Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - zhodnocení sezóny

V letošní sezóně 2016/2017 se hráčům Beskydské šachové školy hrajícím za "B" družstvo podařilo zakončit 1. ligu východ na velmi pěkném 4. místě.

Závěrečné zhodnocení letošního ročníku přináší ve svém komentáři kapitán družstva Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Už počátkem dubna skončila sezóna 1. Ligy Východ. V závěrečné tabulce se náš tým vyjímá na čtvrtém místě, což je druhý nejlepší výsledek našeho Béčka v historii účasti v této soutěži. Oproti loňské sezóně jsme vylepšili soupisku o dalšího z Polských mladých šachistů Mateusze Paszewského a soupisku jsme omladili v závěru, kde starší matadory nahradilo nadějné mládí. Nominace na jednotlivé zápasy se odvíjela i od postavení našeho C družstva, které bojovalo o postup v Krajském přeboru.

V tabulce můžeme vidět vytíženost hráčů.

 

Sezóna začala soubojem s Třincem, který měl velké ambice na postup a i díky důležitému zápasu v Krajském přeboru jsme díky absencím měli tři mládežníky. Zápas byl, i přes velkou elovou převahu soupeře relativně vyrovnaný zápas. Konečný výsledek vypadal drtivě, ale možná kdybych kladl srdnatější odpor svému soupeři a držel vyrovnanější pozici, mohla by nervozita ostatních zamíchat s výsledkem. Konečná prohra 2,5:5,5.

V druhém zápase jsme hráli se Zlínem. Výhru se stejným výsledkem režíroval Vojtěch Rojíček, který deklasoval svého soupeře a zařídil rychlé vedení. Záchrana pozice Kristýnou Novosadovou nakonec znamenala drtivý rozdíl. 5,5:2,5

Třetí zápas a dlouhý výlet až do Rychnova nad Kněžnou. Logistika byla složitá, ale premiéra Mateusze Paszewského u průběžného lídra tabulky byla podpořena dominancí zadních šachovnic 5,5:2,5.

Poté přišly dva zápasy se silnými soupeři. Nejdříve Kroměříž, se kterou neumíme hrát a i přes velice slušnou sestavu přišla drtivá prohra v poměru 2:6 a po té nepříjemný Grygov se silným předkem a lehce podprůměrnými zadními šachovnicemi. V této sezóně, ale zadní šachovnice soupeře měli velkou formu a prohra 2,5:5,5 s pozdějším vítězem byla odrazem průběhu zápasu.

Pád do sestupových vod měl vystřídat skok vpřed po zápase s posledním týmem tabulky z Havířova. Zápas po překvapivě tuhém boji skončil vítězstvím 5:3.

Po celou sezónu byla tabulka vyrovnaná a další výlet do Jihlavy znamenal přímý boj o pád do sestupových vod. K zápasu jsme cestovali hned s pěti náhradníky, a tudíž jsem očekával těžký boj, zvlášť po dvou a půl hodinovém cestování. V zápase skvěle zahrála první čtyřka, bohužel závěr sestavy uhrál jedinou půlku a tak rozhodlo o těsné prohře3,5:4,5 zatmění Kuby Rabatina v jasně vyhrané pozici.

Znovu to vypadalo na boj o záchranu do posledních kol, ale v krizové chvíli znovu pomohl Mateusz, kdy jsme v záchranářském souboji zcela rozdrtili Staré Město u Uherského hradiště v poměru 6,5:1,5.

Zápas devátý s TJ Ostrava už byl zápasem, kdy jsme docílili už definitivní záchrany, i když už v konečném účtování už stačilo 12 bodů na záchranu. Souboj byl velice napínavý a konečné těsné vítězství bylo asi po průběhu zasloužené. 4,5:3,5.

Poslední výjezd do Opavy byl společným výjezdem i s Krajským přeborem a jistá záchrana znamenala, že sestava se podřídila i jim. Někteří obětovali svůj výkon tomu, aby neoslabili Céčko. Nakonec jsme nastoupili ve velice silné sestavě, ale někteří s nemocí či velkou únavou. I tak to stačilo po výborném výkonu na předních šachovnicích na výhru 5:3.

Závěrečné kolo jsme hráli doma s třetím týmem tabulky, který přijel velmi oslaben, a konečná výhra 5:3 byla úspěšným uzavřením této sezóny.

Pár slov k jednotlivým hráčům.

Vojtěch Rojíček
Vojta nastoupil během sezóny do zaměstnání a tento zlom v životě mu nedává už tolik času k hraní a s jeho vytížením i ve slovenských ligách odehrál 4 partie. Jeho přítomnost v sestavě znamenala 3 body pro družstvo a to hovoří za vše.

Sergej Vesselovsky
Neskutečný držák ve svých 65 letech udržel hned tři velmistry. Navíc odehrál hned deset partií černými, což je neskutečně těžké. Své jediné bílé figury proměnil v celý bod. Proto škoda, že v posledním kole prohrál a neudržel padesáti procentní bilanci.

Stanislav Jasný
Standa sehrál mnoho dobrých partií, ale místo, aby proměnil výrazně lepší pozice, kazil a dokonce prohrával. I toto byl jeden z důvodů našeho slabšího začátku.

Piotr Piesik
Piotr sehrál 7 kol a jeho výsledek hovoří sám za sebe. Na podzim se dostával do horších koncovek, které s přehledem držel a v roce 2017 po nešťastné prohře rozjel válec a 3 body v řadě se výrazně podílel na záchraně.

Jakub Rabatin
Kuba si letošní sezónu nabral více svěřenců a trošičku mi přišlo, že ve dvou třetinách soutěže trochu podlehl syndromu hrajícího trenéra, který se na příkladu své hry chce ukázat příliš preciznost, že potom přicházely v závěru hrubky a přišel o nějaké výhry. I s takto nepříliš povedenou částí sezóny dokázal drtivým závěrem skvělých plus pět a byl největším tahounem týmu.

Kristýna Novosadová
Kristýna si taky poprvé vyzkoušela sezónu se zaměstnáním a bylo vidět, že to není vůbec jednoduché. Sem tam přišly slabší chvilky a nakonec z toho bylo padesát procent.

Michael Kubík
Začátek sezóny nebyl nic moc, ale závěr už byl v jeho režii.

Mateusz Paszewski
Sehrál v sezóně dva zápasy, které byly pro nás velice důležité. Oba vyhrál a vždy pomohl. První realizace byla kostrbatější, ale na podruhé už to byla jízda.

Zdeněk Holeksa
Moje sezóna se dá rozdělit podle kritéria před Tobíkem a po jeho narození. První kolo bylo nemastné, neslané, ale potom to bylo jedno drtivé vítězství za druhým. Nemocný, nevyspalý, po 250 kilometrech řízení nic mě nezastavilo. Až do poslední mé partie, kdy mě zastavilo podcenění soupeře, ale naštěstí jsem v čas zabral a partii dovedl aspoň do remízy.

Jirka Kozel
Spolehlivý náhradník menší jeho vytíženost zapříčinila postupová jízda Krajským přeborem.

Patrik Štěpán
Trochu jsem do něj čekal více, ale zkušenosti s první ligou se musí sbírat postupně. Uvidíme, co příští rok.

Natálie Kaňáková
Letos to bylo slabší. Nevím, čím to bylo, ale nebyl cítit z těch partií až takový hlad po vítězství jako v minulých sezónách.

Filip Kaňák
Sehrál dvě partie vždy venku jako řidič. Sehrát úspěšně partii se silnějšími hráči, kteří jsou navíc tahouny svých družstev, nebylo nic jednoduchého.

Matěj Kuchař
Opora v Krajském přeboru odehrál jednu partii, kde prováhal jednoduchý zisk pěšce a pak už byl přehrán.

Tereza Beluská
Terka předvedla letos výbornou sezónu a škoda její menší odvahy nebo možná menšího sebevědomí neprohrát v první lize vesměs se silnějšími soupeři je dobrý výkon.

Zuzana Gřesová
Zuzka sehrála tři vyrovnané partie a nakonec získala dvě cenné remízy. Do stabilního člena 1. Ligy je ale ještě dlouhá cesta.

Zdeněk Holeksa