Bezměrov OPEN 2017 - hodnocení trenéra

Ve dnech 25. - 29. července reprezentovalo naši šachovou školu na mezinárodním šachovém festivalu "Bezměrov 2018" pod vedením trenérů Zdeňka Holeksy a Jakuba Rabatina celkem třináct hráčů. Hned dva z nich se umístili na stupních vítězů - Jakub Rabatin vyhrál "A turnaj", Pavlína Dudová byla v "B turnaji" bronzová.

Jak viděl vystoupení našich hráčů trenér Zdeněk Holeksa? Přečtěte si komentář.

Od 25. do 29. července jsme se zúčastnili hned s 13 dětmi Šachového festivalu mládeže Bezměrov 2018. V Bezměrově letos panovalo horké počasí a tak se všichni hráči museli vyrovnávat s obtížnými podmínkami a postupně vzrůstající únavou.

V dětském turnaji do třinácti let byla první nasazenou Pavlína Dudová. Na ni se podepisovala únava asi nejvíce viditelně, kdy v posledním dnu už se jí nedařilo soupeře přehrávat a v poslední kole jí prohra na čas stála první místo. I tak v chlapecké konkurenci je 3. místo dobrým výsledkem.

Dalšími hráči, byla nastupující generace dětí do deseti let, kteří se se svými mnohdy staršími soupeři snažili bojovat nejlépe, jak mohli. Kvalitním výkonem se prezentoval hlavně Hynek Létal.

Děvčata ještě zvládla posbírat medaile. Denisa Bartečková mohutným závěrem získala třetí místo v kategorii dívek do jedenácti let. Barbora Mičová získala vyrovnanými výkony 2. Místo do devíti let. Nikolka Bartečková povedeným prostředkem získala pěkné tři bodíky a vyhrála kategorii do sedmi let. Další medaile už jsme nezískali. Všichni hráli na slušné úrovni a některým se dařilo více jiným méně.

Ve FIDE Openu dospělých všem ukázal, jak se to hraje můj trenérský kolega Jakub Rabatin. Bylo vidět, že jeho svěřenci se snažili jej vzít za příklad. Marek Miča nepředvedl odpovídající výkon svému nasazení, ale obhajovat vysoké pozice nasazení se teprve učí a nemá důvod si nic vyčítat. Velký výkon předvedl Matyáš Paseka, který se přesvědčil, že Elo je jen číslo a hrát se dá s každým. Získal 3. Místo do patnácti let. Denis začal turnaj slabšími výkony, ale pak se do toho dostal a udělal nadprůměrný výsledek.

Ondra Matusík si chtěl vyzkoušet turnaj s dospělými a bylo vidět, že potřebuje získávat tyto zkušenosti. Připsal si jen jednu výhru, ale prohrával jen s o dvě třídy lepšími hráči. Kristýna Laurincová sehrála kvalitní turnaj a nebýt narůstající únavy asi by byl výsledek vynikající.

S turnajovým výsledkem mohou být všichni až na sporadické výjimky spokojeni. My trenéři bychom našli více chybiček, ale přece jenom prázdninové období dětem nabízí více radostí a ne vždy se všem podaří udržet koncentraci po celou dobu partie.

Omlouvám se Barušce, že jsem na ni v prvotním komentáři zapomněl. Jistě si za svou snahu ocenění zasloužila.