8.Víkendový turnaj BŠŠ - hodnocení ředitele turnaje

"8.Víkendový turnaj BŠŠ" máme za sebou a můžeme jej hodnotit. Nelze než s účastníky turnajů souhlasit, že se turnaj po sportovní i společenské stránce vydařil! I proto se již domluvilo další pokračování. Můžeme se těšit na "9.Víkendový turnaj BŠŠ", který se odehraje v pátek a sobotu 22.-23. listopadu opět v SVČ Klíč FM.

Jak hodnotí "víkeňďák" ředitel turnaje Pavel Benčo? Přečtěte si komentář.

Ve dnech 28. – 29. 9. 2013 proběhl již 8. Víkendový turnaj Beskydské šachové školy. Tento byl však v našich očích takový, jaký jsme si zhruba představovali. Byla domluvena spolupráce se zástupci několika klubů, kteří se chtěli našeho turnaje zúčastnit, což mělo za důsledek přihlášení více, jak 60 účastníků. Na poslední chvíli odřekli účast mnozí hráči z Orlové, ale my jim to odpustíme, protože nám to jistě vynahradí v dvojnásobném počtu přihlášených v příštím Víkendovém turnaji plánovaném v termínu 22. – 23. 11. Turnaje se zúčastnilo celkem 51 hráčů bez omezení věku, avšak s omezením hodnoty ELO. V A turnaji nad 1600 startovalo 15 účastníků a v B turnaji do 1600 startovalo fantastických 36 účastníků, což je nový rekord turnaje! Turnaj je koncepčně výjimečný tím, že za víkend odehrajete 5 vážných partií, započtených na LOK ELO, které se poté ještě mohou analyzovat, čímž dosáhneme po šachové stránce obrovského přínosu. Všichni soupeři jsou přibližně vyrovnaní a co je jistě také důležité, startovné je symbolické, aby se pokryly náklady spojené s organizací a cenovým fondem. Navíc je od 6. 9. změna v klasifikačním řádu a všem hráčům se započítává všech 5 partií na LOK ELO, což je skvělé!

Od první partie probíhaly na šachovnicích velké boje, bylo krásné sledovat jak se všichni hráči, někdy ve velkých generačních rozdílech snaží urvat cenné body. Tempo 45 minut + 30 sekund za tah se ukázalo jako dostačující, méně zkušení hráči získávali cenné zkušenosti s hraním dlouhých partií, ti zkušení hráli až na bonusu a byly z toho krásné zápletky v partiích, které trvaly někdy více, jak 80 tahů. Hráči Beskydské šachové školy měli ještě k dispozici trenéra Zdeňka Holeksu na rozbory, čehož většina využívala. Někteří hráli až do konce, tak na rozbor nezbyl čas po partii, o to lepší bude s trenérem po turnaji wink.

V A turnaji zahrála velmi dobře Natálie Kaňáková, která obsadila celkové 2. místo, Patrik Štěpán 4. místo a Kristýna Laurincová 1. místo v kategorii dívek. V B turnaji stylem start cíl prolétl 100% David Šigut, který se již těší v příštím turnaji na účast v kategorii A. První 3 v kategoriích si odnesli v A turnaji finanční ceny a v B turnaji poháry, medaile a věcné ceny. Ostatní hráči získali mnoho cenných zkušeností, které jistě prodají na blížícím se Mistrovství Moravy a Slezska mládeže.

Turnaj se hrál v pohodové atmosféře, pro hráče byl k dispozici čaj a káva. Také bylo v sobotu zajištěno obědové menu za velmi příznivou cenu jak pro děti, tak i dospělé.

Na společné schůzce se zástupci klubů byl dohodnut další termín Víkendového turnaje, který bude začínat v pátečním odpoledni a končit v sobotu v termínu 22. - 23. 11. 2013 opět v SVČ Klíč ve Frýdku-Místku. Na tento turnaj jste srdečně všichni zváni smiley.