Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář Zdeněk Holeksa

V sobotu 19. prosince byla sehrána další dvě kola 1. ligy mládeže. Naše družstvo nastoupilo v Orlové proti celku TJ Lokomotiva Krnov, se kterým prohrálo 3,5:2,5, a proti týmu TJ OStrava,kterému podlehli 1,5:4,5. V průběžném pořadí tak klesla BŠŠ na 9. příčku. 

 

Hodnocení dvojzápasu přináší Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V sobotu 18. ledna jsme vyrazili do Orlové na další dva zápasy 1. Ligy mládeže D. Sehráli jsme dva zápasy a to s družstvy Ostravy a Krnova. Přijeli jsme oslabeni o dva hráče základní sestavy. I přes to jsem této sestavě věřil: Ondřej Nytra, Bartoloměj Buchta, Jan Bjolek, Ondřej Matusík, Sofie Tichá a Viktorie Buchtová.

První zápas jsme hráli s Krnovem a tady jsem cítil velkou šanci na bodový zisk. Úvod byl v celku poklidný. Žádná s partií nevybočila výrazně z rovnováhy a vcelku byla vidět výhoda bílých figur na všech šachovnicích. Snad jen s výjimkou u Sofi, která dokázala rychle dojít do věžové koncovky, která byla pro ni trošku lepší, i když měla černé. V dalším průběhu získal výraznou časovou převahu Ondra N., Bart měl volného krytého pěšce. Honza ztratil pika. Ondra měl komplikovanou pozici, kdy králové zůstali uprostřed šachovnice. Sofi v koncovce vytvořila volného pěšce a Viki sedla soupeři na lep a ztratila kvalitu, ale i díky nepřesnostem protivníka získala 2 piky a vyrovnala zcela pozici. V dalším průběhu Sofi v rapidovém tempu ztratila volného pěšce a bez většího odporu věnovala soupeři bod. Bart ještě není schopen přijmout fakt, že už svou hrou je slušným hráčem pro druhou desku a jistil remízu, ale v lepší koncovce byť s pěšcem méně. Honzův soupeř měl strach a nabídl remízu. Honza bez pika souhlasil. Viki po oboustranně nervózním průběhu a přes ztrátu pika nakonec vyhrál po hrubce soupeře. Stav tedy 2:2 a Ondrové rozhodují. Ondra Matusík nakonec skončil v o něco horší čtyřvěžovce, ale bohužel nečekaně prohrává na čas. Je to velká komplikace zvlášť, když Ondra Nytra podcenil možnosti soupeře a přehlédl pěknou kombinaci a figuru. Ale ukázal, to co mi chybělo u jiných. Touhu nezklamat družstvo a za každou cenu bojovat o život. Nakonec nekde získal i věž a s kvalitou na víc se snažil dát mat. Slabost obou králů nakonec znamenala remízu. Pro nás tedy prohra 2,5:3,5.

Zápas proti Ostravě byl bohužel mnohem jednoznačnější. Vše odstartovala dnes příliš zbrklá Sofča, která přehozením tahů v zahájení, dokonce možná přišla o možnost jednoduché výhry, a potom se rychlou hrou v komplikované pozici dostala do neřešitelných problémů. K tomu Viki přidala ještě bezstarostný výkon a rychle to bylo 0:2. Honza bojoval, ale výhodu nenašel. Bertík bojoval, ale jeho soupeř byl lepší a soustředěným výkonem bodoval. Tím zase měli situaci zachránit Ondrové. Ondra Nytra ukázal výbornou kondici a skvěle soupeře přejel, i když hrál skoro sedm hodin v kuse. Bohužel Ondra Matusík neměl svůj den a ve vyrovnané pozici nechal stát věž zadarmo. Konečný výsledek po Honzově remíze tedy 1,5:4,5.

Prohráli jsme oba zápasy a budeme muset zabrat v posledních třech kolech, Máme dobrý los, ale nesmíme nic ponechat náhodě.

Zdeněk Holeksa