Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Czech Open 2021 očima trenérů

V druhé polovině července se v Pardubicích konal tradiční festival turnajů Czech Open 2021, do kterého se zapojilo také 14 hráčů Beskydské šachové školy, na které dohlíželo trenérské duo Stanislav Jasný a Jakub Rabatin.

 

Hodnocení výkonů jednotlivých hráčů z pera obou koučů naleznete v přiloženém komentáři.

Komentáře

Czech open Pardubice 2021

Konečně po dlouhé době jsme mohli uspořádat výpravu na tento, pořadateli výborně připravený turnaj, který patří k největším v Evropě. Zastoupení jsme měli ve všech hlavních turnajích.

V turnaji „C“ nás reprezentoval Jan Gnojek, který, zdá se, se opět vrací k šachům. Samozřejmě delší odluka se musela projevit, ale myslím, že Honza sehrál užitečné partie a znovu pronikal do tajů této hry. Výborná příprava na další akce.

V turnaji „B“ hrála Viktorie Buchtová, která jednoznačně patřila k nejmladším účastníkům. Z počátku byla možná malinko nekoncentrovaná ze starších a zkušenějších soupeřů, nicméně se do hry dostala a dokázala proti papírově silnějším hráčům získat i nějaké ty bodíky. V tomto turnaji nastoupil rovněž Bartoloměj Buchta a je třeba rovnou říct, že si počínal přímo skvěle. Dokázal porazit několik favorizovaných soupeřů a jednoznačně ukázal, že jeho rating je značně podhodnocen ve srovnání s úrovní hry. Přípis bodů ostatně hovoří za vše.

V turnaji „A“ jsme měli nejpočetnější zastoupení, část hodnocení tedy provede kolega Jakub. Já zhodnotím následující. Petr Gnojek, který doslova zazářil na předchozím turnaji týmů, nastartoval i tento turnaj znamenitě. Po úvodním vítězství, velmi potrápil a nakonec zremizoval i s celkově druhým velmistrem v pořadí. I další partie byly velmi zajímavé, škoda jen, že se mu nepodařilo udržet nadějnou formu v průběhu celé akce. Nevadí, na následujícím turnaji to už určitě vyjde. Adam Frank, který rovněž zanechal nezapomenutelný dojem ze svých útočných partií. Zejména vítězství nad norským mistrem bylo ukázkou příkladné bojovnosti. Některé partie sice nevyšly úplně podle představ, ale předvedená kvalita a bojovnost do posledního okamžiku jsou příslibem do budoucna. Ondřej Nytra odehrál v podstatě celý turnaj a vlastně již druhý turnaj v řadě, ve skvělé kondici. Svědčí o tom přírůstek ratingových bodů, ale zejména obsah partií, kde je možné pozorovat značnou vyspělost. Osobně jsem zvědavý a těším se na další vystoupení. Jen tak dál. Richard Stalmach, který předvádí již skutečně mistrovskou hru, také nezklamal. Když byl nasazen, porazil vše, co mu stálo v cestě a dokázal odebírat částečně body i silnějším soupeřům. Je možné, že chtěl rychleji ještě více a já se tomu nedivím, ale za předpokladu eliminování slabin, vůli a houževnatosti, je jeho progres předurčen.

Konkrétní výsledky jsou samozřejmě k dispozici v závěrečných listinách. Celkově si myslím, že naši hráči prošli touto akcí velmi dobře, získali spoustu cenných zkušeností, které rychle zúročí. V případě, že svět opět nezačne bláznit a rušit lidem aktivity, nelze o tom pochybovat. Tak že, všem našim šachistům děkuji a těším se na příště.   

Stanislav Jasný

 


Marek Miča

Marek podal pěkný výkon, ale myslím, že se mohl pohybovat ještě výše. V partiích se silnějšími hráči ukázal, že dokáže být rovnocenným soupeřem. Ve většině těchto partiích tahal za delší konec, a aby vyhrál, musel by hrát perfektně a stalo se, že občas přišel měkčí tah, který soupeřům dovolil vyrovnat.

Jediná partie, která se nepovedla byla se Štočkem, kde to rozehrál dobře, ale hrál až s příliš velkým respektem a porazil se prakticky sám.

 

Kristýna Laurincová

S výkonem v Pardubicích jsem spokojený, protože z partií šlo vidět, že hrála dobře. Ze zahájení se pravidelně dostávala do pozic, které znala a většinou ještě získala poziční výhodu. Jediným problémem bylo to, že výhodu občas nedokázala dovést do vítězného konce, jinými slovy to nedokázala doklepnout. Výrazně se zlepšila práce s časem, hlídala si ho a nepadala zbytečně do časových tísní.

 

Matyáš Paseka

U Matyáše jsem vypozoroval podobný problém jako u Kristýny. Se silnějšími hráči hrál často vyrovnanou partii, někdy se mu povedlo je i přehrát, ale několikrát si partii zkomplikoval zbytečnými chybami, když něco přehlédl, anebo soupeřům povolil protihru v lepší pozici. Ke konci byl z toho, že se mu moc nedařilo docela špatný, tak jsem rád, že alespoň konec dohrál důstojně.

 

Lucian Vantuch

Lucian odehrál velmi náročný turnaj proti silnějším soupeřům, takže se nedalo čekat, že bude pravidelně sbírat body. Párkrát ale překvapil, ale na zkušenější soupeře zpravidla nestačil. Bojoval a nespokojil se s remízami, což byla i příčina toho, že často riskoval v pozicích, kde to nebylo třeba.

 

Jakub Rabatin