Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

V 8. kole 1. ligy - východ, které bylo sehráno v neděli 19. února, hrálo naše "B" družstvo, vedené kapitánem Zdeňkem Holeksou, ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Svému soupeři nedali šanci a domů přivezli cenné a vysoké vítězství 6,5-1,5.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Tuto neděli jsme odehráli zápas 1. Ligy východ ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tento soupeř nás loni porazil. Navíc jeho postavení v tabulce dávalo tušit bojovný zápas, protože jsou na sestupové pozici a dýchali nám v tabulce na záda. Sestava byla tato: Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadaová, Mateusz Paszewski, Zdeněk Holeksa a Natálie Kaňáková.

Zápas to byl velice důležitý a ukázalo se, že lepší příprava byla na naši straně. Hned na čtyřech šachovnicích jsme získali značnou časovou převahu. Sergej rozehrál svou partii zdravě. Vytvořil soupeři dvojpěšce. Standa rozehrál starou variantu. Piotr hrál v podstatě to co vždycky. Kuba získal převahu. Kristýna překvapila soupeře a ten se vydal do neprobádaného směru, který mu nic nepřinesl. Mateusz získal dobrou pozici a půl hodiny navíc. Já jsem si připravil už nehrávanou variantu, kterou už bílí dokázali porazit, nicméně musel by to soupeř znát. V přípravě se na ni nepodíval a u šachovnice se mu to nepodařilo vymyslet. Natálka se nechala převézt do draka.
V dalším průběhu se Sergej dostal k iniciativě, ale k zisku výhody to nevedlo. Standa s půl hodinovou výhodou hledal i výhodu na šachovnici. Piotr vystavěl svou pozici a soupeř se snažil hrát na výhru a do koncovky vznikla lepší pěšcová struktura pro Piotra. Kuba se vrhnul do útoku a vytvářel velice nepříjemné hrozby. Kristýna soupeře obrala o materiál. Mateusz zatlačil černé figury na osmou řadu. Můj soupeř se rozhodl pro oběť koně na d5 zcela nekorektně. Natálka si nepohlídala jedovatosti pozice a dala pěšce. V dalším průběhu Standa remizoval, Kuba a já jsme vyhráli a chvíli na to dotáhla svou partii do vítězného konce i Kristýna a hned to bylo 3,5-0,5. V dalším průběhu Sergej přesvědčil o remíze svého soupeře a už jsme hledali někde aspoň půl bod k potvrzení zápasového vítězství. Piotr převedl partii do koncovky a využíval své výhodné pěšcové struktury. Mateusz získal kvalitu a vyměnil dámy a získal jednoduchou koncovku. Natálka vynalézavě bránila a soupeř v časovce vrátil pěšce za lepší políčka pro své koně. Piotr nakonec převedl partii do věžovky a rychle rozhodl. Mateusz realizoval partii trochu krkolomně, ale zase si mohl dovolit efektní závěr. Poslední zůstala Natálka, po dalších chybách získala soupeřovu figuru, ale v závěru přehlídla poslední taktický trik a partie skončila v pozici 3 pěšců proti 3 pěšcům na královském křídle, kdy Naty měla střelce s jezdcem proti věži. Pozice by měla být vyhraná, ale Naty se to nakonec nepovedlo.

Vysoká výhra 6,5:1,5 je dobrým počinem v boji o záchranu máme 4 body na sestupovou pozici a dotáhli jsme se na skóre s konkurenty, kteří mají stejný bodový zisk.

Zdeněk Holeksa