Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - hodnocení 3. a 4. kola

Ve dnech 30. listopadu - 1. prosince bylo odehráno 3. a 4. kolo Extraligy družstev. Bohužel také druhé dvojkolo bylo ve znamení slabších výsledků, když jsme v sobotu nejprve remizovali s Labortechem Ostrava a v neděli prohráli se Slavojem Poruba.

 

Hodnocení víkendu si můžete přečíst v komentáři kapitána Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 30.11. – 1.12. proběhla 3,4.kola Extraligy družstev. Po úvodním nezdaru v prvních dvou kolech bylo nutné postavit co nejsilnější sestavu, proto na tento víkend byli nominováni: Anton Korobov, Sergei Azarov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, čerstvá posila týmu Lumír Mrázek, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin a na nedělní zápas Sergej Veselovský.

Tentokráte se hrálo na domácí půdě v penzionu Křivý Pes, pro přípravu jsme udělali maximum a v sobotu jsme dychtivě očekávali, v jaké sestavě přijede Labortech Ostrava. Po odevzdání soupisky jsem byl mile překvapen, do papírově nejsilnější sestavy mělo hostující družstvo hodně daleko a tak se vám honí myšlenky (tak jako mnohým fanouškům), toto družstvo prostě musíte porazit. Jelikož už hrajeme tuto soutěž 13 let, tak moc dobře vím, že jsou tyto zápasy hodně zrádné, prostě potvrdit roli favorita je vždy nelehký úkol, ale naše strategie je stále stejná, chceme vyhrát v každém zápase a pro mě je podstatné, že se proto dělá maximum.

První partie končí po 3,5 hodinách, v komplikované pozici remizuje Anton, byla zde šance na vítězství, ale v časové tísni nebyla nalezena, další remízu přidává Kuba, který v průběhu partie remízu odmítl, ale ve věžové koncovce už nejde nic dělat. Bohužel se rychle hroutí partie u Sergeie a my prohráváme 2:1. Poté remizuje Rafal, vyhraný je Lumír a Vojta bude bojovat o vítězství, u Standy to vidím remízově, ale do časové tísně se dostává Kuba, jsou to nervy. Mé předpoklady se přetavují v premiérové vítězství Lumíra a také poprvé vítězí v Penzionu Křivý Pes Vojta – paráda! Vedeme 3,5:2,5, jdu se kouknout na partii Jakuba, protože je zřejmé, že to rozhodne o dělbě bodů, bohužel se Kuba dostává do složité pozice, která vypadá hodně špatně. Zanedlouho prohrává a dohrává Standa, který bojuje až do posledního momentu, ale soupeř našel veškerou obranu a nic více, než remíza se z toho vydolovat nedá.

Remizujeme tímto i celý zápas 4:4, z čehož jsem zklamán, stejně tak jako hráči i fanoušci, kteří nás přišli podpořit. Jak už zaznělo výše, tyto zápasy se prostě musí vyhrávat a já jako kapitán jsem za toto zodpovědný. Jdeme probrat přípravu na nedělní zápas u společné večeře a moc dobře si uvědomujeme, že jde pomalu do tuhého a musíme přidávat další body.

V nedělním zápase proti nám nastupuje Slavoj Poruba v nejsilnější papírové sestavě a je jasné, že to bude těžký zápas. Po pár desítkách minut přijímáme dvě nabídky remízy, jak u Vojty, tak i u Kuby to považuji za dobré řešení, soupeři jsou kvalitní a byl zde znát respekt. V tomto zápase vidím, že musíme riskovat a hrát na vítězství na dvou předních šachovnicích a také cítím, že by to mohlo někde spadnout i na 6-8 desce. Zanedlouho končí smírem ještě partie u Rafala, Standy a Sergeje. Stav je tedy 2,5:2,5, tímto ale končíme remízy, jde se bojovat. Odmítáme remízu na první šachovnici u Antona, musí se prostě jít riskovat. Nyní to je na Antonovi, Sergeiovi, který má o 30 minut lepší čas také se mi líbí pozice u Lumíra. Po další hodině remizuje Anton a vzápětí Sergei, bojovali, ale nic víc, než remízu nenašli. Stav je tedy 3,5:3,5 a poslední partii a celkový výsledek rozhodne Lumírova partie. Bohužel se pozice otáčí a je zřejmé, že Lumír bude ten, kdo bude tuto partii zachraňovat. Po 5 hodinách hry se dopouštějí oba hráči nepřesností a už to vypadá nadějně, že to Lumír zvládne uremizovat, ale nakonec se přeci jen dopustí osudové chyby a svou partii prohrává… Celkově tedy prohráváme 4,5:3,5.

Co říci na závěr, tento víkend je pro mě velikým zklamáním a omlouvám se všem divákům, kteří nám fandili a museli koukat na to utrpení. Z nedělního zápasu jsem měl pocit, jako by se mnozí hráči báli na sebe vzít odpovědnost a chybělo mi více riskovat a prostě hrát, jen samé remízy na vítězství nikdy nestačí. Je zřejmé, že bude tento ročník pro nás velmi těžký. Na další zápasy se připravíme a budeme bojovat, však ještě zbývá do konce 7 kol. Věřím, že v příštím roce ukážeme svou sílu!

Pavel Benčo