Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

V neděli 26. března zajížděli hráči našeho "béčka" k zápasu 10. kola 1. ligy - východ do Opavy, kde potrvrdili vzrůstající formu z posledníh zápasů a soupeře porazili 5-3.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

O poslední březnové neděli jsme vyrazili k utkání 1. Ligy Východ do Opavy. My s jistotou udržení jsme chtěli co nejvíce umožnit kolegům z Krajského přeboru (dále KP), kteří drží postupovou pozici, mít co nejsilnější sestavu. Proto jsme nastoupili takto. Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa a Zuzana Gřesová. Soupeř jistotu záchrany ještě neměl a poprvé nastoupil v základní sestavě.

V hrací místnosti jsme se potkali právě z kolegy z KP, kteří taktéž hráli s Opavou. Po příjezdu partie KP vypadaly nadějně a tak první optimismus přišel už před začátkem utkání. Sergej měl možnost bojovat o výhodu už od začátku partie, Standa chtěl překvapit a byl sám překvapen. Piotr v roce 2017 už po čtvrté černýma, ale i tak chtěl prodloužit svou vítěznou šňůru. Kuba dobře připraven překvapil soupeře malou spotřebou času. Kristýna po náročném pracovním týdnu a posunu času rozehrála partii lehce bezkrevně. Míša našel malou výhodu. Já jsem lehce podcenil volbu zahájení soupeře a příliš bezstarostně rozehrál figury. Zuzka po změně repertoáru se dostala na ještě neprobádané území a ztrácela čas. V dalším průběhu Sergej vymyslel nesymetrii v pěšcové struktuře. Standa vybočil ze soupeřovy přípravy a pokračoval nápaditě. Piotr zesiloval tlak. Kuba něco vyměnil a pokračoval v aktivitě. Kristýna přehlédla dva jednoduché taktické motivy během 3 tahů a bylo hotovo. 0:1. Michal přešel do koncovky s malým plus. Já jsem ztratil pěšce a připravil protiútok. Zuzka se dostala do horší pozice. V dalším průběhu Sergej získal iniciativu. Standa nepříjemně zatlačil soupeře. Piotr zobnul pěšce a převedl partii do končící hry. Kuba si udělal volného pěšce, ale o výhodě se asi úplně mluvit nedalo. Michal došel do věžové koncovky s lepším králem. Já jsem soupeři vnutil druhého pěšce a ten viditelně otřesen z úderu se na svůj čas zvedl a šel si v klidu zakouřit. Upozornil jsem na to rozhodčího, ten nemohl udělat nic jiného než soupeře napomenout, ale ten si svoje splnil a cigaretkou se zklidnil a mohl pokračovat v plné síle dál. Zuzka se snažila zjednodušovat pozici a mířit k remíze. S přicházejícími časovými tísněmi se začalo rozhodovat na některých šachovnicích. Sergej získal figuru díky volnému pěšci. Standa prováhal taktickou možnost, i přes to dostal vyhranou koncovku. Piotr umně vymanévroval králem z utahující se smyčky a zobnul dalšího pěšce. Kuba se dostal do potíží. Michal si vybral špatnou cestu realizace minimální výhody a remizoval. Já jsem po těžkém boji dospěl až k remíze. Zuzka umrkala soupeře k tomu, že jí nevzal figuru a dokonce ztratil 2 pěšce, takže dostala do konce věžovku s pěšcem více, ale ta už vyhrát asi nešla. Stav utkání byl tedy 2,5-2,5. Své partie dohrávali Standa, Piotr a Kuba. V tuhle chvíli už bylo jasné, že kolegové z KP získají další 3 body a nálada v místnosti byla velmi dobrá. Zvlášť, když Piotr už dokonal dílo zkázy v soupeřově táboře. 3,5:2,5. Na závěr zbýval Standa, který nakonec vyhrál a zajistit 3 bodové vítězství. Kuba i přes poměrně značné riziko svou pozici udržel. Konečný stav tedy 5:3.

V Opavě jsme tedy vyhráli a už nám patří pátá příčka. Po těžkém začátku jsme se rozjeli a můžeme být plně spokojeni s celou sezónou. Ještě odehrát se ctí poslední zápas.

Zdeněk Holeksa