Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

V neděli 9. dubna nastoupili hráči našeho "béčka" k poslednímu kolu 1. ligy - východ ve kterém porazili celek Moravská Slavia Brno 5-3, čímž si zajistili 4. místo v soutěži.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Poslední kolo 1. ligy Východ náš B tým odehrál v neděli 9. 4. na domácích šachovnicích. Přivítali jsme Moravskou Slavii Brno, která mohla v případě zaváhání lídra ještě pomýšlet na postup. Jenomže v to nevěřili a přijeli se sestavou, která by měla problémy i v 2. Lize. Náš tým i díky snaze nevybrat týmu C žádnou z opor nastoupil jen se dvěma náhradníky a tudíž jsme byli favoritem utkání. Sestava byla následující: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Tereza Beluská a Zuzana Gřesová.

Soupeř měl na prvních dvou deskách velmistry, a pokud chtěl v zápase uspět, museli oba vyhrát. Vojta si myslím, že bílými dostal dobrou pozici po zahájení a Sergej musel tvořit od prvního tahu a ztrácel mnoho času. Standa svého soupeře dostal do špatné pozice. Kuba se dostal velice rychle do koncovky. Kristýna sehrála zahájení v rámci teorie, Michal mě překvapil volbou zahájení a soupeře asi taky. Terka rozehrála zahájení v poklidu a Zuzka měla po zahájení velmi dobrou pozici. V dalším průběhu se na všech šachovnicích začaly utahovat šrouby. Vojta sice vytvořil izolovaného pěšce soupeři, ale ten se ho umně zbavil. Sergej se dostal pod nepříjemný tlak a navíc ho začínal nepříjemně tlačit čas. Standa získal dvojici střelců a v otevřené pozici se začala rýsovat značná výhoda. Kuba vylepšoval figury, až soupeř zjistil, že mu nezbývá nic jiného než se bránit. Kristýna znovu vymyslela neúplně standartní plán a soupeř se ho jal vyvracet. Míša po uceleném tlaku získal pěšce, Terka svým nenáročným stylem získala zajímavou pozici s trvalou slabinou soupeře. Zuzka zahrála osvobozující d5 a byla pozice úplně v pohodě. V pokročilejším čase se Vojtovi nepovedla následná obrana a soupeř i díky oběti dámy Vojtu porazit. Sergej s nedostatkem času podlehl tlaku svého soupeře. Terka, jako už po několikáté nevyzkoušela soupeře v nepříjemné pozici a spokojila se s remízou. Zuzka nechala soupeře remizovat věčným šachem. 1:3. V dalším průběhu už však naši hráči nedali soupeřům šanci. Standa ukázal dominanci figur, kterou zakončil matem. Kuba prokázal velkou vyspělost v koncovkách a svého soupeře postupně umačkal, sebral pěšce a přesvědčil ho o marnosti jeho počínání. Kristýna soupeře znovu s lehkostí přepočítala ve vzniklých kombinacích a došla si pro bod. Míša v dalším průběhu vymanévroval další dva pěšce a zakončil zápas v poměru 5:3.

Výhra v posledním kole už byla neočekávaná a byli jsme jí odměněni i postupem na 4. místo v tabulce. Navíc se povedlo kolegům z Krajského přeboru výraznou výhrou pohlídat postupové 2. místo a bylo co oslavovat.

Zdeněk Holeksa