Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 12. a 13. ledna bylo odehráno třetí dvojkolo nejprestižnější soutěže družstev - Extraligy. Naši hráči postupně v bíloveckém Domě kultury nastoupili proti ostravským družstvům ŠK Slavoj Poruba a Labortech Ostrava. 

 

Z utkání jsme si odvezli jednu výhru a jednu remízu a tak mohl být tentokrát kapitán Pavel Benčo ve svém komentáři spokojený.

Komentáře

Ve dnech 12.-13. 1. proběhly další boje v Extralize družstev. Zatím nám vychází skvěle rotace hráčů a už nyní si v podstatě zahráli téměř všichni ze soupisky, přijel za námi také Sergei z USA, tak věřím, že budeme o tomto víkendu sbírat další body do tabulky. Tradičně pořádáme pro naše hráče před víkendem soustředění a ne jinak tomu bylo i nyní. Sergei s Andreyem připravili zajímavé diagramy a účast byla hojná, tak věřím, že jsme udělali všichni pro přípravu maximum. Víkend byl v sestavě: Sergei Azarov, Andrey Zhigalko, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Igor Rausis, Jakub Szotkowski, Standa Jasný, Sergej Veselovský a Jakub Rabatin, který plánovaně vystřídá Sergeje v nedělním zápase.

Po příjezdu do Bílovce, kde hrají oba ostravské týmy, zjišťujeme, že také soupeř-Slavoj Poruba nastupuje v téměř kompletní sestavě a je zřejmé, že to bude opět vyrovnané utkání. Po 2,5h hry končí první partie smírem u Rafala a na některých šachovnicích jsou ostré pozice. Líbí se mi pozice u Sergeie a Igora, naopak vidím, že jakkoliv to může skončit u Standy a Kuby. Zanedlouho přidává další remízu Vojta, zatím tedy 1:1. Poté se dostává do časové tísně Sergej a také raději končí zápas remízou. Standa se dopouští hrubé chyby, naštěstí soupeř přehlíží výhru a partie končí remízou, uff… Tak 2:2, divoká partie je u Jakuba a vypadá to, že by mohl vyhrát, ale oba hráči hrají již v podstatě jen na bonusu a do 40 tahu chybí ještě mnoho tahů. Naopak brání pozici Andrey, snaží se, ale přehlíží jeden tah a poté se již pozice rozpadá a Andrey musí kapitulovat. Kuba nenachází v časovce výhru a tak se musí spokojit pouze s remízou. Prohráváme tedy 3,5:2,5. Sergei se snaží seč může, ale více jak remízu nedokáže z partie vydolovat. Tak prohráváme 4:3 a zápasový bod se snaží vybojovat Igor. Je vidět, že hraje v dobré formě a koncovku po další hodině přivádí k vítězství a stává se tak nakonec hrdinou dne a stanovuje konečný výsledek zápasu na 4:4. Nutno dodat, že je to spravedlivá remíza a doporučuji si přehrát partii u Standy a Kuby, jsou to pěkně divoké partie plné taktiky. Tak jdeme na společný oběd a pak se hned připravit na Labortech Ostrava, čeká nás další těžký zápas.

Po příjezdu se stala očekávaná záležitost, kde hosté prohodili sestavu, překvapením však bylo nasazení ratingově slabšího hráče na 8. šachovnici, jehož první tah 1.h4 je netradiční, ale to nic neznamená. Po dvou hodinách hry jsem byl spokojený, všichni dostali příjemné pozice a mnohdy byly již patrné velké časové rozdíly v náš prospěch. Líbily se mi pozice u Sergeje a Igora. Jako první po 3 hodinách hry dohrává Rafal a opět končí jeho partie remízou. Je zajímavé, že se na jeho šachovnici objevují jeho krajani z Polska a obě partie o tomto víkendu to potvrdily. Zanedlouho přidávají další remízy Vojta a Standa, nutno však dodat, že oba toužili po vítězství a chybělo u obou opravdu jen kousek, soupeři však našli cestu, jak dovést partie do remízového přístavu. Je to tedy 1,5:1,5, stojíme dobře u Sergeje, Igora a také už se mi hodně líbí pozice u Kuby, který začíná svého soupeře přehrávat. Naopak je pod tlakem Kuba a u Andreye je ostrá hra. Zanedlouho se již ujímáme vedení 3:2, kdy vyhrává Kuba Rabatin a remizuje po boji Andrey. Věřím, že to dnes dopadne dobře. A za dalších 30 minut je už „vymalováno“, vítězí Igor a Sergei a vedeme již průběžně 5:2 – paráda! J Další hodinu ještě brání pozici Kuba Szotkowski, ale nakonec pozici neudrží, nevadí, celkové vítězství 5:3 je více, než dobré!

Z tohoto víkendu mám velkou radost, všichni hráči hráli tvrdě na vítězství a myslím, že i fanoušci, kteří se dívali na on-line přenos musí být s předvedenou hrou spokojeni. Všem tedy patří velký dík a těším se již na další víkend. Ještě si dovolím vyzdvihnout výkon Igora, který 2/2b. patří k naším velkým oporám.

Pavel Benčo