Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga východ - komentář kapitána

V nedělním 8. kole 1. ligy - východ se našemu "Béčku" konečně zadařilo, když porazilo ŠK Karviná "A" 6,5 - 1,5. Tímto vítězstvím tak udělali důležitý první krok k udržení v soutěži.

Jak ale píše kapitán Zdeněk Holeksa ve svém komentáři, závěrečná tři kola budou ještě honičkou a velkou bitvou o záchranu.

 

Komentáře

Od posledního komentáře jsme v 1. Lize Východ stihli odehrát dvě venkovní utkání. Poslední lednovou neděli jsme jeli k lídrovi soutěže do Kroměříže. Hráli jsme v sestavě: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Jakub Rabatin, Piotr Piesik, Kristýna Novosadová, Tomáš Pecha, Zdeněk Holeksa a Martina Fusková. Už cesta byla dobrodružná, protože jsem musel využít Piotra jako druhého řidiče a cesta mimo placené cesty byla malinko zajímavá. Vše jsme však zvládli a do hrací místnosti jsme dorazili dřív než domácí, kteří si dali trošku na čas. Zápas začal Sergejovou remízou. 0,5-0,5. Vojta rozehrál svou letošní klasiku. Kuba se vydal nečekaným směrem. Piotr v klidu rozehrál své zámky. Kristýna tradičně hrála netradičně. Tomáš překvapil výběrem zahájení úplně všechny. Já jsem použil přípravu na soupeře, který nepřišel, ale náhradník hrál stejně. Martina asi neviděla moji loňskou partii s tímto soupeřem a partii rozehrála poměrně pomalu. V dalším průběhu jsme dostali dobré pozice. Bílými malé plus, černými jsme měli vyrovnané pozice. Vojta dostal dost času soupeřovým převodem jezdce. Kuba přípravu využil dobře a neměl problém. Piotr stále vylepšoval své postavení. Kristýna měla dobře postavené figury. Tomáš se nerozhodl pro aktivní postup a toho stálo výhodu. Steinitzovo „když stojím lépe, musím útočit“ ukázalo svou pravdivost. Já jsem bez problémů vyrovnal, ale chtěl jsem víc a vydal jsem se nebezpečnější cestou. Martina zesilovala pomalinku svou pozici. V dalším průběhu Vojta vynutil remízu, kdyby nebyl na počátku propukající nemoci, asi by tlačil dál a svou už o něco lepší pozici zkoušel. 1-1. Kuba doplatil na neobehranost pozice a začal kazit. Piotr získal lepší pozici, ale asi i po únavě z dlouhé cesty až z Katowic nepokračoval přesně a dokonce se dostal na hranu prohry. Kristýna stále vylepšovala svou pozici. U Tomáše soupeř ucítil krev a začal tlačit. Já jsem po velké touze získat bod začal pochybovat o kvalitě své pozice a přehlédl jednoduchý tah držící rovnováhu. Martina stále postupně vylepšovala pozici. V časových tísních se nám to pokazilo. Kuba nezvládl svou pozici a prohrál. Piotr našel cestu k remíze. Kristýna místo ke hře na výhru špatně naložila s jezdcem a dostalo prohranou koncovku. Tomáš se neubránil bez ztráty kytičky respektive pěšce. Já jsem taky dostal beznadějnou koncovku. Martina nedokázala správně spočítat složitou zápletku a nenašla cestu k rozhodující výhodě. 1,5-2,5. Po časových kontrolách jsme kapitulovali s Tomášem  a holky už jen přidali po remíze. 2,5 – 5,5. Soupeř byl oslaben a šance aspoň na bod byla velká.

Proto jsme museli tuto neděli zabojovat v Karviné. Sestava byla téměř základní. Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Piotr Piesik, Kristýna Novosadová, Michael Kubík a Zdeněk Holeksa. Soupeř, ale nastoupil s 3 náhradníky a jen s jedním hostujícím titulovaným hráčem. Zápas se rozběhl v poklidu a Vojta se Sergejem rychle remizovali. Standa černými hrál trošku nervózně s nevidomým soupeřem, kde se přece jen hraje trochu jinak, když si hlásíte tahy a taháte sám. Kuba byl ve svém živlu. Piotr odvracel orangutana. Kristýna měla na šachovnici zase netradiční zahájení, i když tentokráte zásluhou soupeře. Míša rychle dostal dobrou pozici. Já jsem byl spokojen se svou pozicí. V dalším průběhu měl problémy jen Standa. Kuba zatlačil soupeře na osmou řadu. Piotr získal tlak proti opožděnému pěšci. Kristýna se musela popasovat se zajímavou pozicí, ale její originalita slavila úspěch v podobě výhody. Míša se potýkal s dokončením vývinu, ale výhoda byla cítit na jeho straně. Já jsem postavil hrozbami oplývající pozici a soupeř mi odevzdal figuru. Standa dostal pozici s nestejnobarevnými střelci. Musel za rozpletení figur odevzdat pěšce, ale ohrožen nebyl. Kuba tlakem donutil soupeře odevzdat figuru. Piotr taky zasadil rozhodující úder. 3-1. Kristýna sezobla pěšce a rozjela pěšce směrem na soupeřova krále. Míša rozpletl figury a najednou byla výhoda značná. Já jsem dal jednoho pěšce za výměnu dam a soupeř se snažil partii zamotat. Po časových kontrolách už bylo jasné, že Standa neprohraje. Kristýna dokázala ochránit svého krále i přes soupeřovo překvapení ji zůstal pěšec navíc. Míša mačkal soupeře dál. Já jsem rozehrál figury a soupeř mi navíc nabídl ještě kvalitu. Pak už to začalo padat. Standa remis. Míša získal figuru a vyhrál. Já jsem s věží navíc dohrával koncovku, kterou soupeř dohrával. Kristýna přešla do vyhrané věžové koncovky. 4,5-1,5. Postupně jsme ještě přidali 2 body. Já vyhrál a soupeř Kristýny si vysloužil ocenění našich soupeřů za nejdelší partii, ale nic jiného. 6,5-1,5.

Po těchto dvou kolech jsme se dostali díky skóre na nesestupovou příčku. Závěrečná tři kola ještě tedy budou honičkou a velkou bitvou o záchranu. Držte nám palce, ať se nám to i počtvrté po sobě povede.

Zdeněk Holeksa