Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga - komentář kapitána po 6. kole

Pátým a šestým kolem pokračovala ve dnech 13. a 14. ledna Extraliga družstev 2017/2018. Naše družstvo tentokráte nejprve v sobotu zvítězilo nad celkem GASCO Pardubice 4,5:3,5 a v neděli podlehlo Zikudě Turnov vysoko 1,5:6,5.

 

Hodnocení celého víkendu z pohledu kapitána družstva Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Na úvod dnešního komentáře, bych vám všem příznivcům královské hry rád popřál mnoho zdraví a šachových úspěchů v novém roce 2018. Doufám, že výsledky našeho extraligového týmu přinesou radost jak hráčům, tak věrným divákům, poněvadž dobré výsledky budou znamenat také posun tabulkou. Tento víkend opět strávíme v domácím prostředí Penzionu Křivý pes. Máme zde opravdu dobré podmínky takříkajíc vše v jednom hrací prostoru, ubytování, stravu. Vše můžeme jen doporučit.

Ale vraťme se k víkendu, protože vím, jakou sestavou budeme disponovat, a jak máme silné soupeře, nebude úkol získat body do tabulky vůbec jednoduchý. V sobotu přivítáme tým Pardubic - zatím bez prohry a v neděli ambiciózní družstvo Turnova. My oslabeni o nárazníkovou zónu – tak říkám našim cizincům, protože všechna družstva jsou takto posílena. Naši si plní povinnosti jinde a my musíme bojovat také za ně. Má to však také výhody, zahrají si opravdu všichni a v jeden moment hrozilo, že také má maličkost. Naštěstí se vše podařilo zařídit a my nastupujeme v sestavě Andrey Zhigalko, Rafal Antoniewski, Vojtěch Rojíček, Vojtěch Zwardoň, Jaroslav Bureš, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin a Sergej Vesselovsky. Ještě před víkendem proběhlo soustředění, do kterého se zapojili také naši mládežníci. Jejich hlavní trenér byl velice spokojen kvalitou a doufá, že zúročí vědomosti v soutěžích.

My se však vraťme k dnešnímu utkání. Náš soupeř z Pardubic měl obdobné problémy a přivezl trochu oslabenou leč stále velice kvalitní sestavu. Do utkání vstupuje jako velký favorit a my můžeme jen překvapit. Průběh hry je opět velice standartní letošní sezóny. Naši borci rozehrávají velice zajímavé pozice, hrají aktivně bez problémů s časem. Po dvou hodinách připisujeme první malé výhody - Vojta Z. má kvalitu, Jakub aktivní postavení a Jarda pěšce víc. Jen Vojta R. stojí snad o trochu hůř. Zanedlouho podepisují remízu Standa a Rafal. Oba měli černé figury a silnější soupeře, tak snad spokojenost. Soupeř od Standy hrál na remízu – co mohl vyměnil a nic nedovolil. S ubíhajícím časem se mi situace vyjasňuje a k mému překvapení v náš prospěch. Jen se obávám časovek, které nám v této sezóně vůbec nejdou. Vojta R. bohužel nestojí dobře a je jen otázkou času, kdy a kde soupeř prorazí jeho postavení. Do první časovky se dostává Sergej a krásně uplatňuje své mnohaleté zkušenosti. Partii ukončuje útokem na krále, kterému se nejde bránit. Andrey svého soupeře, v Čechách žijícího reprezentanta Arménie Sergeje Movsesjana k ničemu nepustil, a naopak závěr musel ubránit v remízu on. Další časovky ovšem opět kazíme jako již tradičně. Vojta Z. nevidí, jak celkem jednoduše pozici zjednodušit a vyhrát. Kazí a partie končí remízou. Škoda hlavně pro Vojtu potřebovali bychom, aby se konečně chytil, jeho body z minulých let výrazně chybí. Hraje pěkně, většinou stojí lépe, pak však dle jeho slov přijde krátké zatmění a je to v háji. V tu chvíli prohrává Vojta R. Vzdoroval, ale soupeř byl prostě lepší. Poslední, o kom jsem dnes zatím málo psal je Jakub - celou partii hrál krásně nátlakově bez ostychu k mnohem zkušenějšímu soupeři, až nakonec po bezmála 5 hodinách vyhrál. Vedeme 4:3 dohrává Jarda, který měl během partie dva pěšce víc, a nakonec musí bránit koncovku věž proti jezdci. Teoretická remíza leč povinnost hráče hrajícího za družstvo je to zkoušet co kdyby soupeř udělal chybu. Tak musí všichni čekat dalších 50 tahů a další hodinu. Jarda naštěstí zná a připisuje důležitý půl bod. Dnešní vítězství 4,5-3,5 se nerodilo vůbec lehce a opět to byly pořádné nervy až do samotného závěru. Tři body do tabulky jsou cenné, posunuli jsme se tam, kde chceme být. Pozdní oběd - brzká večeře se nese v pohodovém duchu, ale soupeř se nikdy neporazí sám, je třeba se připravit a znovu zabojovat.

Na nedělní utkání chystáme změnu v sestavě a věříme, že soupeřům zkomplikujeme přípravu, což přinese dobrý výsledek. Své studijní povinnosti si splnil Jakub Szotkowski, posunuje šachovnice a střídá Sergeje. Také dnes je soupeř - družstvo Turnova mírným favoritem. Necelé dvě hodiny hry jsou za námi a tuším, že dnešní zápas bude jiný než předešlé, kdy jsme stáli od začátku výborně a poté pokazili. Dnes budeme my, kdo bude muset otáčet průběh. Jen Vojta Z. má lepší pozici s pěšcem víc. Ostatní horší čas a spíš horší pozice. První končí Rafal, remíza po opakování tahů. Hodně brzy prohrává Vojta R., který v zahájení přehodil tahy a soupeř toho krásně využil. Remízou končí také partie Jardy, ten první nabídku po konzultaci se mnou odmítá, ale druhou již lehce indisponován přijímá. Prohráváme 1-2 a nikde

bohužel nevidím šanci na zvrat. Má předtucha se naplňuje, Andrey dává figuru za pěšce aby se dostal z defenzívy, ale ani to nemusí stačit. Jakub S. pouze brání a čeká, jestli soupeř najde cestu k výhře. Vojta Z. má opět krátký výpadek mysli a nechává figuru soupeři. Pouze Standa a Jakub R. vypadají na možný přísun bodů, pokud se nic nestane. Po 4 hodinách je v podstatě hotovo Andrey a Jakub S. prohrávají a Standa přijímá remízu. Dnes se ovšem nedaří nic a nikomu, a tak Jakub R. kazí asi remízovou koncovku a další 0 je na kontě. Poslední dohrává Vojta Z., který brání, co mu síly stačí, ale bez figury se těžce hraje, a nakonec kapituluje také on. Dnes debakl 1,5-6,5 a nutno říct zasloužený. Vůbec nikomu se dnes nedařilo, a naopak soupeřům vyšlo vše.

Před víkendem jsem měl cíl zisk aspoň 1bodu vzhledem k síle soupeřů. Získali jsme tři body, takže spokojenost. Musím všem našim hráčům poděkovat za reprezentaci oddílu a města, i když se zrovna nedaří. Kluci se snaží, ovšem soupeři jsou mnohdy opravdu výrazně silnější a nic nedávají zadarmo. Jako přímý účastník to mohu potvrdit. Chápu, že doma od online přenosu to může vypadat jinak. Pokud si toto myslíte, nezbývá vám nic jiného, než se přijít podívat a povzbudit hráče svou účastí. Výsledky ostatních zápasů opět potvrzují vyrovnanost soutěže a je stále oč hrát a připisovat body. Ty další se snad podaří získat během dalšího víkendu s extraligou v únoru, kdy nás čekají týmy Lysé nad Labem. Družstvo „A“ chtělo opět bojovat o titul, leč letos se mu nedaří a družstvo „B“ má záchranářské problémy. Tak držte palce a nelámejte nad námi hůl. 

Martin Surma