Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga východ - komentář kapitána

S týdenním odstupem přinášíme hodnocení 3. kola 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 20. listopadu, a ve kterém zvítězilo naše "Béčko" nad družstvem "Region Panda Rychnov nad Kněžnou" 5,5-2,5.

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Minulou neděli jsme zajížděli k zápasu 1. ligy východ do Rychnova nad Kněžnou. Soupeř vyhrál s dvěma outsidery soupeře a dokonce vedl tabulku. My jsme se museli obejít bez Vojty Rojíčka, který v minulém kole vedl náš tým k vítězství, a nastoupili jsme v této sestavě. Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Mateusz Paszewski, Zdeněk Holeksa a Jiří Kozel.

Samotný zápas začal hledáním hrací místnosti. Systém jednosměrek v centru města nás trochu zmátl a tak jsme přijeli s malým zpožděním, které domácí neřešili. V začátku zápasu se změnilo mé rozhodnutí dát rychle za půl a šetřit během nemoci síly na řízení na cestu zpátky, protože můj soupeř během sedmi tahů ukázal, že pravidla zahájení pro něj nebyla zajímavá v této partii. Zbylé partie se vyvíjely v mezích rovnováhy. Asi po hodině a půl Sergej obětoval kvalitu a naznačil boj o iniciativu. Standa získal výhodu v rozdílu aktivity jezdců. Piotr vyrovnal. Kuba zobnul pěšce a soupeř za to chtěl určovat ráz hry. Kristýna šla do pozice, kterou měl soupeř obehranou. Mateusz se mi zdál být v prvním zápase za Beskydskou šachovou školu malinko nervózní a zdálo se mi, že příliš kontroluje tahy a ztrácel tím drahocenný čas. Já jsem měl zřetelnou výhodu díky nesouhře bílých figur. Jirka pomaličku tlačil a tlačil. Sergej se spokojil s remízou. 0,5-0,5. Standa dále pokračoval v udržování výhody. Piotr se dostal do nepříjemných zápletek, ze kterých vyšel s pěšcem méně. Kuba dále bojoval o eliminování iniciativy soupeře. Kristýna se opticky dostala pod tlak, i když hodnocení pozice bylo asi stále v rovině. Mateusz podpálil šachovnici a ani jeden král nebyl v bezpečí. Soupeř mu trvale nabídl figurku za otevření sloupce. Já jsem z nesouladu soupeřových figur získal pěšce. Soupeři se sice rozehrály figury, ale zůstalo mu jich už na účinný útok málo. Jirka donutil krále zůstat v centru a utahoval šrouby dál. Ještě před časovou tísní jsme s Jirkou rozhodli své partie v náš prospěch. 2,5-0,5. Kristýna zobla figuru a soupeř spoléhal na chycení nepohyblivého jezdce. Mateusz sebral figuru a nechal svého krále odolávat sprše různých šachů. Kuba nadále odolával tlaku soupeře. Piotr po dalších zápletkách skončil v materiálně vyrovnané koncovce s horší pěšcovou strukturou, ale soupeř už to dál nezkoušel. V dalším průběhu Kristýna útokem rozhodla. 4-1. V tu chvíli Kuba jistil remízou vítězství družstva a Standa s Mateuszem mohli v klidu dohrávat. Standa bohužel během zjednodušení pozice neuhlídal všechny možnosti soupeře a ten přešel do lepší koncovky. Mateusz po přídavku času spočítal všechny varianty a soupeře zmatoval. Standa nakonec neodolal dobré hře soupeře a koncovku prohrál. 5,5-2,5.

Po dobrém výkonu celého družstva jsme podruhé v sezóně zvítězili. Příští týden máme před sebou zápas se silnou Kroměříží.

Zdeněk Holeksa