Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

O víkendu 1. a 2. prosince bylo odehráno druhé dvojkolo nejprestižnějších soutěží družstev - Extraligy. Naši hráči postupně přivítali v domácím prostředí v Penziónu U křivého psa družstva ŠK Zikuda Turnov a GASCO Pardubice. 

 

Obě utkání skončila těsnou prohrou našeho celku, což ve svém komentáři hořce glosuje kapitán Pavel Benčo.

Komentáře

Ve dnech 1. - 2. 12. proběhla další kola nejvyšší soutěže – Extraligy. Tentokráte nás čekaly na domácí půdě silné týmy Turnova a Pardubic. Po dobrém vstupu do sezóny jsme však plánovali také „urvat“ nějaké ty body. Proběhlo opět soustředění v podání trenérského dua Anton Korobov a Andrey Zhigalko, kterého se zúčastnila celá řada hráčů extraligového týmu. Jak už to tak bývá, když vše běží samo, tak se něco přihodí. Na počátku týdne mi píše Aleksei Fedorov, že nemůže přijet. „Chtěl bych tímto vyzvat všechny dámy, aby při praní věcí šachisty pořádně zkontrolovaly, zda se nenachází v ošacení pas … smiley“. Po úpravě byli na víkend nominováni: Anton Korobov, Andrey Zhigalko, Rafal Antoniewski (mohl hrát pouze v sobotu), Vojtěch Zwardoň, Igor Rausis, Vojtěch Rojíček, Jakub Szotkowski, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin a Sergej Veselovský. Celkem si tedy zahrálo 10 hráčů.

Proti Turnovu jsem si věřil, že budeme bojovat, soupeři nastoupili v TOP sestavě a dal se tak čekat vyrovnaný souboj. Během úvodních 2 hodin se to také ukázalo na šachovnicích, kde bylo zřejmé, že remíz asi mnoho nebude. První sice skončila po boji remízou u Rafala, ale poté už se začalo naplno bodovat, jako první zvítězil s přehledem Igor proti Vykoukovi, zanedlouho poté fantasticky vítězíme na první šachovnici, kde udolal Anton Rodsteina. Soupeři sice kontrují, když Kraus poráží Vojtu Rojíčka, který se zatím v této sezóně trápí. Poté však přidává další celý bod Andrey, který poráží po dramatické partii Ftáčníka. Vedeme tedy průběžně 3,5:1,5 a zcela remízovou koncovku má Vojta a na dvou posledních šachovnicích stojí Kuba i Standa výrazně hůře. Anton říká, že to vypadá na 4:4, ale já v skrytu duše věřil, že se ještě nějaká ta remíza přidá a zvítězíme celkově v zápase. Co se ale stalo pak, bych si nepředstavil ani v nejhorším snu. Vojta ve svém stylu „blicá“ a je tak přesvědčen o remíze, že se dostane do prohrané pozice a jen nevěřícně kroutí hlavou, zanedlouho musí vzdát a drama je na světě. Kuba bojuje, ale za další půlhodinu musí také kapitulovat. Je to 3,5:3,5 a hraje Standa výrazně horší pozici. Standa bojuje jako lev, ale po 6 hodinách musí také on kapitulovat a prohráváme tímto i celý zápas 3,5:4,5. Hořkost v ústech je nepopsatelná, ale takový je už sport. Pro některé snad bude tvrdé poučení, že dokud se nepodepíšou partiáře, tak se hraje. Jdeme na společnou večeři a zkusíme zapomenout na dnešní den.

V neděli bohužel nemůže hrát Rafal, tak posouváme celý tým kupředu a místo Vojty Rojíčka a Rafala budou hrát Sergej a Kuba Rabatin. Sice jsme tímto soupeřům narušili přípravu, ale sestava je tímto oslabena. Soupeři mají velmi kompaktní tým s osmi velmistry a je zřejmé, že to dnes bude také těžký zápas, obzvláštně psychicky po včerejší smolné prohře. Jako první bohužel remizuje Igor se Štočkem, necítí se zdravotně dobře, zanedlouho se přidává remízou také Anton s Movsesjanem. I když mu odmítl remízu, tak koncovku vyhrát nešlo, je to 1:1. Ale v některých pozicích stojíme hůře a některé jsou velmi nejasné. Do strategicky špatné pozice se dostává Vojta a zanedlouho musí s Hráčkem kapitulovat, tento víkend nebyl pro něj posvícení. Statečně se brání Andrey, ale mladý talent Alekseenko ho přehrává a vítězí. Prohráváme tedy 3:1 a u ostatních jsou pozice ještě nejasné. Jako Herodes bojuje Sergej, který obětoval kvalitu za matový útok – nádherná partie, ať už skončí jakkoliv. Kuba se snaží vymyslet v horší pozici nějakou protihru, ale soupeř zvládnul závěr partie bravurně a prohráváme tak již 4:1. Je zřejmé, že zápas prohrajeme. Po bojovných remízách u Standy a Kuby dává pozitivní tečku Sergej, který vítězí ve věžové koncovce a prohráváme tak celkově 5:3. Blahopřeji Sergeji – parádní výkon! Musím však uznat že dnes prohráváme zaslouženě.

Když si prohlížím ostatní výsledky je zřejmé, že bude letošní Extraliga nevyzpytatelná, každý může bodovat s každým. Již po 4 kolech nemá nikdo z týmů 0 bodů a prohrál po 9 letech také Nový Bor.

Chtěl bych na závěr poděkovat hráčům a věřím, že hned v příštích zápasech budeme s ostravskými celky opět bodovat. Děkuji všem za podporu jak na zápasech, tak i sledováním na on-line přenosu, tentokráte i s videopřenosem, za což děkuji Petrovi Zárubovi a také realizačnímu týmu za přípravu na zápasy.

Pavel Benčo