Nejúspěšnější šachová škola v ČR

7. a 8. kolo Extraligy družstev očima kapitánů

V sedmém a osmém čekaly na naše dvě družstva boje o střed tabulky s ostravskými celky Labortech Ostrava s ŠK Slavoj Ostrava-Poruba. K vidění byl ostré a zajímavé partie, někdy i s překvapivým koncem, ale také řada remíz. Obě družstva nakonec dokázala porazit pouze Labortech a do dalšího dvojkola, které nás čeká už příští víkend, tak vstoupíme z průběžného 8., resp. 9. místa!

O zhodnocení uplynulého hracího víkendu se ve svých komentářích postarali frýdecko-místečtí kapitáni Pavel Benčo a Jakub Rabatin.

Komentáře

Ve dnech 29.-30.1. se odehrály další dvě kola nejvyšší šachové soutěže-Extraligy družstev. Byly to z pohledu nesestupových ambicí velmi klíčová kola, protože jsme se utkali s družstvy, kterým se v této sezóně doposud moc nedaří, a to s Labortech Ostrava a Slavoj Poruba. Byl jsem potěšen, že se podařilo v této nelehké době zajistit naše zahraniční posily, čímž jsme zvýšili své šance získat potřebné body. Sestava byla nominována tato: Anton Korobov, Alexei Fedorov, Vojta Zwardoň, Rafal Antoniewski, Kuba Szotkowski, Lumír Mrázek, Jarda Bureš na sobotní zápas, Standa Jasný na nedělní a Sergej Veselovský.

Před zápasem ještě proběhla jedna milá povinnost a to, že náš dlouholetý člen Sergej Veselovský oslavil v tomto týdnu své životní jubileum – 70 let, a proto mu Petr Záruba předává dárkový koš. Jsem moc rád, že máme Sergeje v týmu a jen potvrzuje fakt, že šachy se dají hrát i v pokročilejším věku na vysoké úrovni.

Po shlédnutí soupisek obou týmu bylo zřejmé, že každý postavil to nejsilnější co mohl a daly se tak čekat tuhé boje. V sobotním zápase proti Labortechu bylo zřejmé, že se musíme pokusit vyhrát na předních a zadních deskách, kde jsme měli ratingovou převahu. Po úvodních remízách Kuby a Rafala jsem tentokráte předal kapitánství Standovi a sledoval zápas na dálku. Naštěstí vyšel zápas, jak jsem předpokládal. Skvěle zahrál Anton, který vnáší do týmu první vítězství a další dvě přidávají postupně Alexei a výborně hrající Jarda. No a když ostatní přidali remízy, tak je z toho jednoznačné vítězství 5,5:2,5. Hodně jsem si tento večer oddechl, protože toto vítězství se počítá jako „povinné“, ale každý zápas je letos sakra těžký. No a když prohrává Béčko 7:1 s Porubou, tak je zřejmé, že nás čeká v neděli tuhý boj.

Soupeř nastupuje ve stejné, v podstatě kompletní sestavě. Před utkáním hovořím s hráči, že musíme bojovat a rychlé remízy nám toho moc nevyřeší… Jako první dohrává Anton, soupeř se zorientoval skvěle v zahájení a Anton v pozici nic nemá. Další remízu přidává Rafal, kde se však ještě mohlo hrát. Po dalších remízách u Standy a Lumíra je sice stav 2:2, ale když se dívám na pozice, tak to nevypadá moc dobře. Vojta chce bojovat a má za mě palec nahoru, i když přepíná strunu a svou pozici prohraje. Poté remizuje Kuba a prohráváme 3,5:2,5. Sergej se v partii hodně brání a nakonec vybojuje remízu. Avšak se vůbec nepovedla partie Alekseiovi, i když bojoval až do konce, tak musel sklonit svého krále a my tak prohráváme zápas 5:3. Nutno dodat zcela zaslouženě.

Po zápase přemýšlím, co musíme zlepšit, chybí mi takový bojovný duch, prostě, aby každý hrál svou partii do konce na vítězství i s tím rizikem, že se může prohrát. Jsem přesvědčen, že máme skvělý tým a rozhodně umíme zahrát lepší zápasy!


Na poslední lednový víkend bylo naplánovalo další extraligové dvojkolo. Po delší pauze nás čekaly silné ostravské kluby, které stejně jako my, nutně potřebovaly připsat další body do tabulky. Kvůli absenci některých klíčových hráčů jsme byli oslabeni, bravurně ale dokázali zaskočit další hráči na soupisce.

Na sobotní zápas jsme nastoupili v sestavě: Piotr Piesik, Damian Lewtak, Richard Stalmach, Jakub Rabatin, Patrik Štěpán, Kristýna Novosadová, Ondřej Nytra a Kristýna Laurincová.

V sobotním zápase proti Porubě nám nevyšlo téměř nic. Ač jsme se snažili, na své soupeře jsme zdaleka nestačili. Pěkným výkonem se ovšem prezentovali Ondra a Kika. Pěkně své soupeře přehráli, ale bohužel se jim nepodařilo zavěsit. Celkově tento zápas hodnotím jako nepovedený, což potvrzuje i výsledek 1:7 pro naše soupeře. Nezbývá nám nic jiného než se rychle oklepat a připravit se na další utkání proti Labortechu, proti kterému jsou šance na úspěch přece jen o něco reálnější.

Na nedělní zápas jsme sestavu posílili a trochu proměnili a jak se ukázalo, byl to správný krok. Po poměrně rychlých a důležitých remízách na druhé a čtvrté šachovnici přichází senzační výhra Patrika, který nedal svému soupeři žádnou šanci. Vedeme tedy 2:1 a když procházím kolem šachovnic svých spoluhráčů, předvídám, že zápas bude velmi těsný a bude rozhodovat málo. Po dalším průběhu přidává třetí remízu Piotr, prohrává ale Ríša, skóre je tím pádem srovnané a o výsledku rozhodnou zbývající tři partie. Ta moje končí také remízou. Jsem trochu zklamaný, protože jsem nedokázal realizovat výraznou poziční výhodu. Dohrávají Ondra s Matyášem. V duchu si říkám, že Matyáš svoji partii dotáhne do vítězného konce a Ondra lehce remizuje a vyhrajeme. Měl jsem však jen z poloviny pravdu. Ondra „se rozhodl“ hrát pro diváky a v úplně vyrovnané pozici ztratil čistou figuru, čímž zápas výrazně zdramatizoval, a ještě svému kapitánovi přivodil chvilkovou zástavu srdce. Matyáš spolehlivě dotahuje svého volného pěšce a soupeř se po chvilce vzdává. Je tedy jasné, že bychom měli celkově remizovat. Čekalo na nás ale velké překvapení. Ondrův soupeř nezvládá realizaci vyhrané koncovky a šestihodinová partie končí remízou. Ondra je náš „hrdina“ a potřetí v sezóně senzačně vyhráváme!!!

Chtěl bych poděkovat svému týmu za bojovnost a odhodlání s jakým k zápasům nastupuje. Dále chci poděkovat celému realizačnímu týmu, rodičům a našim fanouškům za podporu. Věříme, že naše jízda ještě zdaleka nekončí.

Další dvojkolo se hraje už příští víkend a čeká nás Nový Bor a ŠK Líně. Držte nám palce!