Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

První dvě kola Extraligy družstev 2018/2019 byla sehrána ve dnech 3. a 4. listopadu. V prvním kole jsme remizovali s loňským vicemistrem, družstvem z Lysé nad Labem, v druhém kole jsme rozdrtili 8:0 celek Unichess "B".

Hodnocení víkendu z pera kapitána Pavla Benča a střídajícího Jakuba Rabatina si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

 

Komentáře

Ve dnech 3.- 4. 11. se opět rozjela nejvyšší soutěž – Extraliga družstev. V této sezóně nastalo hned několik změn. Já jsem se po dvouleté odmlce vrátil nechtěně do role aktivního kapitána a tak společně s Kubou Rabatinem budeme zajišťovat co nejlepší podmínky pro všechny hráče. Dále odešel z týmu Jarda Bureš, děkuji mu i touto cestou za skvělou reprezentaci BŠŠ. Naopak jsme připsali na soupisku Kristýnu Novosadovou, která si jistě také v průběhu sezóny bude moci vyzkoušet svou šachovou sílu v Extralize.

Pro tento víkend byla nominována sestava: Anton Korobov, Andrey Zhigalko, Alexei Fedorov, Vojtěch Zwardoň, Igor Rausis, Vojtěch Rojíček, Jakub Szotkowski, Sergej Vesselovsky a Kuba Rabatin. Před výjezdem proběhlo soustředění a my se tak v pátek mohli vydat na cestu do Lysé nad Labem. Po příjezdu jsme šli všichni na společnou večeři a hned jsem ukázal týmu, jaké mám nedostatky. Nedošlo mi, že ve všech restauracích bude v Lysé plno, nicméně po delší procházce jsme našli místo, kde jsme utišili naše žaludky a načerpali tak dostatek energie na sobotní zápas proti týmu z Lysé, který skončil v minulé sezóně na 2. místě.

Tento zápas ponechám na komentáři Kuby Rabatina.

 

Čeká nás první klání proti favorizovanému celku Lysé nad Labem, který v letošní sezóně změnil hrací místnost a my se vydáváme auty do nedaleké firmy Misan, kde se náš zápas uskuteční. Soupeři podle očekávání nastupují v silné sestavě, avšak přes léto oslabeni o dva velmistry. Na většině šachovnicích se čeká vyrovnaný průběh, jen na posledních deskách jsme papírově slabší, tam ale tam byla v tomto zápase naše síla. 

Partie se vyvíjí vskutku zajímavě, navíc postupně získáváme časovou převahu. Pozoruhodné postavení je především u Sergeje, který rozehrál agresivní variantu a připravuje útok na krále. Na prvních šachovnicích to také nevypadá na velmistrovské remízy. Všichni aktéři zápasu si od začátku nedávají nic zadarmo. Jsme tedy s Pavlem zvědaví, co nám další vývoj nabídne. Po chvilce přijímá nabídku remízy Igor. Soupeř byl dobře připraven a vybral si boční variantu, kde přešel do vyrovnané pozice. Bohužel za zhruba hodinu a půl prohrává Vojta Rojíček. U Vojty se projevila herní pauza, když přehlédl poměrně jednoduchý taktický úder a byl nucen odevzdat dámu za dvě lehké figury. Prohráváme tedy 0,5:1,5 a v tu samou chvíli přichází Vojta Z. o materiál a zápas se pro nás v tuto chvíli nevyvíjí dobře. Kuba se zdá být pod tlakem na královském křídle, nachází ale silnou protihru na opačném křídle. Anton rozehrál sicilskou obranu, byl nucen oslabit svého krále a jeho postavení nebudí zrovna příjemný dojem. Věřím, že má o pozici větší přehled než já. Naopak Andrey má příjemnou pozici s prostorovou převahou a postupně utahuje šrouby. Alexei se pro změnu dostává do komplikované pozice. Vojta Plát mu obětoval pěšce za aktivní postavení svých figur. Těžko tedy říci, jak zbývající partie dopadnou. Více snad napoví časové kontroly.

Postavení na šachovnicích se pomalu začíná vyjasňovat. Alexei bohužel nezvládá časovou tíseň a prohrává. K naší radosti přidáváme konečně první bod zásluhou Kuby. Pana Jansu nakonec udolal na dámském křídle, když svými věžemi pronikl do tábora soupeře a partii zakončil krásným taktickým úderem. Stav je tedy 1,5:2,5, začínáme ale pokukovat po dalším bodu. Sergej získává pěšce a přechází do vyhrané věžové koncovky. Nejdivočejší partie sehrávají Vojta Z. a Anton. Vojtův soupeř ztrácí spoustu času a nenachází ty správné odpovědi na aktivní souhru lehkých figur. Kolem první šachovnice se vytváří hlouček diváků, kteří s napětím sledují dění. Oba hráči mají v těžké pozici časovku, kde je třeba spočítat varianty přesně, a hlavně velmi rychle. Po několika výměnách zůstaly na šachovnici už jen dámy a několik pěšců. Anton dnes nemá štěstí, protože ve 40. tahu dělá rozhodující chybu ve vyrovnané pozici a o chvíli později také prohrává. Vojta mezitím otočil celý průběh partie a díky nepřesnostem soupeře vyhrává pěknou koncovku. Sergej uplatnil pěšce navíc a také vítězí! Stav je tedy nerozhodný 3,5:3,5 a jako poslední bojuje Andrey. Nepodařilo se mu uplatnit poziční převahu, kterou získal a má možnost opakovat tahy a tím zajistit remízu družstva. Ještě to ale zkouší obětí pěšce za aktivní postavení svého jezdce. Soupeř má ale všechny odpovědi. Partie přechází to remízové věžovky, kde Andrey ještě musel najít správné řešení, aby partii neprohrál. Nakonec tedy remíza.

Zápas končí nerozhodně 4:4. S výsledkem jsme určitě spokojeni, jelikož jsme nebyli favority. Zápas mohl dopadnou všemi třemi výsledky a můžeme říci, že vzhledem k vývoji zápasu je to spravedlivý výsledek. Vydáváme se tedy na oběd a vyhlížíme další zápas proti nováčkovi extraligy, který se uskuteční v našem hlavním městě, Praze.

 

Po sobotním zápase jsem cítil z týmu obrovskou energii a chuť po vítězství. Cesta do Prahy proběhla bez problémů, poté se však začaly dít nečekané věci… Když nás vedli v nějakém domě do sklepních prostor, tak jsem začal být jemně nervózní, jaké prostory se tam pro hráče objeví. Bohužel se realita s mou nervozitou nezměnila, hrací místnost byla opravdu malá a u šachovnice nebyl dostatek místa, aby si hráči odložili vodu, kávu či čaj. Ono vlastně však nebylo co odkládat, protože zelený čaj nebyl k dispozici, kteří mají naši hráči rádi a balená voda také ne. Co by však pro hráče kapitán neudělal, vše bylo zakoupeno a mohlo se začít hrát. Soupeři – Nováčci Extraligy Siesta Solution Unichess B vynechali oproti sobotnímu zápasu přední šachovnice a tímto přišla celá příprava našeho týmu nazmar, nu což, bude se hrát bez přípravy naostro. Po dvou hodinách hry jsem byl spokojený, cítil jsem, že každý hráč bude hrát dnes na vítězství. Velmi brzy vítězí Vojta Zwardoň, tento víkend mu opravdu sednul. Zanedlouho se přidává Anton, který si tak spravil chuť po sobotním zápase, kde udělal chybu ve 40 tahu. Po čtyřech hodinách je již „vymalováno“ vítězí Andrey, oba Kubové, vedeme 5:0 – úžasné. U Alexeje to vypadá spíše na remízu a výrazně lépe stojí Vojta a Igor. Po další hodině vítězí Vojta, 6:0. U Igora jsem si myslel, že vyhraje partii jako první, ale asi si to chtěl pořádně užít a nakonec také vybojoval výhru, 7:0. A co Alexei? Nechce se smířit s remízou a bojuje jako lev, nakonec po téměř 6 hodinách svého soupeře doslova utahal a také zvítězil. 8:0, to snad není ani možné…

Přepisujeme tedy historii BŠŠ v Extralize, tento výsledek je vskutku nevídaný!

Byl to jeden z nejkrásnějších víkendů, které jsem za své 10leté působení zažil, děkuji všem hráčům za úžasné nasazení a také všem našim fanouškům za podporu. Budu se těšit na další utkání na domácí půdě proti Pardubicím a Turnovu, přijďte nás podpořit!

Pavel Benčo a Jakub Rabatin