Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga dorostu - komentář trenéra

V sobotu 20. ledna se hrála poslední dvě kola základní skupiny Extraligy dorostu, ve kterých tým Beskydské šachové školy nejprve remizoval s družstvem Interchess a poté porazil celek ŠK Staré Město a do finálové skupiny tak postupuje ze čtvrtého místa.

 

A jak byl s předvedenou hrou spokojen trenér Stanislav Jasný? Dozvíte se v komentáři.

Komentáře

Extraliga dorostu, leden 2018

Poslední dvě kola základní skupiny této soutěže se odehrála ve Frýdku-Místku. Naše družstvo nastoupilo proti týmům Interchess a Staré Město. Pro tyto zápasy jsme se rozhodli dát také možnost hráčům, kteří jsou papírově uvedeni mezi náhradníky, tak aby si většina zahrála. Základní sestava má sice šest jmen, ale já to beru trošku jinak. Nastupovali jsme tedy v této sestavě. 1. Marek Miča, 2. Richard Stalmach, 3. Ondřej Nytra, 4. Petr Gnojek, 5. Lucian Vantuch, 6. Adam Frank. Je tedy patrné, že jsme vsadili na mládí. Marek s Ondrou mohou hrát tuto soutěž ještě čtyři roky, Petr, Lucian a Adam ještě pět let a Richard dokonce let šest.

První utkání s družstvem Interchess, mělo velmi napínavý průběh. Richard svou partii zremizoval, bohužel Ondra se v té své nezorientoval správně a podlehl. Když ani Marek nevyužil všech svých šancí, prohrávali jsme již 0,5: 2,5. Poté ale svého soupeře doslova převálcoval Adam, a když i Petr předvedl vysokou techniku hry a zcela svého soupeře přehrál ve vyrovnané věžové koncovce, bylo srovnáno. Rozhodovala poslední partie, kterou hrál Lucian. Chvíli se zdálo, že stojí poněkud hůře, pak ale vyhnal soupeřčina krále na procházku za přítomnosti své dámy a jezdce. Rozhodující úder však nebyl a partie skončila remízou. Tedy 3:3. Perličkou je, že za soupeře nastoupili čtyři hráči, kteří v minulosti trénovali v Beskydské šachové škole.

V dalším zápase se Starým Městem už takové drama nebylo. Poměrně rychle jsme získali převahu na třech šachovnicích. První zvítězil Ondra. Pak sice prohrál Marek, ale další bod přidal Lucian. Když ještě Richardův soupeř padl do léčky, bylo to již 3:1. Nečekaně prohrál Adam, byla to jeho vůbec první ztráta (6/7), ale velkou převahu realizoval Petr, kterému to tentokráte hrálo opravdu skvěle, a naši šachisté zaslouženě zvítězili.

Děkuji tedy všem hráčům za skvělý přístup a vzornou reprezentaci Beskydské šachové školy a těšíme se na finále.

Stanislav Jasný