Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - hodnocení 5. a 6. kola

Ve dnech 25. a 26. ledna byla odehrána další dvě kola Extraligy družstev. Soupeři byli velice těžcí a tak zisk tří bodů lze určitě považovat za úspěch. Přesto čeká naše hráče ještě spousta práce k záchraně v soutěži.

Hodnocení víkendu si můžete přečíst v komentáři kapitána Pavla Benča a hráče Jakuba Rabatina.

 

Komentáře

Ve dnech 25.-26.1. se konaly další dvě kola nejvyšší šachové soutěže Extraliga družstev. Předchozí dvojkolo nám vůbec nevyšlo a nyní nás čekal loňský mistr Lysá nad Labem a donedávna téměř neporazitelný Nový Bor. Vyrazili jsme již v pátek směr Lysá nad Labem rovnou v 10 lidech – 9 hráčů a má maličkost. Strategie byla jasná, postavit co nejlepší tým na obě kola a snažit se vybojovat nějaký ten bod. Nominace byla: Anton Korobov, Sergei Azarov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, Lumír Mrázek, Stanislav Jasný, Sergej Veselovský a jako řidič a hráč v jedné osobě Jakub Rabatin. Při páteční večeři jsme s hráči rozebírali minulé zápasy a shodli jsme se na tom, že máme tým, který může porazit kohokoliv. A takto budeme přistupovat k sobotnímu zápasu proti Lysé nad Labem, prostě budou všichni hrát do konce – žádné rychlé remízy. No a jak to dopadlo? To popíše Kuba Rabatin

„Na toto utkání jsme se těšili. Byli jsme připraveni bojovat. Na všech šachovnicích jsme po chvilce získali dobré a hratelné pozice. Nejvíce mě zaujala partie Kuby, který byl skvěle připraven a získal výrazný časový náskok. S napětím jsme sledovali, jestli se mu povede i po druhé v řadě porazit českou legendu. Sergej Azarov také stojí lépe a zanedlouho získává rozhodující materiální výhodu. Zápas se vyvíjí zatím dobře, a my věříme, že máme velkou šanci na výhru. Remízou jako první končí partie Vojty. Z rozboru jsme se dozvěděli, že v jednom momentě mohl získat převahu, ale najít přesné pokračování bylo poměrně složité. Další remízy připisují Rafal a Sergej. Rafalovi se podařilo soupeře dostat do časovky a chvilku to vypadalo, že by mohl dokonce vyhrát, soupeř se, ale dobře bránil. Sergej mohl v závěru získat materiál, ale po většinu partie hrál v časové tísni, takže remíza je pochopitelná. Po chvilce dohrává také Standa. S remízou není úplně spokojený, jelikož přehlédl přechod do věžovky s pěšcem více. Dobře rozehranou pozici dotáhl do vítězného konce Sergej Azarov a připisuje důležitý bod. Dohrává Anton. Po ostrém průběhu partie končí nakonec spravedlivou remízou. Průběh partie u Kuby se otočil a Kuba se snaží alespoň o remízu. Soupeř je ale nekompromisní a technickou koncovku vyhrává. Stav je nerozhodný 3,5-3,5. Hrdinou dne je Lumír, který sehrál velmi krásnou, ale náročnou partii. Tato partie včetně čtyř dam na šachovnici měla snad všechno, určitě stojí za shlédnutí. Vyhráváme náš první zápas v sezóně proti loňskému vítězi a připisujeme důležité tři body.“

Po úspěšném sobotním zápase jsem udělal pouze jednu výměnu, kde místo Sergeje Veselovského nastoupil Kuba Rabatin. Nový Bor hraje v krásných prostorách, tak jsme vyrazili do 11.patra hotelu Don Giovanni v Praze. Nový Bor sice nastoupil bez Davida Navary, ale jeho soupiska je i tak impozantní. Nu což, jdeme hrát. První remízu připsal Rafal, který s bílými nezískal žádnou výhodu. Jako další končí smírem v koncovce s černými figurami také Sergei, který zahrál víkend skvěle. Tak 1:1, ale když koukám na ostatní šachovnice, tak se mi líbí pouze jediná pozice a to u Kuby Rabatina. Jako první prohrává Vojta Zwardoň, soupeř byl skvěle připraven a ukázal svou sílu. Ještě připisuje další remízu zanedlouho Anton, který měl velmi zajímavou partii. Pak se nám ale zápas hroutí, prohrávají postupně Kuba Szotkowski, Lumír a Standa a o prohře v celém zápasu je rozhodnuto. Jako poslední bojuje Kuba a nakonec skončí partie smírem – zcela zaslouženě. Tato partie stojí za rozbor, samotného mě zajímá, zda to nemohl Kuba dokonce někde vyhrát. Prohráváme tedy 6:2, nutno uznat, že byl dnes soupeř nad naše síly.

Nicméně připisujeme 3 body, což musíme brát jako skvělý výsledek za tento víkend. Věřím, že nás to „nakopne“ a připíšeme hned v dalším dvojkole další body. Snad jsme takto našim divákům trochu odčinili minulé zápasy a budou nám v budoucích zápasech ještě více fandit. Děkuji všem za podporu včetně realizačního týmu a těším se na další utkání v březnu.

Pavel Benčo