Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - komentář kapitána

První dvě kola Extraligy družstev 2017/2018 byla sehrána ve dnech 18. a 19. listopadu. V prvním kole jsme podlehli obhájci titulu, družstvu 1. Novoborský 1,5 - 6,5, v druhém kole jsme získali první bod za remízu 4 - 4 s celkem Unichess.

 

Hodnocení víkendu z pera kapitána Martina Surmy si můžete přečíst v  přiloženém komentáři.

Komentáře

Zdravím všechny příznivce BŠŠ a našeho extraligového družstva. Letní přestávka utekla jako voda a jsou tu zase zajímavé souboje za šachovnicemi letošního ročníku extraligy. Naším cílem by mělo být pohybovat se ve středu tabulky, případně zaútočit na medaile.

Úvodní dvojkolo nám připravilo soupeře rozdílné výkonnosti. V sobotu se utkáme s mistrem posledních ročníků a favoritem na další vítězství, týmem Nového Boru. V neděli nás čeká tým Unichess. Náš tým využívá státního svátku a organizujeme soustředění v útulných prostorách salónku Hostince U Křivého psa, kde strávíme celý extraligový víkend. Soustředění se účastní kompletní tým a musím věřit, že se to promítne do víkendových partií. Komentář píši průběžně a po skončení utkání již do něj nezasahuji; takže mé postřehy jsou bezprostřední a nezatížené konečným výsledkem.

Naše sobotní sestava, kterou dal Pavel Benčo dohromady, vypadá takto: Anton Korobov, Sergei Azarov, Andrey Zhigalko, Vojtěch Rojíček, Jakub Szotkowski, Vojtěch Zwardoň, Jaroslav Bureš, Jakub Rabatin. Oproti loňskému roku jsme trochu zpřeházeli nasazení na šachovnicích a podařilo se posílit tým o dalšího mladého hráče, a to Jaroslava Bureše.

Na sobotní utkání se velice těžce připravuje, poněvadž soupiska soupeře je doslova nabitá cizinci a stěží odhadneme, kdo zrovna přijede. Také dnes je „elová“ převaha soupeře na všech šachovnicích velká, někde dokonce obrovská. Nicméně, stát se může cokoli, a ještě nikdo neprohrál před zahráním prvního tahu. Je třeba hrát a nebát se. Po dvou hodinách se nic převratného neděje, jen většina našich hráčů má horší čas. Další průběh je však již velice zajímavý a slibný. Sergei Azarov proti Davidu Navarovi zajímavě obětuje figuru. Anton Korobov proti Vitiugovovi hraje velice aktivně. Vojta Rojíček staví proti Viktoru Lázničkovi pevnost. Jarda Bureš získává věž za střelce a ani ostatní nestojí nijak zle. Sám jsem zvědav, co dalšího průběh partií nabídne. Ve třetí hodině hry se Kuba Rabatin v partii s Tadeášem Krieblem dostává pod velký tlak figur a času, který bohužel nezvládá, následkem čehož přichází první prohra. Ostatní však stále drží naději. Vojta Zwardoň stojí velice dobře a soupeř Vlastimil Babula má veliké problémy jak poziční, tak časové. Vojta Rojíček má dvě věže za tři figury, Anton pěšce navíc, ale má již málo figurek. Časové kontroly jsou vždy zlomové. Ani dnes tomu není jinak. Sergei podléhá tlaku Davida Navary a prohrává. Zkušenosti Viktora Lázničky slaví úspěch, i když během partie zahrál Vojta snad jediný špatný tah. Jarda vrací figuru, ale jeho pozice stále nevypadá špatně. Andrey Zhigalko má o pěšce míň s indickým velmistrem Sasikiranem a snad udrží remízu. Jakub Szotkowski s polským hráčem Bartelem stále drží vyrovnanou pozici, ovšem 41. tah je kritický v mnoha partiích a také dnes si bere svou daň. Kuba zahrává špatně, čímž se mu pozice sesypala a připisuje na naše konto další nulu. Vojta Zwardoň má dámu, zatímco jeho soupeř hraje se dvěma věžemi, které mají dost prostoru, aby dokázaly vyhrát. Skóre 5:0 se mi zdá příliš kruté. Naštěstí přichází korekce výsledku od Jardy, který se dohodl se soupeřem Štěpánem Žilkou na remíze. Dlouze potom ještě společně partii rozebírají, ale neví, kdo z nich mohl hrát na výhru. Čestný bod zapisuje Anton, který celou partii stál dobře a proměnil zisk pěšce v cennou výhru. Poslední dohrává Andrey, jenž po 5 hodinách hraje již jen s časovým bonusem a po chybě prohrává. V koncovce, která je remízová, ale je vidět, že také velmistři chybují. Konečné skóre 1,5:6,5 je pro nás velice kruté, protože dnes jsme sehráli opravdu kvalitní utkání. Je vidět, že zkušenosti jsou k nezaplacení. Musíme věřit v lepší zítřky. Zítra nás čeká družstvo Unichess, kde budeme zřejmě favority my, takže uvidíme.

Do nedělního utkání nastupuje soupeř ve stejném složení jako v předchozím utkání, my však provádíme střídání, kdy na 8. šachovnici Jakuba Rabatina střídá Standa Jasný. Kuba však vůbec nezahálí, hraje utkání družstva BŠŠ „D“, kde je oporou na 1. šachovnici. Po 90 minutách hry jsou pozice vyrovnané, jen se mi zdá, že Jakub Szotkowski stojí stísněně, jako by nevěděl, co hrát. Partie se vyvíjejí a po 2 hodinách je těch podivných postavení najednou nějak moc. Figurky Vojty Rojíčka nemají zrovna moc pohybu a soupeř se rozehrává. Anton obětoval věž. Vojta Zwardoň také nemá valnou pozici. No snad se utkání otočí v náš prospěch. Dnes jako první končí Jarda Bureš, jenž se dohodl se soupeřem na remíze. Dle průběhu hry je to výsledek asi zasloužený. Následuje bohužel další remíza Sergeie Azarova. Tam jsem doufal, že soupeře někde přehraje. Po 3 hodinách hry by Anton mohl bodovat, Andrey vypadá dle mého názoru také na výhru, Vojta Rojíček má lepší čas a drží pozice, Jakub se dostal z nejhoršího, Vojta Zwardoň má o pěšce míň a jeho vyhlídky nejsou růžové. Standu čeká dámská koncovka se 7 pěšci na obou stranách. Dnešní výsledek bude velmi těsný pro obě strany. Zlé výsledky Vojty Zwardoně za naše družstvo bohužel pokračují. Také dnes prohrává a komentuje, že to bude hrací místností, kde uhrál z mnoha možných bodů pouze 0,5. Já ovšem ten dojem nemám. Naštěstí Andrey získává dámu v nepřehledné pozici, kde figurky soupeře nemají mnoho pohybu (partie jistě stojí za přehrání) a vyhrává velice důležitý bod pro náš tým. Skóre se srovnává na 2:2. Zraky všech se upírají k 1. a 4. šachovnici, na kterých se hraje v pozicích, ze kterých může vzejít bod pro obě strany. Mezitím soupeř Standy dává věčný šach a je zjevně spokojen. Jakub překonává časovku, vyrovnává hru a se soupeřem se dohodne na remíze. Vojta se zdatně brání s pěšcem míň a vynucuje si remízu po pěti hodinách hry. Krátce předtím ještě Anton není schopen prorazit soupeřovu obranu. Jeho partie končí remízou. Celkové skóre je 4:4. Remíza, kde nikdo neví, má-li být spokojen či nespokojen. Pro koho to bude zisk bodu do tabulky se uvidí až na konci soutěže.

Ta pokračuje již za 14 dní, kdy vyjíždíme do Brna. Tam opravdu musíme naplno bodovat, protože ztratit body by znamenalo mít existenční potíže s udržením se v soutěži, což opravdu nechceme. Na závěr bych chtěl poděkovat všech zúčastněným za předvedou hru a reprezentaci Beskydské šachové školy.

Surma Martin