Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

S týdenním odstupem přinášíme hodnocení 5. kola 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 8. ledna, a ve kterém prohrálo naše "Béčko" s družstvem "A64 Grygov" 2,5-5,5.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Už minulou neděli jsme odehráli páté kolo 1. ligy Východ v Olomouci. Družstvo Grygova je silné a proto to byl těžký zápas. Nepovedlo se mi zajistit nejsilnější sestavu a v Olomouci bojovala tato osma hráčů: Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Zdeněk Holeksa, Filip Kaňák, Tereza Beluská.

Zápas začal relativně v klidu. Sergej rozehrál klasickou sicilku. Soupeř Standy nachystal přechody do svého oblíbeného zahájení a Standa se jim umně vyhýbal. Piotr zvolil izolovaného pěšce. Kuba byl odhodlaný zlomit nepříznivou sérii s neoblíbeným soupeřem. Kristýna nezůstala nic dlužna své pověsti a na mezinárodního mistra vyrukovala se svou originalitou. Já jsem vzpomínal na rok a půl starou přípravu. Filipův soupeř hrál nenáročně a Terka překvapila v zahájení soupeře. Začátek vypadal nadějně. V dalším průběhu se to, ale začalo zhoršovat. Sergej se dostal pod nepříjemný tlak. Standovi se nedařilo zakotvit výhodu. Piotr byl jednoznačně v horší pozici, ale obranyschopnost byla poměrně veliká. Kuba zvolil nátlakovou hru a držel soupeře v plné permanenci. Kristýna dosáhl oboustraně útočné pozice. Já jsem se dostal do lepší pozice. Filip zbytečně oslabil pěšce na polootevřeném sloupci soupeře. Terka umně dosáhla lepší pozice. V dalším průběhu se blížily časové tísně. Ještě před jejich začátkem jsem zakončil partii nádhernou kombinací s obětí dámy po soupeřově hrubce v už pozici, kterou mohl vyrovnat. 1:0. V časových tísních se ale rozhodlo. Piotr přehlédl otevření své pozice a ztratil pěšce. Sergej se bránil, ale soupeř jeho pozici nahlodával z obou stran, až se rozpadla úplně. Terka si úplně nevěřila v pozici, protože bohužel neznala ten typ pozice a byť našla správný plán, který v sobě skrýval jistá rizika pro svého krále, tak přijala nabídku remízy. Standa nedokázal udržet výhodu a taky remizoval. Když se k tomu přidal ještě Filip, kterému se nepodařilo najít dostatečnou protihru, bylo rozhodnuto. Kristýna nakonec podlehla útoku bílých figur a stav hned byl 2-5. Prohra nás nemine a Kuba v lepší pozici už hrál jen pro svůj dobrý pocit. Skvěle soupeře přehrál, ale v jednoduše vyhraném postavení přehlédl po dva tahy asi 3 různé možnosti vedoucí k výhře, až partie skončila remízou. Konečný stav utkání tedy byl 2,5-5,5 pro soupeře z Olomouce.

V dalším kole nás čeká papírově nejslabší soupeř z Havířova. Podcenění není na místě, protože výhra je nutností.

Zdeněk Holeksa