Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga východ - 2. kolo - hodnocení kapitána

V 2. kole 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 6. ledna, nastoupilo naše "Béčko" proti družstvu ŠK Zlín. Zápas dopadl pro náš tým radostně, soupeře jsme porazili 5,5 - 2,5.

 

Průběh zápasu komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

V neděli jsme sehráli druhé kolo 1. Ligy východ. Hráli jsme na domácích šachovnicích proti Zlínu. Po silném Třinci jsme nastoupili proti nevyzpytatelnému soupeři v této sestavě: Vojtěch Rojíček, Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Jiří Kozel a Patrik Štěpán. Oproti minulému zápasu tedy hned 5 změn. Soupeř přijel téměř v základní sestavě.

Zápas jsem sledoval na online a první můj pohled byl asi po hodině hry. Z mého pohledu skvěle rozehrál partii Vojta, kdy s velkou časovou převahou získal pozici s útokem. Standa rozehrál nepříliš dobře svoje zahájení. Piotr v pozici s izolovaným pěšcem. Kubův soupeř hrál zanďoura. Kristýna sehrála zahájení nemastně neslaně a možná měla malé plus. Míša v Kalašnikově výstavbě. Jirka utíká z Marshalova útoku a Patrikův soupeř chce remízu. V dalším průběhu dle mého byl nejdůležitější souboj na první stole. Za poslední dva roky jsem neviděl v 1. lize takový Vojtův profesorský výkon. Časem zatlačil soupeře na okraj propasti a pozičním tlakem ho šťouchal dolů. Standa se dostal pod nepříjemný útok. Piotr ztratil pěšce a přešel do koncovky. Kuba zesiloval pozici. Kristýna mi asi chtěla vynahradit nepřítomnost na Mistrovství Moravy a Slezska. Doslova dětskou chybou ztratila kvalitu, aby následně neskutečně vybojovala celý bod v koncovce. 1:0. Míša se nikam moc neposunul. Jirka nabídnul soupeři jednoduchý taktický obrat, který nevycházel na delším horizontu a získal dva pěšce. Patrik nechal soupeři sloupec D a snažil se o iniciativu v postupu pěšců. Partie došly do časových tísní. Vojta rozhodl drtivým útokem. Kubův soupeř znova v našich soubojích prohrál na čas. Piotr dobrou obranou dosáhl remízy a Jirka je především dobrý taktik, ale technika mu moc nevyšla a partie skončila remízou. 4:1. Standa se dostal z nepříjemného tlaku do věžové koncovky a všichni počítali se záchranou pozice. Míša se dostal pod tlak a musel ve věžovce k volnému pěšci. Díky aktivní věži byla remíza na spadnutí. Patrik předvedl, jak se lámou slabší hráči a dostal koncovku lehkých figur. Nakonec Standa prohrál, Míša remizoval a Patrik po nepřesnostech soupeře už to rychle doklepal k vítězství. 5,5:2,5.

Po výborném výkonu lídra soupisky jsme dnes s přehledem porazili nebezpečný Zlín a v tabulce máme první body.

Zdeněk Holeksa