Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga - komentář kapitána

Třetím a čtvrtým kolem pokračovala ve dnech 2. a 3. prosince Extraliga družstev 2017/2018. Naše družstvo tentokráte nejprve v sobotu remizovalo s Moravskou Slavii Brno a v neděli porazilo celek ŠK Duras BVK Královo Pole 5:3.

 

Hodnocení celého víkendu z pohledu kapitána družstva Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Neuběhlo moc času a opět je tu extraliga a máme co napravovat. Úvodní víkend nebyl moc podařený a nyní nás čekají soupeři, se kterými podle mne musíme bodovat. Víkend strávíme v Brně, kdy v sobotu hrajeme s nováčkem soutěže Moravskou Slávií a v neděli s družstvem Durasu Brno. Cestujeme na etapy a postupně se setkáváme v Brně. Sestava je již asi tradiční; nastupujeme v tom nejsilnějším co máme kromě Antona Korobova. Vypadá takto: Sergei Azarov, Alexej Fedorov, Rafael Antoniewski, Igors Rausis, Vojtěch Rojíček, Jakub Szotkowski, Jaroslav Bureš, Stanislav Jasný. Dnes necháváme odpočívat Vojtěcha Zwardoně. Úvodní dvě kola měl za nula a v neděli vystřídáme, až po dnešním výkonu. Vojta však je přítomen a dnes má za úkol okomentovat celé utkání. Takže postřehy budou z pera Vojty a zde jsou:

 

Na Morendu jsme si věřili a nastupovali jsme do zápasu jako mírní favorité. Po zhruba hodině hry vypadalo vše podle plánu. Na první šachovnici zahrál maďarský velmistr podivně zahájení s Ve1 a Sxc6 a Sergei mohl v klidu
vychutnávat svou pozici. Na druhé desce Alexei v pohodě rozehrával zahájení v zavřené sicilce. Rafal se svým dlouholetým kolegou a soupeřem Bartkem vypadali, že se snaží oba toho druhé vyvést z jeho oblíbené pozice. Igors v klidu rozvíjí figurky. Na Vojtu se Pavel Blatný vyhrnul s útokem h4 a dostal chladnokrevné a5, Vojta byl v sobotu při chuti. Kuba v klidu rozehrál pevné zahájení a připravoval plán na dámském křídle. Jarda vystavěl jeho klasický prešovský Caro Kann a už se hrálo jen na 2 výsledky. Standa nic neriskoval a pomaličku rozjížděl pozici z anglické, proti Davidu Kšiltovkářovi (rozuměj Holemářovi). 

Po mé krátké bazénové pauze již dohrál Igors, který byl nemocný, a proto se spokojil s poklidnou remízou, navíc pošetřil síly na velkolepé představení s Durasem. Sergei bez problému v dobré pozici také remizuje. Za to Alexei se probil se svou kobylou na pole d6, kde soupeři dělal trampoty a Marcin to prostě nevydržel a dal za kobylu věž. Jarda se rozhodl vzít svou dámu na výlet a ukořistil tam po cestě pěšáka. Kuba postupně svého soupeře přehrál na královském křídle a moc pěkně kráčel za bodem. U Vojty byla pozice vyrovnaná, ale hrálo se s obrovským napětím a stále jsem věřil, že Vojta soupeře udolá. Rafal celkem dobře eliminoval všechny hrozby a přechází do nestejných střelců, a tak jediná pozice, kterou jsem si nebyl jistý byla ta Standova, protože Standa během kombinace prohodil tahy. V tento moment jsem to viděl na 5,5 - 2,5 pro nás.

S blížící se časovkou se ale začaly dít věci. Jako další dohrál Alexei, který si se soupeřem vyměnil (a neviděli) pár krásných triků, a nakonec partie skončila věčným šachováním. Kuba narazil na časovou tíseň a partii prohrál. Zorientovat se na těch pár sekundách a najít ten jediný vyhrávající a pak jediný remizující tah není snadné, navíc s vědomím, že soupeře celou dobu tlačíte. Poslední remízu spáchalo polské duo na třetí šachovnici, a tak jsme prohrávali 2-3. Rychlou korekci provedl Jarda Bureš, který soupeře totálně vysbíral a vyrovnal. Vojta hrál hodně těžkou dámskou koncovku, kde mohla každá chyba na obou stranách rozhodnout a bohužel ta poslední se povedla Vojtovi. Naštěstí Standa už v té době drtil svého soupeře silou těžkých figur a dokonce ani nepřešel do věžovky a raději dal mat! Takže nakonec hořkých 4-4, ale Igors pozitivně shrnul výsledek: "neprohráli jsme".

Bohužel letos opět přichází kritická chvíle po 3 hodinách. Zápas se vyvíjel celkem jednoznačně přišly chyby, ze kterých pramení výsledná remíza. Asi všichni jsou zklamáni, protože cítili povinnost dnešní utkání vyhrát. Jsou to však šachy a lidé, kteří je hrají, můžou dělat chyby. Na mne je, abych určil, kdo bude hrát v neděli. Určité doporučení mám od Pavla, ovšem rozhodnutí je na mých bedrech. Hrát nebude a domů za nemocnou družkou dříve pocestuje Vojta Rojíček. Nedělní zápas bude velice těžký, čeká nás velmi kvalitní soupeř. Posílil přední šachovnice a sám jsem zvědav, jak si povedou naši borci.

Po hodině hry lze tušit dramatičnost, kdy jsou buď pozice rovné anebo již ostřejší. Začíná Igors, jenž má věž a pěšce za dva jezdce a hraje aktivně. Jarda má pika, ale bez rošády. Standovy figury jsou možná trochu stísněné. Další průběh hry ukáže více. Po 2 hodinách přichází pocit, který jsem zažil letos již třikrát. Opět se hra vyvíjí velice dobře: Sergei rovina, Alexej s černými aktivně, Rafal snad jen neví kudy prorazit, Igors stále s figurou, Jakub se snaží postavit pevnou pozici, Vojta tentokrát hraje normální šachy, kterým rozumím, ovšem zdá se mi, že soupeřovy figury stojí lépe, Jarda stále s pěšcem a Standa se dostal z defenzívy a má již pěšce navíc, bohužel dvojitého. Svou převahu uplatňuje Igors a zapisuje dnes první bod – snad ne poslední. Chvíli poté remizuje Rafal, který nenašel skulinu v soupeřově obraně. Ostatní stále drží vyrovnané pozice, nikdo nestojí na prohru. Časové kontroly trochu vyjasnily postavení. Sergei má pěšce navíc, Alexej střelce s pěšcem za věž, ale snad s lepší hrou dvojice střelců. Jakub asi jako jediný tahá za kratší konec. Při stejném materiálu má menší prostor pro hru. Vojta zakouzlil a najednou hraje na výhru. Jarda nabízel několikrát remízu, soupeř odmítá, přičemž figury jsou již v rovnováze Standa stále s pěšcem navíc hraje věžovku, které on umí. Kritický okamžik časovek jsme přežili. Sergej velice pěkně ukončuje dnešní snažení a vítězí. Je to skvělé a já začínám tušit tři body. Hraje se dál. Jarda přečkal krizi a znovu tlačí soupeře, leč nenachází cestu k výhře, a tak se domluví na remíze. Tou končí i partie Vojty. Snažil se, bojoval, otočil průběh hry, nakonec usiloval i o výhru, jenže soupeř se důmyslně ubránil. Jedinou prohru dnes zaznamenává Jakub, který měl možná nejsilnějšího soupeře. Zkušený velmistr pomalu ale jistě zlepšoval pozici, až nakonec vyhrál. Je třeba však Kubu pochválit za nesmírnou bojovnost ve všech partiích extraligy. Vždy hraje pevné šachy s mírnou převahou, ale vždy se to zlomí, udělá chybku a soupeři hned trestají. Má však můj obdiv a důvěru. Včera i dnes ukončuje zápas Standa a opět vítězně. Ukazuje, že věžové koncovky opravdu umí, kdy i přes houževnatou obranu soupeře dokázal porazit a proměnil pěšce víc ve vítězství. Vítězíme 5-3 a zapisujeme první vítězství a 3 body do tabulky. Ta je až neuvěřitelně vyrovnaná; silný předek, vzadu tři celky s nulou a silný střed, na který jsme se již dotáhli.

Příští utkání odehrajeme doma, a to s celky Pardubic a Turnova. Oba mají jiné ambice. Pardubice mají silnou sestavu a chtějí bojovat o titul. Turnov chce klidný střed tabulky, takže se v lednu máme nač těšit.

 

Děkuji, že máte trpělivost a dočetli jste až zde.

Martin Surma