Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga východ - 1. kolo - hodnocení kapitána

V 1. kole 1. ligy - východ, které bylo na programu v neděli 22. října, nastoupilo naše "Béčko" proti družstvu Panda Rychnov nad Kněžnou. Po napínavém průběhu si náš celek domů odvezl nejtěsnější možné vítězství 4,5-3,5.

 

Postřehy ze zápasu si pro vás připravil kapitán Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

Letošní sezónu 1. ligy východ jsme zahájili zápasem v nejvzdálenějším Rychnově nad Kněžnou. Z toho důvodu část týmu vyrazila do Rychnova už v sobotu, aby byli čerstvější a část týmu jela až v neděli. Cesta byla bez problémů, na zápas jsme byli připraveni s předstihem a únavu z cesty mohli v klidu všichni vytřepat. Sestava pro tento zápas byla tato: Stanislav Jasný, Piotr Piesik, Serguei Vesselovsky, Jakub Rabatin, Kristýna Novosadová, Patrik Štěpán, Zdeněk Holeksa a Natálie Kaňáková.

Zápas začal minutou ticha za nedávno zesnulého několikanásobného seniorského mistra Republiky Rudolfa Mesiarika. Zápas začal na většině šachovnic poměrně obezřetně. Přece jenom soupeř využil služby svých silných náhradníků a bylo vidět, že mnoho našich hráčů při přípravě tento tah nečekalo a tak se nemohli opřít o své přípravy. Poměrně zajímavý souboj o iniciativu se rozhořel na Sergejově šachovnici, kde mladý soupeř chtěl prověřit Sergeje v souboji fantazie. Zbytek partií se ubíral dále spíše v poklidném tempu.

V dalším průběhu přesvědčil Serguei svého soupeře o svých vysokých kvalitách a ten se spokojil s nabídkou remízy. 0,5:0,5. Standa po normálním průběhu zahájení byl spokojen se svou pozicí. Piotr nechal soupeře chytit aktivitu v centru za rozbití pěšcové struktury. Kuba rozehrál pozvolnou pozici, kde to neustále vypadalo, že má nějakou malou převahu. Kristýna nedokázala vyprovokovat soupeře k nějakému otevřenému střetu. Patrik hrál proti soupeři, který ještě nedávno v této soutěži hájil první šachovnice, a bylo vidět, že se ho vůbec nebojí. Já jsem byl spokojený se svou pozicí. Natálka nehrála příliš agresivně a spokojila se s výhodou dvojice střelců.

V dalším průběhu, kdy můj soupeř vycouval z centra, jsem se rozhodl jej otevřít. Správné řešení, ale následovala jeho špatná realizace, kdy jsem špatně zareagoval na nečekaný tah (hlavně, že dětem říkám, když něco přehlédnete v propočtu, tak potom úderu na chvilku vypněte a podívejte se za chvíli novýma očima na nový problém.) Většina partií nevybočila z rovnováhy. Soupeř Natálky dobře rozehrál koníky a vypadalo to, že realizace výhody bude velmi nesnadná. V dalším průběhu jsem v horší pozici ztratil/obětoval kvalitu a stylem suveréna, který má vše spočítané jsem soupeři odpovídal tah za tahem v rámci snahy ho znervóznět.

Pravděpodobně na základě této mé horší pozice začal Standa riskovat a pro aktivitu obětoval pěšce. Piotr dokázal dostat pozici do zajímavé koncovky, ale výhra byla ještě daleko. Kuba stále hledal kudy prorazit pevnou obranu soupeřky. Kristýna zachytila náznak útoku a snažila se jej rozvíjet. Patrik se dostal do rozhodující přestřelky. Natálka začala svého soupeře přehrávat.

Standa ve své snaze kompenzovat mou nevýhodnou pozici přepnul strunu a pozice se mu rozpadla pod rukama. 0,5:1,5. Piotr přešel do koncovky jezdce proti střelci a taky hrál s určitou mírou rizika. Kuba dostal pozici s nestejnobarevnými střelci a dámami. Kristýna skončila ve věžovce. Patrik svou přestřelku se svým soupeřem vyhrál v podobě zisku malé výhody v podobě volného pěšce ve věžové koncovce. Já jsem svými rychlými odpověďmi a nalezením malé kompenzace za kvalitu soupeři udělal pár vrásek a soupeř se je rozhodl vyhladit přechodem do vyrovnané pozice. Natálka utahovala šrouby velice umně a naprosto ovládla dění na šachovnici.

Po mém vyrovnání jsem chtěl nabídnout spokojeně remízu, ale po prohlédnutí si ostatních pozic jsem zjistil, že kromě Natálky nemáme nikde bod jistý a zápasová remíza mi byla málo. Tak jsem si vzpomněl, co říkám svým svěřencům a přes uspokojení ze zachráněné prohrané pozice jsem se rozhodl pokračovat dále. Soupeř prošel 2 tahy kolem vynucení remízy a partie mohla začít na novo v zajímavé věžové koncovce. Piotr remizoval. Po výpadu jezdcem do soupeřova tábora už mohla partie dopadnout všelijak, a proto už dál neriskoval. Kuba se snažil vydolovat větší plusy z jeho lépe postavených figur. Kristýna remizovala. Patrik vyzkoušel všechny možnosti, ale obranu nepřekonal a Natálka přes jeden moment, kdy soupeř mohl své nelogicky rozestavěné figury oživit nečekaným úderem, srovnala stav zápasu na 3:3.

Poslední dvě partie rozhodující zápas tak hráli kapitána a jeho zástupce. Kuba dokázal získat pěšce, ale k výhře měl ještě těžkou cestu. Já jsem po oživení partie dostal figury do aktivních pozic a soupeři nezbývalo nic jiného než úporná obrana. Kuba byl nucen vyměnit dámy, aby zvýšil pohyblivost svého krále. Já jsem se dostal k vytvoření volného pěšce a zisku velice nadějné pozice.

Kuba dále zesiloval své úsilí a partie už dosahovala parametrů partie vyhrané. Já jsem svou partii taky dovedl velice blízko vítězství, ale projevila se má nerozehranost a tím i velká spotřeba času. Dokonce jsem v jednu chvíli úplně ztratil pojem o čase a ten se nebezpečně zmenšil.

Naštěstí pro mě Kuba dokázal partii dovézt přes veškerá úskalí k vítěznému konci. Což mi, byť jsem tušil správné řešení vzniklé koncovky, dovolilo zbaběle zakormidlovat partii do remízy a pojistit, tak zápasovou výhru 4,5:3,5.

První zápas jsme nakonec přes obtíže zvládli vyhrát a zahájili jsme sezónu úspěšně. Celý průběh zápasu ukazoval, že tým se už za ty roky, co spolu hraje v podobném složení, dobře doplňuje a každý ví, kdy má zabrat. Doufám, že to byla předzvěst podobně povedené sezóny, jako byla ta loňská.

Zdeněk Holeksa