Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga dorostu - hodnocení trenérů

Extraligový "A" tým dorostu Beskydské šachové školy získal o víkendu 12. - 14. dubna ve Vlachovicích bronzové medaile. O výsledek se zasloužili nejen Marek Miča, Petr Gnojek, Richard Stalmach, Adam Frank, Lucian Vantuch a Kristýna Laurincová, kteří nastoupili do finálového turnaje, ale také Ondřej Nytra, který vypomohl v základní části soutěže. Naopak "Béčko" na své soupeře nestačilo a po roce v Extralize sestupuje do 1. ligy.

 

Jak viděli výkony našich hráčů trenéři Stanislav Jasný a Jakub Rabatin? Přečtěte si komentář.

 

 

 

Komentáře

Finále Extraligy dorostu 2019

Závěrečná utkání této soutěže probíhaly o uplynulém víkendu v tradičním prostředí hotelu Pavla ve Vlachovicích. K rozhodujícím bojům jsme nominovali tuto sestavu. Marek Miča, Petr Gnojek, Richard Stalmach, Adam Frank, Lucián Vantuch, Kristýna Laurincová. Nebude velkým překvapením, když řeknu, že naši šachisté hráli přímo skvěle. Asi není nutné zde opisovat z tabulek výsledky jednotlivců, je na ně poměrně hezký pohled. Každý hrál na jiné šachovnici s jinými soupeři a musel tedy řešit jiné problémy. Hráči však vystupovali především jako výborný tým s výbornou atmosférou. Všem hráčům děkuji za vynikající reprezentaci Beskydské šachové školy a gratuluji k bronzové medaili. Po vlažnějším rozjezdu jsme v komentářích slibovali, že se ve finále ještě popereme o čelní místa a slib jsme dodrželi. Bylo příjemné sledovat, jak naši členové sebevědomě kráčeli od vítězství k vítězství a postupně se posouvali vzhůru tabulkou, když vyhráli všechna utkání s nejlepšími týmy západní skupiny. Třešinkou na dortu byla výhra s celkově vítězným západočeským výběrem, reprezentujícím Klatovy. Ještě je třeba uvést jeden zajímavý postřeh. Na rozdíl od soupeřů, z našeho týmu pro příští sezonu nikdo neodrostl. Pohled na ročníky narození našich hráčů v této soutěži totiž neochvějně ukazuje, že Beskydská šachová škola je zároveň klubem budoucnosti.  

Stanislav Jasný


O víkendu jsme sehráli zápasy o udržení v soutěži. Do Vlachovic jsme jeli výrazně oslabeni, a tudíž naše šance na udržení byly velmi malé, jelikož jsme do finále „B“ šli s nulovým počtem bodů. Naše sestava byla: Danek Židek, Denis Lička, Pavlínka Dudová, Vláďa Blahut, Ondra Šigut a Jarda Osina.

První zápas jsme po příjezdu na hotel sehráli s Libercem. Pavlínka držela krok s letošním mistrem republiky, dobře na tom byli také Vláďa s Ondrou. Danek rozehrál podle sebe, Deny s Jardou stáli trochu hůř. Zajímavý vstup do boje o udržení, postupně ale přicházely nesmyslné chyby, a nakonec jsme poprvé v sezóně prohráli plným počtem. Sobotní zápasy bohužel probíhaly v podobném duchu. Hráli jsme proti družstvům z Kobylis a Prahy. Díky dobrým přípravám jsme po zahájení dostali dobré a nadějné pozice a věřil jsem, že dnes můžeme uspět. Příjemně mě překvapili Vláďa, Jarda a Ondra, kteří jako jediní v sobotu bodovali. Nejzajímavější zápas jsme sehráli poslední hrací den, kdy se proti Novému Boru bojovalo do poslední partie, rozhodly však nepřesnosti v časovkách a zápas nakonec skončil 2,5:3,5. Remízoval Danek, vyhráli Jarda s Vláďou. Škoda u Ondry a Denise, kteří určitě nemuseli prohrát. I když jsme všechny čtyři zápas prohráli, tak jsme si odvezli spoustu nových zkušeností a zážitků.

Naše druhé družstvo mělo letos skvělou příležitost si vyzkoušet nejvyšší mládežnickou soutěž a okusilo atmosféru této soutěže. Celou sezónu srdnatě bojovali, ale na zkušenější soupeře to nestačilo. Někteří naši hráči alespoň zaznamenali individuální výsledky. Celé družstvo a všechny hráče, kteří zasáhli do bojů bych chtěl pochválit za výkony jaké předvedli a za reprezentaci Beskydské šachové školy.

Jakub Rabatin