Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - hodnocení úvodních zápasů

Ve dnech 12. - 13. října byla prvními dvěma koly zahájena Extraliga družstev. Naše "A" družstvo se na úvod střetlo s celky GASCO Pardubice a Zikuda Turnov a nutno přiznat, že naše hráče úvodní víkend nezastihl právě v nejlepší formě - oba zápasy prohráli.

Hodnocení zahajovacího dvojkola si můžete přečíst v komentáři kapitána Pavla Benča.

 

Komentáře

Ve dnech 12.-13.10. odstartovala nejvyšší soutěž družstev – Extraliga. Po pohledu na soupisky bylo již před zahájením patrné, že to bude hodně těžký ročník, protože spousta týmu posílila a je zřejmé, že každý může bodovat s každým. My jsme hned jeli prověřit své dovednosti na 64 polích proti soupeřům, kteří atakovali v minulém ročníku nejvyšší příčky, a to proti Pardubicím a Turnovu. Bohužel jsme se museli vyrovnat s neúčastí Vojty Zwardoně (v sobotním zápase) a nové posily Lumíra Mrázka. Vyrazili jsme tak do Čech se sestavou: Sergei Azarov, Andrey Zhigalko, Alexei Fedorov, Jakub Szotkowski, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Vojtěch Rojíček a Sergej Veselovský.

V sobotu jsme byli ráno zvědaví, v jaké sestavě soupeři nastoupí. Po nahlášení soupisek jsem moc velkou radost neměl, soupeř nastoupil v nejlepší možné sestavě – 7 velmistrů v čele s GM Ivančukem. Už po úvodních 2 hodinách hry se mi některé pozice přestaly pozdávat, bohužel se po nějaké době můj pocit proměnil i v reálné výsledky. Po konečných vybojovaných 3 remízách, 4 prohrách a jedné výhře je nutné přiznat, že se nám tento zápas vůbec nepovedl a bude nejlepší na něj rychle zapomenout a soustředit se na nedělní proti Turnovu. Oproti sobotnímu zápasu nastoupí v neděli místo Vojty Rojíčka Vojtěch Zwardoň. Zde jsem věřil, že bude zápas s Turnovem velmi vyrovnaný.

V neděli po nahlášení soupisek byly sestavy velmi vyrovnané. Po rozehrání zahájení se na některých šachovnicích odehrávaly ostré pozice, za což jsem byl rád, bude třeba hrát tvrdě na vítězství. Velmi brzy končí remízou Sergei Azarov, na kterého se dobře připravil Tomáš Kraus. Zanedlouho přidává další remízu Alexei – jelikož oba hráli bílými, tak jsem to bral spíše jako ztrátu. Začala se mi však líbit pozice Sergeje a ostatní jsem hodnotil jako nejasné pozice. Další remízy přidává Vojta a Kuba Szotkowski – je to tedy 2:2 a blížíme se do časových tísní, jak to asi dopadne…? Když kouknu na pozici od Standy a Andreye, tak si říkám: „Když se daří, tak se daří“ – v zajímavých pozicích se obě partii doslova zbortí a oba zanedlouho prohrávají. Prohráváme 4:2 a Kuba se Sergejem mají již jasnou úlohu, musí hrát na vítězství. Oba se o to ještě dlouho pokoušejí, bohužel však Kuba nevydoluje nic víc, než remízu, což znamená další zápasovou prohru. Nakonec udolá svého soupeře Sergej a upravuje tak finální stav na 3,5-4,5. Tady jsme byli blízko, ale na to se historie ptát nebude.

Příště budeme muset ještě přidat! smiley Děkuji všem za podporu a věřím, že hned v dalším dvojkole již budeme bodovat.

Pavel Benčo