Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1.liga - hodnocení trenéra

V neděli 11. 10. byl zahájen nový ročník 1. ligy a naše "béčko" pod vedením kapitána Zdeňka Holeksy prohrálo ve Zlíně 3,5 - 4,5. Své partie vyhráli FM Jakub Rabatin a Kristýna Novosadová, půlbod přidali IM Vojtěch Rojíček, Zdeněk Holeksa a Martina Fusková.

 

A jak hodnotí předvedený výkon kapitán Zdeněk Holeksa? Dozvíte se v komentáři.

Komentáře

V neděli 11.10. zahájilo B družstvo svou čtvrtou sezónu v 1. Lize Východ. Oproti loňsku naše sestava zůstala oslabena o prvního hráče sestavy Vojtu Zwardoně, který svou profesní kariéru zahájil v Brně a požádal o možnost hostovat v největším moravském městě. Vojtovu kvalitu nahrazovat nebude lehké, ale je to v našich silách. K prvnímu kolu jsme zajížděli do Zlína v sestavě Vojtěch Rojíček, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa, Martina Fusková, Natálie Kaňáková.

Při příjezdu jsme řešili zpoždění Brněnského autobusu, kterým přijížděla Kristýna. Soupeři počkali patnáct minut a mohlo se začít. Mírné zpoždění jako by Zlínské vyvedlo z koncentrace a většina našich partií se vyvíjela dobře. Vojta v klidu držel na uzdě svého soupeře. Standa měl možnost získat prostorovou převahu. Kuba neměl problém vyrovnat. Kristýna v pohodě rozehrála partii a udržela si převahu. Míšův soupeř se nikam nehrnul a vyrovnání se kvapem přiblížilo. Já jsem vystavěl pozici dle teorie a malé plus se tam schovávalo. Martina malinko ztrácela čas, ale pozice vypadala v pořádku a Natálka se ani nemusela moc snažit a získala dobrou převahu. V dalším průběhu se Kristýna dokázala prosadit do rozbité rošády a rychle vyhrála. Natálka začala stupňovat tlak. Standa pomalu tlačil na pozici i čas soupeře do úzkých. Vojta bez problému vyrovnal a nabídl remízu. 1,5-0,5. Kuba se rozhodl pro aktivitu na dámském křídle. Míša i soupeř se jali převalovat figury a partie ubíhala pomalu. Martina asi po nepřesnosti odevzdala dvojici střelců. Za to byla silnější v centru. Já jsem po celou partii měl problém s kvalitou svého propočtu, a proto jsem se dostal do nepříjemné pozice, kdy jsem zaspal s vývinem. V ubíhajícím čase se začaly přibližovat časové tísně. Kuba svým nástupem získal dámu a zavěsil. 2,5-0,5. Natálka přehlédla zajímavý motiv, který obrátil hodnocení pozice na druhou stranu. Míša se dostal pod tlak díky ubíhajícímu času. Standův soupeř po nepřesvědčivém zahájení se rozhodl pro jedinou možnou protihru. Martina v dalším průběhu musela čelit nepříjemným hrozbám, ztrácela čas, ale nikoliv kontrolu pozice. Já jsem už po třetí chybě v propočtu musel odevzdat dámu za věž a figuru a nějaké ty pěšce. Pozice byla úplně prohraná. V časových tísních se bohužel dobře rozehraný zápas začal otáčet na zlínskou stranu. Standa protihru podcenil a musel se vzdát. Míša pod tlakem času nenašel dobrou obranu a stálo ho to materiál a partii. Stejně tak Natálka s málem času ztratila materiál a taky odevzdala bod soupeři. 2,5 – 3,5. Martina přešla v časové tísni do malinko horší koncovky. Já jsem po ztrátě dámy využil snížení soupeřovy koncentrace a dokázal zaútočit na jeho krále. Pozice sice byla stále prohraná, ale soupeř malinko znejistěl, a když 40. tahem opakoval potřetí pozici, nezbylo mi než reklamovat remízu. 3-4. V tuhle chvíli zůstalo na Martině vyhrát horší koncovku s lepším hráčem a ona vyhodnotila, že by to nedokázala a tak se smířila s remízou. 3,5-4,5.

V prvním kole jsme sice prohráli a možná i promrhali několik šancí, jak zápas otočit, ale tak už to bývá, že vyrovnané zápasy rozhodují maličkosti a Zlínští dokázali využít více našich chyb. Útěchou nám můžou být výsledky ostatních zápasů, které ukazují, že v soutěži nejsou vyložení favorité na druhou stranu ani vyložení outsideři. Za čtrnáct dnů budeme bojovat o první body doma s TJ Ostrava.

Zdeněk Holeksa