Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

V neděli 5. března jsme byli mnozí "přilepeni" na obrazovkách našich PC a sledovali online přenos 9. kola 1. ligy - východ, ve kterém hostilo naše "BÉČKO" družstvo TJ Ostrava. Oba týmy potřebovaly bodovat a uniknout sestupovému pásmu, a tak bylo o zábavu postaráno. Zvláště,  když jsme pak utkání vyhráli!

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V neděli 5. března jsme hráli další zápas 1. ligy východ. Tentokráte doma a to znamená s online přenosem pod dohledem předsedy BŠŠ Petra Záruby a mé osoby na „střídačce“. Zároveň se hrál důležitý zápas Krajského přeboru, kde naše Céčko drží postupovou pozici.  K důležitému záchranářskému zápasu nastoupila téměř základní sestava: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michal Kubík a jediným náhradníkem byla Tereza Beluská. Proti nám nastoupil soupeř z Ostravy, který přijel bez své první desky, a tudíž papírové předpoklady hovořily jasně v náš prospěch.

Zápas se rozjel pozvolna a já jsem jej po očku sledoval na onlinu. Vojta a Sergej rozehráli pozice korektního zahájení. Standa hned měl časovou, a i menší poziční, výhodu. Piotr stavěl svou pozici a bylo vidět podle ubíhajícího času, že se v ní cítí lépe, než soupeř. Kuba podobně jako minule svého soupeře drtil od začátku. Naopak Kristýna si nechala obětovat na f7 a dostala se pod prudký a silný útok. Michal se vrhl do nejasných vod sicilské teorie. Terka bez problémů neutralizovala bílé figury soupeře. V dalším průběhu Vojta neriskoval a Sergej vyrovnal hru a remízy přišly celkem brzy.1:1. Standa tlačil soupeře, ale ten se usilovně bránil. Piotr zobnul pěšce. Kuba zesiloval lehce svůj tlak. Kristýna dokázala králem utéct do bezpečí za cenu celkově tří pěšců za figuru. Michal se dostal k menší převaze. Terka v klidu eliminovala veškerou aktivitu soupeře. Po uklidnění situace u Kristýny jsem věřil v poklidné vítězství a uspokojen jsem vyrazil na výlet. Po návratu domů jsem však valil oči, Standa jako už po několikáté v této sezóně, prošel kolem několika vyhrávajících pokračování, a nakonec dokonce i těch remízových a prohrál. Piotr a Kuba spolehlivě dotáhli své výhody k bodu, ale Kristýna bohužel remízovou, ale těžkou koncovku udržet nedokázala. Terka spolehlivě naplnila svou kvótu této sezóny čtvrtou remízou.3,5:3,5. Rozhodnutí měl přinést Míša Kubík, který v této sezóně nepodával úplně nejlepší výkony. Ale jak to už tuhle sezónu bývá, špatné výkony se rychle střídají s těmi lepšími a Míša v této psychicky náročné situaci obstál jako zkušená opora a svého soupeře zlomil v těžké koncovce. 4,5:3,5.

Důležitý zápas jsme vyhráli a i díky překvapivé výhře Pandy Rychnov nad Starým Městem u Uh. H. znamenala Míšova výhra i jistotu záchrany. Což je historicky druhá nejrychlejší záchrana našeho Béčka v soutěži. Zbývají nám už jen zápasy v Opavě a s Brnem a uvidíme jakým způsobem se se soutěží rozloučíme.

Zdeněk Holeksa