Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Czech Open 2022 - komentář trenérů

Na letošním Czech Openu v Pardubicích zazářila především dvojice Richard Stalmach a Petr Gnojek, kteří si svými výkony uhráli normu mezinárodního mistra. Ale spokojení se svými výkony byli jistě také jiní hráči naší šachové školy.

Jak hodnotí jejich výkony trenéři Stanislav Jasný a Jakub Rabatin, kteří vše sledovali přímo na místě, si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Pardubice 2022

Po roce jsme opět zavítali, z dlouhodobého hlediska se dá říct, že již tradičně, na tento veliký festival. Po úspěšném vystoupení našich týmů v soutěži družstev, což bylo rovněž součástí této „mega“ akce, jsme měli očekávání i v hlavních turnajích a předem je třeba konstatovat, že některá se naplnila přímo skvěle. Hlavní turnaje byly čtyři. A,B,C a „třicet plus“. Hráčské zastoupení jsme měli ve všech, kromě posledně zmíněného. Možná, že jsem mohl hrát, třicet už mi nedávno bylo. Jinak jsme tedy měli velmi početnou výpravu a, i když si všichni hráči určitě pěkně zahráli, budeme se věnovat zejména nejzajímavějším výsledkům. V turnaji „C“ se krásným výsledkem blýsknul Jan Gnojek, který zdolal mnoho zkušených soupeřů a finanční cena mu unikla o pouhé jedno místo. Krásný výsledek zde dosáhla také Ludmila Lacková. Přírůstky jejich osobních koeficientů to jen potvrzují. V turnaji „B“ to až tak velká záře tentokrát nebyla, přeci jen ale výkon Martina Vašínka vůbec nebyl špatný, hrál se spoustou silnějších hráčů, a to i úspěšně. Trošku lepší závěr a mohl to být boj o ceny. Ve velmistrovském turnaji „A“ jsme měli možnost radovat se z vynikajících výsledků. Výkony Richarda Stalmacha a Petra Gnojka, kteří nejenže splnili, ale dokonce překročili limit pro zisk normy mezinárodního mistra, jen dokazují jejich kvality, ale současně i kvalitu celého systému, na jehož vrcholu se to pak takto může projevit. V každém případě obrovská gratulace k výsledku. Samozřejmě není jednoduché podávat maximální výkony na počkání a někdy jedna nešťastná partie nasměruje turnaj jinak, než bychom si představovali. Proto cením a děkuji za výkony i všem dalším hráčům, o kterých jsem tentokráte individuálně nepsal. Vím, co už dokázali a taky, že všechno má svůj čas. Tak, zase na další šachové akci.      

Stanislav Jasný

 


V Pardubicích jsem letos kromě trenérských povinností plnil i povinnosti hráče. Po skvělém výsledku z minulého roku jsem se rozhodl, že si opět zahraji a pokusím se vylepšit tento výsledek. Realita byla ale hodně tvrdá. Konečné umístění se čtyřmi body a mimo první stovku je pro mě obrovským zklamáním. Radost mi alespoň dělali naši mládežníci. Gratuluji především Peťovi a Ríšovi k zisku jejich první IM normy!

Nyní přejdu k hodnocení hráčů, které jsem měl šachově na starost.

 

Marek Miča, 5 bodů, 78. místo (open A)

Marek s tímto umístěním určitě spokojený není. V turnaji byl až na jeden den doslova neprůstřelný. Remízky byly však pouze se slabšími. Soupeři nedělali žádné velké chyby a k tomu, aby dosáhl vítězství, chybělo něco extra. Není ale všem dnům konec. Našeho juniorského mistra ČR ještě čekají další velké turnaje, kde vrcholem je jednoznačně mistrovství světa juniorů v Rumunsku. Věřím, že tyto akce dopadnou daleko lépe.  

 

Matyáš Paseka, 5 bodů, 59. místo (open A)

Matyáš v posledních měsících pokořil hranici 2200 a tady bylo cílem tuto hranici udržet, nebo se přiblížit k další významné hranici 2300. Na turnaji se prezentoval pěkným, bojovným výkonem, ve druhém kole si dokonce vyšlápl na polského mezinárodního mistra, což ho katapultovalo na přední šachovnice a měl si tak možnost zahrát kvalitní partie. Z jeho výkonem jsem spokojený. Myslím, že jsme na správné cestě.

 

Denis Lička, 4 body, 150. místo (open B)

Denymu utekl začátek turnaje a potom se snažil dohnat co se dalo. Některé partie rozhodně prohrát nemusel, rozhodl většinou jeden slabší moment v partii. Od poloviny turnaje se chytl a myslím, že kdyby se hrálo ještě pár dalších kol, skončil by daleko lépe.

 

Pavlína Dudová, 3 body, 176. místo (open B)

Na tomto turnaji to prostě vůbec nešlo a nebylo se za co chytnout. Je třeba ale zůstat pozitivní a věřit, že to příště bude lepší. Také Pavlu čeká MS v Rumunsku. Když koncentruje svoji pozornost tímto směrem, může z toho být zajímavý výsledek. Kvality na to rozhodně má.  

 

Viktorie Buchtová, 3 body, 183. místo (open B)

Bohužel ani pro Viktorku turnaj nedopadl podle představ. Partie byly velmi bojovné, ale projevily zkušenosti silnějších a starších hráčů. Viktorka má před sebou ale velkou budoucnost a přesně tyto turnaje ji pomůžou k šachovému růstu. Hlavu vzhůru, příště to bude lepší