Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 9. a 10. února bylo odehráno čtvrté dvojkolo nejprestižnější soutěže družstev - Extraligy. Naši hráči postupně přivítali v domácím prostředí v penziónu U Křivého psa družstva Siesta Solution Unichess "A" a 1. Novoborský ŠK.

Ze dvou zápasů jsme si do tabulky připsali jeden bod za remízu a v průběžné tabulce nám patří 6. místo. A jak viděl soutěžní víkend nehrající kapitán družstva Pavel Benčo?

Komentáře

Ve dnech 9. - 10. 2. 2019 proběhlo poslední dvojkolo Extraligy. Naše sestava zůstala oproti minulému dvojkolu neměnná, ctím filosofii, že když něco funguje (získali jsme 4 zápasové body), není nutné dělat změny. Jen místo Andreye přijel Anton. Sestava tedy byla: Anton Korobov, Sergei Azarov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Igor Rausis, Jakub Szotkowski, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin a Sergej Veselovský.

O tomto víkendu víme, že to bude velmi složité, v sobotu nastupujeme proti Unichess „A“ a v neděli proti Novému Boru, který má tým plný zvučných jmen.

V sobotu přijíždějí soupeři na zadních šachovnicích mírně oslabeni, ale bude to i tak složitý zápas. Chřipka řádí všude a bohužel se nevyhnula ani našim hráčům. Proto končí brzké remízy u Sergeie a Igora. Další remízu přidává Standa. Zápas vypadá dobře, výborně stojí Vojta Zwardoň a také se mi líbí pozice u Antona. Nyní se však začnou dít věci, Vojta přehlíží taktický trik od soupeře a bohužel ztrácí dámu – Křivý pes je pro něj asi vážně zakletý… Naštěstí vyhrává efektním posledním tahem koncovku nestejnobarevných střelců Anton a remizuje ještě Rafal, je to 3:3. Svou partii otáčí krásně Kuba Szotkowski a vedeme 4:3, avšak Kuba Rabatin se brání. Hraje již na bonusu, ale bohužel svou pozici neudrží a celkově tak remizujeme zápas 4:4. Byli jsme blízko vítězství, ale na to se nehraje.

V neděli proti Novému Boru nemáme co ztratit, soupeř ještě posiluje o Viktora Lázničku a je zřejmé, že to bude hodně těžký zápas, na prvních 3 šachovnicích mají hráče z TOP klubu +2700. Po dvou hodinách však přichází pro soupeře ledová sprcha, Sergei Azarov vítězí v miniaturce s Davidem Navarou-paráda, všichni jsou porazitelní. Dále přidává remízu Igor s Viktorem Lázničkou a také Sergej s Tadeášem Krieblem. Naopak prohrává Kuba Szotkowski s Janem Krejčím, ale je to 2:2 a hraje se! Poté však ukážou soupeři svou ratingovou převahu. Standa musí také kapitulovat se Štěpánem Žilkou. Jediný kdo ještě může bojovat o výhru je Vojta. Ani Anton neudrží pozici a také Rafal bojuje seč mu síly stačí, ale neudrží koncovku. Prohráváme tedy 5:2 a ještě k tomu z koncovky s pěšcem více pro Vojtu se rázem stane koncovka s pěšcem méně, to jsou věci. Naštěstí Vojta s Markusem Raggerem pozici udrží a prohráváme 5,5:2,5. Zde nám soupeři jasně ukázali, jaké kvality mají.

Zaujímáme stále střed tabulky a věřím, že v posledním domácím trojkole zabojujeme ještě o 5. místo. Budeme rádi, pokud nás přijdete povzbudit v co největším počtu! Děkuji všem hráčům a celému realizačnímu týmu.

Pavel Benčo