Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. ligu mládeže komentuje Zdeněk Holeksa

V sobotu 8. prosince byla sehrána další dvě kola 1. ligy mládeže. Naše družstvo nastoupilo ve Starém Městě u Uherského Hradiště proti domácímu celku ŠK Staré Město "B", který porazili 3,5:2,5, a proti týmu SK Prostějov, s nímž prohráli 1:5. V průběžném pořadí patří BŠŠ 7. příčka. 

 

Hodnocení dvojzápasu přináší Zdeněk Holeksa.

Komentáře

Druhou prosincovou sobotu jsme vyjeli ke dvěma zápasům 1. ligy mládeže D do Starého Města u Uherského Hradiště. S domácími jsme byli favority my a s týmem Prostějova to bylo naopak. Vyjeli jsme oslabeni o dva kvalitní hráče a nahradili jsme je nadějným mládím. Sestava byla tato: David Mavrev, Bartoloměj Buchta, Jan Bjolek, Ondřej Matusík, Natálie Szusciková a Tereza Horková.

Po příjemně ubíhající cestě jsme zasedli k zápasu proti domácím a zápas probíhal podle našich not. David velice rychle černýma vyrovnal a mohl zkoušet hledat výhodu. Bertík sehrál celou partii lehkovážně. Honza rychle sebral pěšce. Ondra nachytal soupeře na začátečnickou chybu v zahájení a měl kvalitu. Natálka byla pod tlakem, ale ten zvládala dobře. Terezka velice pěkně přehrávala svého soupeře. V dalším průběhu David nevykřesal nic víc než vyrovnanou pozici a dal za půl. Bertík nalákal soupeře na nekorektní oběť, ale nespočítal obranu správně a prohrál. Honza svého soupeře umačkal a vyhrál. Ondra po dvou hrubkách zdramatizoval pozici a jeho 4 pěšci bojovali proti střelci při těžkých figurách. Naty zobla pika, pak ho dala zpět a soupeři zůstala lepší věž. Terka byť ztratila koníka, tak už převaha byla taková, že výhra byla na světě. V posledních dvou partiích nám tedy stačil bod k vítězství. Naty sice obtížně, ale spolehlivě vykryla pokusy soupeře a remizovala. Ondra soupeře zničil, ale nějak si to neuvědomil a nakonec jistil opakováním tahům remízu a tím výhru družstva 3,5-2,5.

V druhém zápasu s Prostějovem podle sestav jsme měli dostat nařezáno a konečný výsledek 1-5 tomu i odpovídá. Nicméně na šachovnicích byly 4 ložené body. David s nepříznivým vývojem se pokusil rozbít remízovou pozici a soupeř si zkušeně našel cestu k výhře. Bertík si asi v obou zápasech nevěřil, a proto mi přišla jeho hra plytká. V druhém kole ale zjistil, že by to šlo a v divoké partii tahal za delší konec. Závěr, ale vypustil a neusiloval o výhry a spokojil se s remízou. Honza sehrál zajímavou partii, ale věžovou koncovku sehrál slabě a dokonce promrhal výhodu a nakonec prohrál. Ondra znovu soupeře přehrál a znovu nedotáhl snadnou výhru a remizoval i podruhé. Natálka od začátku nehrála nejsilněji a soupeř postupně vylepšoval svou pozici, až vyhrál. Terezka v druhé partii hrála o stupeň hůře než ráno, ale i tak mohla dát mat. Bohužel nedopočítala správně matovou kombinaci a vybrala si jiný tah. V závěru ještě mohla získat věž, ale viděla věčňák, který tam nebyl. Nakonec si nalezla do matu. Škoda.

Znovu máme tedy padesátiprocentní úspěšnost a jistíme střed tabulky. Je vidět, že mladící jsou schopni držet krok i s hráči o 200 Elo body silnějšími. Pěkný výkon předvedla i nováček družstva -Terka.

Zdeněk Holeksa