Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

V 4. kole 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 4. prosince, nastoupilo naše "Béčko" proti družstvu Slavia Kroměříž. Zápas se tentokrát našim hráčům vůbec nevydařil, soupeři podlehli vysoko 6-2.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

V neděli jsme přivítali v 1. lize Východ silného soupeře z Kroměříže. Historická bilance byla nepříznivá a zlomit ji se pokusila tato sestava: Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Patrik Štěpán, Natálie Kaňáková. Zápas jsem tentokráte sledoval stejně jako vy na online přenosu, který pravidelně na domácích zápasech zajišťuje Petr Záruba.

Poprvé jsem zapnul přenos před dvanáctou hodinou. Sergej hrál proti dvojici střelců v pozici, kde koníci mohli najít pár dobrých polí. Standa byl v nějaké koncovce. Piotr tentokráte nebyl bez pěšce a pozice v delším horizontu skýtala možnost lepší koncovky. Kuba byl už hotový. Výsledek korektní remíza. Kristýna měla volného pěšce, ale soupeř k věži dvojici střelců. Tady jsem měl obavy. Míša ve věžovce s pikem méně, ale soupeř ty pěšce měl slabé. Patrik pozice s těžkými figurami. Natálka pod tlakem. Říkal jsem si teda nic moc, ale třeba se to ještě někde vylepší. Další pohled na přenos v jednu hodinu už ale nebyl příliš pozitivní. Sergej dokázal přesvědčit velmistra, že ho neprorazí a přidal další remízu na naše konto. Jenomže Standa to přehnal a koncovku prohrál. Piotr stále udržoval malou výhodu. Kristýna se dostala do problémů a zakončila to ztrátou kvality. Míša špatně poměnil a dostal prohranou koncovku. Patrik zamotal soupeři hlavu a dokázal možnost výrazně oslabit soupeřova krále. Naty se dostala do hluboké defenzívy. 1-4. V tuhle chvíli tedy už jsme bojovali jenom o zápasovou remízu. Soupeř Naty obětoval figuru za zesílení tlaku. Mně osobně se zdálo, že nekorektně a pozice mohla být pro Naty vyhraná. Nicméně s omezeným časem a za tohoto stavu nic o co by člověk stál. Piotr získal pěšce. Patrik stále nechával soupeře v napětí s otevřením krále. Bohužel i přes Piotrův pěkný kombinační závěr a výhru se nepovedlo urvat všechny tři zbývající body. Patrik přehlédl mat na poslední řadě a otevření krále se nekonalo a tím soupeř získal obrovskou výhodu, kterou uplatnil. Naty nakonec neodolala tlaku soupeře, vrátila materiál a nakonec musela vzdát. Konečný výsledek je tedy 2-6.

Soupeř na nás umí. Někteří riskovali, někteří nedokázali využít své šance a soupeř zaslouženě zvítězil. Do roku 2017 budeme vstupovat na 7. místě a prohry s prvním a druhým týmem tabulky nás v boji o záchranu mrzet nemusí.  5. kolo odehrajeme v Olomouci se silným Grygovem 8. Ledna.

Zdeněk Holeksa