10. místo v tabulce. Všem je jasné, že zítra prostě vyhrát musíme. Na těchto místech tabulky nikdo nechce být. Dle mého ani hra tomuto postavení neodpovídá, prostě to letos zatím nevychází. Ovšem jsem optimista; ono to přijde jde jen o to se chytit. Snad tedy zítra.

Neděle, jdeme na to, soupisky beze změn. Od začátku je jasné, že nás čeká vyrovnaný duel. Zahájení dle představ, ale Igor se dostal do špatné pozice, ve které si nevěřil a raději remizuje. Vzápětí soupeř Andreje obětovává figuru za útok na krále uprostřed šachovnice. Jsem zvědav, zda to ustojí. Jardův soupeř mění figury a vypadá to na remíz, kterou ale zatím nedoporučuji. Další průběh ostatních hráčů ale vůbec nevypadá příznivě. Nadějnou pozici Rafal nedokázal zužitkovat a remizuje. Vojta má velkou snahu s pěšcem víc ve věžovce. V tu chvíli přichází velká rána do dnešního průběhu zápasu; Andrey nevidí vítězný tah v časovce a prohrává. Současně Alexej špatně spočítal útok soupeře a taktéž prohrává. Skóre 1-3 nevěští při postavení ostatních nic dobrého. Všichni 4 příkladně bojují, snaží se zvrátit průběh partie, odmítají nabídky na remízy. Musí hrát a doufat v chyby soupeřů. Nutno říct, že na výhru vypadá jen Standa a zbytek jen hraje a doufá. Vojta svou věžovku dotahuje do holých králů. Jarda zkouší soupeře přechytračit, ale bezvýsledně – remíz. Jakub nadějnou pozici kazí v časovce a bojuje o remízu, která přichází po chybě soupeře. Zůstává Standa, který pomalu zatlačuje svou soupeřku, až ta se nakonec vzdává. Standa vítězí ovšem jen koriguje výsledek, kterým je opět prohra 3,5-4,5. Prohra, která nás snad nebude mrzet, je nečekaná a řekl bych trestuhodná. V tuto chvíli jsem zklamán a těžce hledám slova. S jednou partiovou výhrou se nedají vyhrát utkání. Situace je vážná a v posledním trojkole v dubnu je třeba opravdu bodovat, jinak nás čeká sestup.

Na závěr, snaha nejde upřít, musíme mít asi trochu štěstí a věřit, že forma se dostaví za dva měsíce. Děkuji za pozornost a mějte s hráči trpělivost tak jako já.

Martin Surma